Fotó: Thomas Campean
Februárban éves összehasonlításban háromszorosára, 67 400-ra nőtt a forgalomba helyezett használt járművek száma Romániában, miután eltörölték a környezetszennyezési adót.
2017. március 07., 15:312017. március 07., 15:31
2017. március 07., 15:542017. március 07., 15:54
A gépjármű-nyilvántartó hivatal adatai szerint kimagaslóan magas volt a használt autók belföldi kereskedelme, összesen 56 ezer használt jármű cserélt gazdát februárban. A környezetszennyezési adó eltörlése ugyanis sokakat arra ösztönzött, hogy a korábban megvásárolt, de a forgalomba be nem jegyzett járműveiket most regisztrálják. A használt autók értékesítése azért is nőtt meg, mert eddig sokan azért nem tudták eladni régi autóikat, mivel a környezetszennyezési adó sok esetben a jármű értékének a felét is kitette, amit a vásárló nem volt hajlandó kifizetni.
A februárban forgalomba helyezett 67 400 használt gépkocsi jelentős része 15 évnél öregebb autó. Az elmúlt tíz évben csak két hónapban haladta meg az 50 ezret a használt gépkocsik forgalomba helyezése: 2008 decemberében és 2009 márciusában. 2011-ben például a havi átlag 8 ezer volt, tavaly pedig a csúcs augusztusban volt, akkor 31 ezer használt autó került nyilvántartásba. Az autókereskedők arra számítanak, hogy idén a használt autók importja eléri a félmilliót, miután tavaly 300 ezer ilyen jármű talált gazdára Romániában.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
szóljon hozzá!