REPowerEU: a napelemes rendszerekre mintegy 30 000 voucher áll rendelkezésre
Fotó: Pexels.com
Sok a talány a több száz millió eurót „szétosztó” REPowerEU hőszigetelési, napelem- és akkumulátortelepítési pályázat körül a hétköznapi ember számára, a homályt pedig fokozza, hogy az elsősorban az alacsony jövedelmű, sérülékeny csoportba tartozó lakosságot célzó, 5, 10 vagy akár 20 ezer eurós támogatással is kecsegtető projektben az önkormányzatok gyakran rossz irányt mutatnak az igénylőknek. A polgármesteri hivatalokat nyílt levélben „helyes útra terelő” Kodok Márton programozó, közösségszervező szerint a bonyolult REPowerEU-s feltételrendszer ellenére „jól állnak” az erdélyi pályázók.
2025. január 16., 08:032025. január 16., 08:03
2025. január 16., 08:282025. január 16., 08:28
Nyílt levélben fordult a romániai önkormányzatokhoz a REPowerEU nevű, európai uniós finanszírozású hőszigetelési, napelem- és akkumulátortelepítési pályázat kapcsán az erdélyi magyar napelemesek közösségszervezője, Kodok Márton programozó. Az immár több mint 4800 tagot számláló Napelem AFM Pályázók nevű Facebook-csoport marosvásárhelyi adminisztrátora a rengeteg kérdőjelet felvető, vitatott lebonyolítású program egyik „érzékeny pontjára” hívja fel a figyelmet levelében.
A kiírás első komponense részeként az alacsony jövedelműek napelemre és akkumulátorra pályázhatnak, összesen 10 ezer euró értékű utalványra, a szerelőcégek február 3-ig nyújthatják be ügyfeleik iratcsomóit.
Kodok Márton szerint a REPowerEU házszigetelési (i7) és napelemes (i4) pályázatokhoz ajánlott szerelőcégekkel kapcsolatban felmerültek bizonyos aggályok: az energetikailag kiszolgáltatott személyek sok esetben azt a tájékoztatást kapják az önkormányzatoktól, miszerint kizárólag egy konkrét céggel szerződhetnek, vagy a hivatalok kizárólag egy adott céget ajánlanak az igénylőknek.
„Szeretnénk felhívni a figyelmüket, hogy a programban rendelkezésre álló voucherek száma korlátozott. A napelemes rendszerekre mintegy 30 000, míg a szigetelési munkálatokra körülbelül 13 000 voucher áll rendelkezésre. A pályázó szerelőcégek egy nyilvános pontozás alapján kerülnek be a programba 1000 dossziéval, ami konkrétan TOP30-ra korlátozza a bejutási küszöböt, mert a szerelőcégek jutnak be, nem az egyének” – magyarázza a civil aktivista.
Tehát csak a legmagasabb pontszámot elérő vállalkozások ügyfelei nyerhetnek. A közösségi összefogásnak és a nyilvános adatoknak köszönhetően egy online listán is nyomon követhető a becsült sorrend. A rangsor a szerelőcégek nem hivatalos pontszámát mutatja, mely hűen érzékelteti a bekerülés esélyét.
Szeretnénk, ha a pályázók a TOP30-ban szereplő vállalkozások közül választhatnának, növelve ezzel a sikeres pályázat esélyét. Mivel a helyi lakosok az Önök tanácsaira hagyatkoznak a pályázatokkal kapcsolatban, kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a lehető legjobb döntések meghozatalához segítsék őket és mellőzzék a politikailag kapott direktívákat. Kérjük Önöket, hogy tájékoztatásuk során vegyék figyelembe a fent említett szempontokat, és a TOP30-as listában szereplő cégek felé tereljék a pályázókat” – olvasható az önkormányzatoknak címzett nyílt levélben.
További részletek a Napelem AFM Pályázók nevű Facebook-csoportban olvashatók, ahol számos bejegyzés született már a program részleteiről, és segítséget is ajánlanak az esélyes cégekkel történő kapcsolatfelvételben.
Amint arról beszámoltunk, mintegy 122 000 háztartás kaphat napelemeket és energiatárolókat a kiszolgáltatott személyek számára a RePowerEU program révén elkülönített keretből – jelentette be tavaly október elején Adrian Câciu akkori európai beruházásokért felelős miniszter. Mindkét komponensre 5000 eurós utalványt – tehát háztartásonként 10 000 eurót érő vouchereket – használhatnak fel a kedvezményezettek.
A programra elsősorban az energetikailag kiszolgáltatott személyek jogosultak, akik a 2021/226-os törvény hatálya alá esnek. A hírek szerint a 2200 lejes jövedelem alatt keresők lehetnek a kedvezményezettek; az érdeklődők településük polgármesteri hivatalában tudhatták meg, pályázhatnak-e. Közülük kerülnek ki a pályázó szerelőcégek ügyfelei (február 3-ig), akik háztartásába beszerelik majd a napelemeket a megfelelő energiatárolóval együtt (vagy már meglévő fotovoltaikus rendszer esetén csak akkumulátort) a kiírás első szakaszaiban (bizonyos etapokban a teljes lakosság is bekapcsolódhat). A program célja, hogy a beruházások lezárulta után az energetikailag kiszolgáltatott felhasználóknak egyáltalán ne kelljen többé fizetniük az energiafogyasztásért.
A programok elsődleges „célpontjai” a kiskeresetű lakosok, de egyes szakaszokban a teljes lakosság bekapcsolódhat. Az energiahatékonyságot növelő REPowerEU romániai programot az országos helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozzák, összesen mintegy 900 millió euró értékben.
Házszigetelésre is pályázni lehet a REPowerEU programban
Fotó: Pinti Attila
A szigetelési és napelemes program tavaly ősszel kiadott, a felháborodások nyomán utólag jelentősen módosított lebonyolítási útmutatójának egyszerűsített változata is számos kérdést felvet, több pontja nehezen érthető az egyszerű igénylő, de még a hivatalnokok számára is. Nehezen megemészthető az a pontrendszer is, ami alapján rangsorolják a szerelőcégeket: számos kritérium (ágazati besorolás, régiség, profitráta, az ezres ügyfélszám elérése, stb.) befolyásolja a pontszámot.
A feltételek láttán több nagynevű cég is visszalépett a programból, melybe eredetileg csaknem ezer vállalkozás jelentkezett be, de csak néhány tucatnak van esélye részt venni benne – a többiek hiába fektettek be rengeteg időt és pénzt a kliensek becserkészésére. Közben a körvonalazódó lista elején számos kis céget találni, amelyeket minden bizonnyal felvásároltak a lemaradt „nagyok”.
Mindezek ismeretében megkérdeztük Kodok Mártontól, igazságosnak tartja-e ezt a ponrendszeres megoldást. A közösségszervező árnyalta a kérdést: emlékeztetett, hogy
A programozó egyébként korábbi bejegyzéseiben is hangsúlyozta: a REPowerEU tulajdonképpen cégeknek szól, azaz vállalkozásokat támogat. Hiszen a cégek jelentkeznek a teljes lakossági szerződéscsomaggal, egyenként maximum 1000 fővel, ez esetben kaphatják meg a maximális pontszámot. Ha egy cég nem felel meg a feltételeknek vagy nem végez a „befutók” között, az összes kliense vele „bukik”.
Azt is megkérdeztük a civil szakembertől, előfordulhat-e, hogy például sok erdélyi pályázó lemarad csak azért, mert a Top20-as cégek zöme a Kárpátokon túl székel és onnan gyűjtött klienseket.
A siker kérdése természetesen összetett, sok múlik a cégek pontosságán, a pályázat-összeállításon is.
Mint ismeretes, a már több éve futó másik napelemes program, a Környezetvédelmi Alap (AFM) Zöld háza esetében egészen más kritériumok döntenek, a lakossági pályázók jelentkezési sorrendje számít regionális leosztásban. Amit szintén sok kritika ért, hiszen ott meg a digitális bajnokoknak, a „programozóknak” áll a zászló, akik a leggyorsabbak.
Megkérdeztük Kodok Mártontól, mindezek ismeretében mi lenne a legelfogadhatóbb formája az ilyen programok lebonyolításának. A közösségszervező nem tudott erre konkrét választ adni, viszont jelezte, hogy
A statisztikák szerint a székelyföldi megyék országos szinten nagyon jól teljesítettek a sikeres igénylések arányát tekintve.
Amint arról beszámoltunk, a Krónika által megszólaltatott helyi és megyei önkormányzati képviselők azt kifogásolták a legújabb, REPowerEU programmal kapcsolatban, hogy a lebonyolításban a kormány nem tekinti partnernek a helyi önkormányzatokat. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke elmondta, hogy a megyei és a helyi önkormányzatokat a kormány postásként kezeli a megaprojekt megvalósításához.
A projekt sikeréhez egy sokkal jobban előkészített kormányrendeletre, és alkalmazási módszertanra lett volna szükség” – mutatott rá portálunknak a Szatmár megyei önkormányzat RMDSZ-es elnöke.
Kovács Zoltán, a Kolozs megyei Kalotaszentkirály alpolgármestere szerint náluk 280 személy szerepel a Bukarestből küldött, és a megyei tanács által közvetített listán. ,,A mi feladatunk abból áll, hogy értesítsük az érintett személyeket, és összehozzuk őket a kivitelező céggel, aki szerződést köt a munkálatok elvégzésére. Semmiféle beszólásunk nincs a lista összetételébe, illetve a munkálatok elvégzését sem ellenőrizhetjük. A kivitelező cégek direkt a bukaresti minisztériummal tartják a kapcsolatot, feléjük számolnak el, hozzánk tehát nem jöhetnek panasszal az emberek” – tájékoztatta portálunkat a kalotaszegi község alpolgármestere.
A román kormány által lebonyolított uniós projekt szerint országosan 122 ezer hátrányos helyzetű család vehet részt a RepowerEu ingyenes napelemprogramban. Az önkormányzatok azt kifogásolják, hogy a kormány nem tekinti partnernek őket.
Már nincs meg Marcel Ciolacu miniszterelnök tetoválása, amely azt rögzítette, hogy a kormány nem emeli az áfát.
Január 20-án, hétfőn kezdődnek az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik Bihar megyei szakaszán, Bisztraterebes éa Berettyószéplak között.
A bukaresti Energiaügyi Minisztérium közleményben jelentette be szerdán, hogy a Külföldi Közvetlen Beruházásokat Vizsgáló Bizottsághoz (CEISD) fordult az E.ON romániai leányvállalatának a magyar MVM Csoport által tervezett felvásárlása kapcsán.
Több mint 290 millió italcsomagolást váltottak vissza a romániaiak tavaly decemberben a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) keretében – számolt be szerdán a Facebook-oldalán a környezetvédelmi miniszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot.
A kormány dolgozik azon, hogy a kiszolgáltatott fogyasztók és a vállalatok esetében fenntartsa az energiaár-sapkát – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.
A kis- és közepes nyugdíjak idén egy ízben nőnek, az indexálásról pedig szeptemberben, az első költségvetési-kiigazítás keretében döntenek – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik kölcsöneiket.
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót.
A nyugdíjendszer második pilléréhez tartozó hét romániai magánnyugdíjalap 2024 végén összesen 150,85 milliárd lejt (30,3 milliárd eurót) kezelt, 19 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!