Ki a szegény? A kormány több mint százezer családnak ad egy tízezer eurós ajándékot napelemekre
Fotó: Gazda Árpád
A román kormány által lebonyolított uniós projekt szerint országosan 122 ezer hátrányos helyzetű személy, vagy család vehet részt a RepowerEu ingyenes napelemprogramban. A nyertes pályázók kiválasztása nem egyéni jelentkezés alapján történik, hanem a jövedelem összesítése nyomán Bukarestben állítják össze a jogosultak listáját. A Krónika által megszólaltatott helyi és megyei önkormányzati képviselők azt kifogásolják, hogy a program lebonyolításában a kormány nem tekinti partnernek a helyi önkormányzatokat.
2024. november 27., 19:112024. november 27., 19:11
Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma 2024. október 25-i kezdettel hirdette meg az úgynevezett ,,energetikai szegénységben élők” számára a RepowerEu nevű napelemprogramot, amelynek keretében hátrányos helyzetű, kiskeresetű családok juthatnak hozzá tízezer euró összegű uniós támogatáshoz. Az elnyert pénzről a jogosultak egy értékjegyet kapnak, ami a szerződés megkötésekor azokhoz a kivitelező cégekhez kerül, akik ennek fejében a napelemet, és az energia tárolására alkalmas felszerelést telepítik a portára. A szakminisztérium becslése szerint a program összesen 122 ezer családot érint Romániában, az ország összes megyéjére leosztva.
Egy ekkora méretű megaprojekt komoly előkészítést, kivitelezést, és a munkálatok szakszerű ellenőrzését feltételezi, amihez a minisztériumnak szoros partnerséget kellene vállalnia a helyi és a megyei önkormányzatokkal. Ez a valóságban úgy működik, hogy az európai beruházások minisztériuma átvette a ,,szegények listáját” a Munkaügyi és a Szociális Védelmi Minisztériumtól azokkal a személyekkel, akik kisnyugdíjasok, illetve kiskeresetűek.
Ennek kézbesítése csupán az önkormányzat feladata.
A Krónika érdeklődésére Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke elmondta, hogy a megyei és a helyi önkormányzatokat a kormány postásként kezeli a megaprojekt megvalósításához.
,,Nekünk semmiféle beleszólásunk sincs sem a hátrányos helyzetű személyek és családok kiválasztásában, sem a munkálatok ellenőrzésében.
A projekt sikeréhez egy sokkal jobban előkészített kormányrendeletre, és alkalmazási módszertanra lett volna szükség” – mutatott rá portálunknak a Szatmár megyei önkormányzat RMDSZ-es elnöke.
Pataki szerint sem a megyei tanács, sem a helyi polgármesteri hivatalok nem tudnak érdemi információt nyújtani a szakminisztériumi programmal kapcsolatban, amihez őket eleve nem tekintik partnernek. Miközben a kormány azt kéri a megyei tanácsoktól, hogy a megyeszékhelyeken információs irodát működtessenek a program lebonyolításához, ehhez Bukarestből semmiféle segítséget nem kapnak.
Az RMDSZ-es elöljárónak komoly kétségei vannak afelől, hogy a Bukarest által meghirdetett napelemprogram költségvetése elegendő lesz a minisztériumi listán szereplő összes személy számára.
Kolozs megyei polgármesteri hivatalokban érdeklődtünk arról, hogy kik lehetnek a program helyi kedvezményezettjei. Várfalva község polgármestere, Mărginean János a Krónikának elmondta, hogy a támogatás igénybevételének egyik feltétele, hogy az ingatlannak a kedvezményezett nevén kell szerepelnie, ami a községben komoly kihívást jelent.
,,Az állam által finanszírozott telekkönyvezés Várfalva községben nehezen halad: talán egy év múlva sikerül rendezni a vitás kérdéseket, amikor az emberek megkaphatják a telekkönyvi kivonatot. Kérdés, hogy a jelenlegi támogatási listára felkerült személyek telekkönyv hiányában megkaphatják-e a napelemprogram finanszírozását? Ez a megyei tanáccsal folytatott egyeztetések alapján dől majd el” – mutatott rá Várfalva község RMDSZ-es polgármestere, Mărginean János.
,,A mi feladatunk abból áll, hogy értesítsük az érintett személyeket, és összehozzuk őket a kivitelező céggel, aki szerződést köt a munkálatok elvégzésére. Semmiféle beszólásunk nincs a lista összetételébe, illetve a munkálatok elvégzését sem ellenőrizhetjük. A kivitelező cégek direkt a bukaresti minisztériummal tartják a kapcsolatot, feléjük számolnak el, hozzánk tehát nem jöhetnek panasszal az emberek” – tájékoztatta portálunkat a kalotaszegi község alpolgármestere.
Kovács Zoltán azt is elmondta, hogy sokan megkeresték a polgármesteri hivatalt. Afelől érdeklődtek, hogy idősebb szüleik részesülnek-e a támogatásból, illetve többen a kiválasztás módját nehezményezték. A polgármesteri hivatal munkatársai azonban minden esetben elmondták, hogy a kedvezményezettek kiválasztásában semmiféle beleszólásuk nincs, és egyénileg sem lehet pályázni.
Szakmai kifogások
Bírálja a ,,szegények napelemprogramját” a Prosumerek Országos Egyesülete. A szakemberek azt kifogásolják, hogy a kormány elavult, régi napelem-technológiáját akar a házakra telepíteni. Az egyesület szerint az áram tárolására alkalmas ólom-savas akkumulátorok túltöltöttség, vagy sérülés esetén toxikus gázokat bocsájtanak ki, ami zárt helyiségben egészségügyi problémákat okozhat. Másrészt az akkumulátorok meghibásodása esetén a hidrogénszivárgás zárt helyiségben robbanáshoz vezethet. A szakegyesület szerint a kormányprogram költségvetéséből csak egy gyenge minőségű, és régi technológiájú berendezés telepíthető. Közleményükben azt is kifogásolják, hogy a kedvezményezettekkel megkötött szerződés nem tartalmazza azt a kitételt, hogy a megtermelt plusz energia bekerülhet-e az országos hálózatba.
Mintegy 122 000 háztartás kaphat napelemeket és energiatárolókat a kiszolgáltatott személyek számára a RePowerEU program révén elkülönített keretből – jelentette be szerdán Adrian Câciu európai beruházásokért felelős miniszter.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!