Referenciaárral gátolnák a szervizek túlárazását

Az érem két oldala. A biztosítók a szervizek szabta árakra panaszkodnak, a műhelyek pedig arra, hogy későn kapják meg a javítás ellenértékét •  Fotó: Haáz Vince

Az érem két oldala. A biztosítók a szervizek szabta árakra panaszkodnak, a műhelyek pedig arra, hogy későn kapják meg a javítás ellenértékét

Fotó: Haáz Vince

Referenciaárat vezetne be a román állam a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításból (kgfb/RCA) fedezett javításokra, hogy megakadályozzák a túlárazást. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint a szabad piac működésébe nem lehet beavatkozni, ez sem kivitelezhető, mint ahogy a biztosító társaságokra sem tudták „ráerőszakolni” a szabályozott díjszabást.

Bíró Blanka

2019. november 23., 12:572019. november 23., 12:57

2019. november 23., 13:032019. november 23., 13:03

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) és az Országos Statisztikai Intézet (INS) évente meghatározza és nyilvánosságra hozza a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvények alapján végzett javítások árát – szerepel abban a tervezetben, amellyel módosítják és kiegészítik kötelező gépjármű-biztosításra vonatkozó, 2017/132-es számú törvényt. A Profit.ro gazdasági-pénzügyi portál által ismertetett tervezet  szerint

a gépkocsijavító műhelyek nem léphetik át a kár keletkezésének pillanatában érvényes referenciaárat, ha megteszik, a különbözetet nem fizeti ki a biztosítótársaság.

A kezdeményezők szerint ha szabályozzák a javítás árát, a műhelyek nem tudnak túlárazni. Ugyanakkor – hívják fel a figyelmet – a többletköltség végül mindig a biztosítási kötvények árának emelkedésében mutatkozik meg, és végeredményben az ügyfél fizeti ki.

A tervezet arra is kitér, hogy a kárvallottnak legtöbb egy napon belül csereautót kell biztosítani, amíg a sajátját javítják.

A cseregépkocsit a biztosítótársaságtól kell az ügyfélnek kérnie, a cég pedig köteles  egy napon belül a megrongált gépkocsihoz  hasonló vagy magasabb kategóriájú autót a rendelkezésére bocsátani. Ha ezt nem teszi meg, a károsult bármelyik gépkocsikölcsönzőnél leszerződhet egy hasonló vagy alacsonyabb kategóriájú bérautót. A biztosító ugyanakkor hét napon belül köteles tájékoztatni a károsultat a várható kártérítés összegéről. A károsult kérheti a javítást vagy az azonos kategóriájú gépkocsi és a roncs értéke közötti különbözetet.

Nem így működik a szabadpiac

„A gépkocsijavító műhelyek többsége szerződést köt a biztosítótársaságokkal, ez eleve kizárja a túlárazás lehetőségét” – jelentette ki a tervezetet firtató kérdésünkre Biró Albin biztosítási szakértő. Mint lapunknak nyilatkozva rámutatott, ha a műhelyek szerződés alapján dolgoznak, az biztos munkát jelent, de szigorú, gyakran számukra kedvezőtlen feltételeket kénytelenek elfogadni. Például ha a biztosító egy hónap alatt fizet, akkor csak a piaci ár egy részét utalja, ha a fizetési határidő hosszabb, az összeg növekszik. „Romániában már most léteznek referenciakatalógusok, ami alapján a biztosítótársaságok kiszámolják az árakat. Beírják a jegyzőkönyvből, hogy a gépkocsi milyen részei károsultak, a márkának és a kopásnak megfelelően a katalógusból kinézik, mennyibe kerülnek az alkatrészek és a munkadíj. A szerződés alapján dolgozó műhelyeknek a katalógusár csak egy részét fizetik ki” – magyarázta Biró Albin. Kiemelte egyúttal:

csak azok a szervizek engedhetik meg maguknak, hogy háromszoros vagy akár hatszoros munkadíjjal dolgozzanak, melyek nem szerződés alapján vállalják a javításokat.

Kárfelmérés. Megakadályoznák a túlárazást •  Fotó: 123RF Galéria

Kárfelmérés. Megakadályoznák a túlárazást

Fotó: 123RF

A szakértő ugyanakkor arra is kitért, hogy a referenciaár valójában nem jelenthet kötelezettséget, csupán tájékoztató jellegű. Emlékeztetett, amikor a fuvarozó cégek rákényszerítették a kormányt, hogy megszabja a biztosítási kötvények árának felső határát, akkor a biztosítók az Európai Bizottsághoz fordultak, és az nekik adott igazat a kötelező biztosításokra vonatkozó uniós irányelv alapján. „Ilyen alapon most a biztosítók nem várhatják el, hogy a műhelyekre kötelező módon alkalmazzák a referenciaárat, és ne fizessék ki a kiszámlázott összeget. Az uniós irányelvek szerint nem lehet semmilyen korlátozás, ez érvényes a szervizek munkadíjaira is, ha nem tetszik a díjszabás, akkor lehet keresni olcsóbbat” – szögezte le a szakértő.

Meglátása szerint túl kellene lépni ezen a sajátos romániai helyzeten, amikor a biztosítótársaságok, a szervizek, illetve a fuvarozók – attól függően, hogy kinek vannak jobb kapcsolatai a kormánnyal – kihoznak „egy ostoba rendeletet” a másik ellenében.

Idézet
Ha a kormány most a biztosítótársaságok kedvéért megszegi az uniós irányelvet, az hosszú távon úgysem vezet eredményre”

– összegzett Biró Albin.

Az érem két oldala

„Előfordul, hogy a gépkocsijavító műhelyek 600 lejes órabért is kiszámláznak az átlagban 150–180 lejes helyett, holott ilyen díjszabás még a Porsche-ügynökségeknél sincs” – mutatott rá megkeresésünkre Lőrincz Lehel, egy biztosítási brókercég ügyvezetője. Emlékeztetett, jelenleg a törvény úgy rendelkezik, hogy amit a szerviz kiszámláz, azt ki kell fizetni, és előfordul, hogy ezzel a szervizek visszaélnek, „ebből próbálnak meggazdagodni”. Viszont ez a módszer nem vezet eredményre, mert ilyen helyzetben a biztosítótársaság általában a bírósághoz fordul, és húzódik a kárkifizetés. Lőrincz Lehel szerint a kötelező gépjármű-biztosítás több vetületét is szabályozni kellene, nemcsak a szervizeknek referenciaárat, hanem azt is, hogy a biztosítótársaságok legkésőbb tíz nap alatt fizessék ki a javítás költségeit, ne késlekedjenek az utalással. Másrészt ha a balesetnek halálos áldozata van, akkor is meg kellene határozni a kárpótlás összegét, hiszen jelenleg ez úgy működik, hogy ha valakinek jó ügyvédje van akár egymillió eurót is kaphat, míg más esetleg húszezer lejt vagy semmit – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember.

A műhelyek
visszavonulót fújnak

A gépkocsijavító műhelyek egyre nehezebben vállalják, hogy biztosítótársaságokkal dolgozzanak, mert azok általában késve fizetnek

– nyilatkozta a törvénytervezetre vonatkozó kérdésünkre Szőke Sándor, egy kolozsvári szerviz képviselője. Mint mondta, ők soha nem is dolgoztak biztosítótársaságokkal, ám az ágazatból érkező visszajelzések alapján úgy tudja, egyre többen mondják fel a szerződéseket. Elmondta, a műhely elvégzi a javítást, kifizeti az alkalmazottait, az állami járandóságokat, majd hónapokig várja a pénzét, ez így nem kifizetődő. Hozzátette, a javításokra van általában egy meghatározott óraszám, ami alatt el kell egy munkát végezni, ezt be is tartják, ám az órabért a szabadpiacon nem lehet korlátozni, ebből adódnak a díjszabásbeli különbségek. „Minden vállalkozó a szabad piacon megszabja a munkadíjat” – fogalmazott a műhely képviselője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét

A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét
2025. július 17., csütörtök

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program

Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program
2025. július 17., csütörtök

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik

A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik
2025. július 17., csütörtök

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától

Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától
2025. július 17., csütörtök

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön

Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön
2025. július 17., csütörtök

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni

Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni
2025. július 17., csütörtök

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése

Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése
2025. július 16., szerda

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket
2025. július 16., szerda

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi

Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi
2025. július 16., szerda

Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram

Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram