Referenciaárral gátolnák a szervizek túlárazását

Az érem két oldala. A biztosítók a szervizek szabta árakra panaszkodnak, a műhelyek pedig arra, hogy későn kapják meg a javítás ellenértékét •  Fotó: Haáz Vince

Az érem két oldala. A biztosítók a szervizek szabta árakra panaszkodnak, a műhelyek pedig arra, hogy későn kapják meg a javítás ellenértékét

Fotó: Haáz Vince

Referenciaárat vezetne be a román állam a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításból (kgfb/RCA) fedezett javításokra, hogy megakadályozzák a túlárazást. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint a szabad piac működésébe nem lehet beavatkozni, ez sem kivitelezhető, mint ahogy a biztosító társaságokra sem tudták „ráerőszakolni” a szabályozott díjszabást.

Bíró Blanka

2019. november 23., 12:572019. november 23., 12:57

2019. november 23., 13:032019. november 23., 13:03

A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) és az Országos Statisztikai Intézet (INS) évente meghatározza és nyilvánosságra hozza a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvények alapján végzett javítások árát – szerepel abban a tervezetben, amellyel módosítják és kiegészítik kötelező gépjármű-biztosításra vonatkozó, 2017/132-es számú törvényt. A Profit.ro gazdasági-pénzügyi portál által ismertetett tervezet  szerint

a gépkocsijavító műhelyek nem léphetik át a kár keletkezésének pillanatában érvényes referenciaárat, ha megteszik, a különbözetet nem fizeti ki a biztosítótársaság.

A kezdeményezők szerint ha szabályozzák a javítás árát, a műhelyek nem tudnak túlárazni. Ugyanakkor – hívják fel a figyelmet – a többletköltség végül mindig a biztosítási kötvények árának emelkedésében mutatkozik meg, és végeredményben az ügyfél fizeti ki.

A tervezet arra is kitér, hogy a kárvallottnak legtöbb egy napon belül csereautót kell biztosítani, amíg a sajátját javítják.

A cseregépkocsit a biztosítótársaságtól kell az ügyfélnek kérnie, a cég pedig köteles  egy napon belül a megrongált gépkocsihoz  hasonló vagy magasabb kategóriájú autót a rendelkezésére bocsátani. Ha ezt nem teszi meg, a károsult bármelyik gépkocsikölcsönzőnél leszerződhet egy hasonló vagy alacsonyabb kategóriájú bérautót. A biztosító ugyanakkor hét napon belül köteles tájékoztatni a károsultat a várható kártérítés összegéről. A károsult kérheti a javítást vagy az azonos kategóriájú gépkocsi és a roncs értéke közötti különbözetet.

Nem így működik a szabadpiac

„A gépkocsijavító műhelyek többsége szerződést köt a biztosítótársaságokkal, ez eleve kizárja a túlárazás lehetőségét” – jelentette ki a tervezetet firtató kérdésünkre Biró Albin biztosítási szakértő. Mint lapunknak nyilatkozva rámutatott, ha a műhelyek szerződés alapján dolgoznak, az biztos munkát jelent, de szigorú, gyakran számukra kedvezőtlen feltételeket kénytelenek elfogadni. Például ha a biztosító egy hónap alatt fizet, akkor csak a piaci ár egy részét utalja, ha a fizetési határidő hosszabb, az összeg növekszik. „Romániában már most léteznek referenciakatalógusok, ami alapján a biztosítótársaságok kiszámolják az árakat. Beírják a jegyzőkönyvből, hogy a gépkocsi milyen részei károsultak, a márkának és a kopásnak megfelelően a katalógusból kinézik, mennyibe kerülnek az alkatrészek és a munkadíj. A szerződés alapján dolgozó műhelyeknek a katalógusár csak egy részét fizetik ki” – magyarázta Biró Albin. Kiemelte egyúttal:

csak azok a szervizek engedhetik meg maguknak, hogy háromszoros vagy akár hatszoros munkadíjjal dolgozzanak, melyek nem szerződés alapján vállalják a javításokat.

Kárfelmérés. Megakadályoznák a túlárazást •  Fotó: 123RF Galéria

Kárfelmérés. Megakadályoznák a túlárazást

Fotó: 123RF

A szakértő ugyanakkor arra is kitért, hogy a referenciaár valójában nem jelenthet kötelezettséget, csupán tájékoztató jellegű. Emlékeztetett, amikor a fuvarozó cégek rákényszerítették a kormányt, hogy megszabja a biztosítási kötvények árának felső határát, akkor a biztosítók az Európai Bizottsághoz fordultak, és az nekik adott igazat a kötelező biztosításokra vonatkozó uniós irányelv alapján. „Ilyen alapon most a biztosítók nem várhatják el, hogy a műhelyekre kötelező módon alkalmazzák a referenciaárat, és ne fizessék ki a kiszámlázott összeget. Az uniós irányelvek szerint nem lehet semmilyen korlátozás, ez érvényes a szervizek munkadíjaira is, ha nem tetszik a díjszabás, akkor lehet keresni olcsóbbat” – szögezte le a szakértő.

Meglátása szerint túl kellene lépni ezen a sajátos romániai helyzeten, amikor a biztosítótársaságok, a szervizek, illetve a fuvarozók – attól függően, hogy kinek vannak jobb kapcsolatai a kormánnyal – kihoznak „egy ostoba rendeletet” a másik ellenében.

Idézet
Ha a kormány most a biztosítótársaságok kedvéért megszegi az uniós irányelvet, az hosszú távon úgysem vezet eredményre”

– összegzett Biró Albin.

Az érem két oldala

„Előfordul, hogy a gépkocsijavító műhelyek 600 lejes órabért is kiszámláznak az átlagban 150–180 lejes helyett, holott ilyen díjszabás még a Porsche-ügynökségeknél sincs” – mutatott rá megkeresésünkre Lőrincz Lehel, egy biztosítási brókercég ügyvezetője. Emlékeztetett, jelenleg a törvény úgy rendelkezik, hogy amit a szerviz kiszámláz, azt ki kell fizetni, és előfordul, hogy ezzel a szervizek visszaélnek, „ebből próbálnak meggazdagodni”. Viszont ez a módszer nem vezet eredményre, mert ilyen helyzetben a biztosítótársaság általában a bírósághoz fordul, és húzódik a kárkifizetés. Lőrincz Lehel szerint a kötelező gépjármű-biztosítás több vetületét is szabályozni kellene, nemcsak a szervizeknek referenciaárat, hanem azt is, hogy a biztosítótársaságok legkésőbb tíz nap alatt fizessék ki a javítás költségeit, ne késlekedjenek az utalással. Másrészt ha a balesetnek halálos áldozata van, akkor is meg kellene határozni a kárpótlás összegét, hiszen jelenleg ez úgy működik, hogy ha valakinek jó ügyvédje van akár egymillió eurót is kaphat, míg más esetleg húszezer lejt vagy semmit – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember.

A műhelyek
visszavonulót fújnak

A gépkocsijavító műhelyek egyre nehezebben vállalják, hogy biztosítótársaságokkal dolgozzanak, mert azok általában késve fizetnek

– nyilatkozta a törvénytervezetre vonatkozó kérdésünkre Szőke Sándor, egy kolozsvári szerviz képviselője. Mint mondta, ők soha nem is dolgoztak biztosítótársaságokkal, ám az ágazatból érkező visszajelzések alapján úgy tudja, egyre többen mondják fel a szerződéseket. Elmondta, a műhely elvégzi a javítást, kifizeti az alkalmazottait, az állami járandóságokat, majd hónapokig várja a pénzét, ez így nem kifizetődő. Hozzátette, a javításokra van általában egy meghatározott óraszám, ami alatt el kell egy munkát végezni, ezt be is tartják, ám az órabért a szabadpiacon nem lehet korlátozni, ebből adódnak a díjszabásbeli különbségek. „Minden vállalkozó a szabad piacon megszabja a munkadíjat” – fogalmazott a műhely képviselője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit