Recessziós kilátások: az elemző szerint nem riogatni kell, de vannak aggasztó jelek a világgazdaság alakulásában

Hogyan tovább? Gazdasági elemzők szerint van ok aggodalomra, így nem árt az óvatosság

Hogyan tovább? Gazdasági elemzők szerint van ok aggodalomra, így nem árt az óvatosság

Már a tavalyi év végén számos elemző kongatta a vészharangot, hogy recesszió felé tart a világgazdaság, és ez már a közeljövőben bekövetkezhet, a hétvégén pedig igazi pánikhangulatot váltott ki pár rossz makrogazdasági adat, és egyre többen kezdtek gazdasági visszaeséssel riogatni. Szakértők szerint egyelőre nincs ok aggodalomra, de azért nem árt takarékoskodni.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. március 29., 16:102019. március 29., 16:10

Küszöbön a recesszió – az elmúlt néhány napban több helyről is visszaköszönt ez a szalagcím. Voltak, akik óvatosabban kezelték a világgazdasági mozgásokat, és kérdőjellel hozták, mások viszont kijelentő módban okoztak riadalmat az egyszerű olvasók, tévénézők körében.

A fő okot a tőzsdék szolgáltatták: a hirtelen kialakult pánikhangulatban vásárlás helyett sokan inkább eladtak részvényeikből, vagy éppen a biztonságosabbnak tekintett állampapírt vagy az aranyat választották.

Mint a Portfolio.hu gazdasági portál elemzése is rámutat, a világgazdaság gyengélkedésével kapcsolatos félelmek nem új keletűek, az idei évben azonban eddig többnyire háttérbe szorultak, ami az amerikai részvénypiacok szárnyalásán is látszott. Most azonban a pénteken érkezett euróövezeti beszerzésimenedzser-index adatok alaposan felkavarták a piacokon az állóvizet: az európai tőzsdék, az euróárfolyam és a kötvénypiaci hozamok hirtelen esni kezdtek, a rossz hangulat pedig az amerikai piacokat is megfertőzte, s erre csak ráerősített, hogy péntek délután folyamán az USA-ból is gyenge beszerzésimenedzserindex-adatok érkeztek.

Az amerikai részvénypiacok zuhanásba kapcsoltak, a félelemindex hónapok óta tartó csökkenést követően hirtelen elszállt, a pánikszerű hangulat pedig a kötvénypiacokat sem kerülte el.

Mint a portál elemzője is kiemeli: a heves piaci reakció hátterében a globális, illetve az amerikai gazdaság lassulásával, esetleges közelgő recessziójával kapcsolatos aggodalmak felerősödése állt. Gazdasági kuriózum ugyanis, hogy 1955 óta 9 recessziós periódusa volt az Egyesült Államoknak, amelyet minden alkalommal a hozamgörbe negatív tartományba fordulása előzött meg. Az invertálódást 6–24 hónappal követte a gazdasági visszaesés. Így nem csoda, hogy a piacokat aggasztja az amerikai recesszió lehetősége, a Portfolió szerint pedig

az aggodalom nem feltétlenül indokolatlan, hiszen a kötvénypiacok a múltban többször is sikeresen jeleztek előre közelgő recessziót, de azért érdemes fenntartásokkal kezelni ezeket a jelzéseket.

Vannak óvatosságra intő jelek

„Egy válságot nehéz előre jelezni, viszont vannak olyan jelek, amelyek óvatosságra intenek” – értékelt a Krónika megkeresésére Bálinth Csaba, az OTP Bank Románia makrogazdasági elemzője. Leszögezte egyúttal, hogy

nincs szükség a riogatásra, ám körültekintő, megfontolt költekezéssel, megtakarításokkal fel lehet készülni egy esetleg bekövetkező gazdasági válságra.

A szakértő rámutatott: a világgazdaság konjunktúraciklusa előrehaladott állapotban van, régóta növekszik. „Ez nem azt jelenti, hogy bekövetkezik a válság, de előbb-utóbb minden ciklus véget ér. Tudjuk, a fák nem nőnek az égig” – fogalmazta meg az elemző.

Mint részletezte, a világgazdaság növekedése lelassult, az Egyesült Államokban a tavalyi 3 százalékos növekedés után idén 2 százalékkal számolnak a költségvetés-lazítási intézkedések eredményeképpen. Az eurózóna eközben már tavaly negatív meglepetést okozott, a gazdaság a vártnál gyengébben teljesített, a 2019-es korai adatok pedig azt mutatják, hogy a helyzet tovább romlik.

Idézet
Ebben a helyzetben, hogy már régóta tart a gazdaság konjunktúraciklusa, hogy mindenhol lassulás tapasztalható, a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború hatásai is egyre jobban érezhetők, elkerülhetetlenül felmerül a kérdés, hogy nem lesz-e rosszabb, a lassulás után nem jön-e esetleg recesszió.

Ezért a pénzügyi piacok nyugtalanabbá, idegesebbé váltak az elmúlt időszakban” – magyarázta a történéseket a makrogazdasági elemző.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a 10 éves államhozam és a három hónapos kamatok közötti különbség (spread) negatívba fordult, ez a történelmi tapasztalatok alapján jó mutatónak bizonyul a gazdasági recessziók előrejelzésére, így ez is hozzájárult ahhoz , hogy világszerte előjöjjenek a félelmek.

Románia az átlagosnál is sérülékenyebb

A szakértő kiemelte, a világgazdaság helyzete mindenkit érint, ám Románia az átlagosnál is sérülékenyebb a magas folyófizetési mérleg és költségvetés hiánya miatt. Az ország meglátása szerint nincs felkészülve egy válságra, bár annak nem kell feltétlenül olyan mértékűnek lennie, mint 2008-ban, hiszen a romániai gazdaság sem annyira túlfűtött, mint 2008 előtt, de térségi összevetésben mégis Romániában csapódhat le leginkább egy világgazdasági recesszió negatív hatása. „Nem riogatni kell, de tagadhatatlan, hogy vannak aggasztó jelek” – mondta Bálinth Csaba.

Szerinte érdemes ilyenkor többet félretenni, ha van rá lehetőség, tartalékolni az esetleges válságos időszakra. Biztonságos, válságálló megtakarítási formákat kell választani, például nem érdemes részvényekbe fektetni.

Most gyorsabb vagy lassúbb ütemben növekednek a fizetések, ilyenkor érdemes félretenni, a megtakarítás később jól jöhet. Másrészt, aki most tervezi, hogy hitelt vesz fel, körültekintően számolja ki, miként tudja törleszteni, tanácsolja az elemző. A fogyasztás jobban hajtja az importot, az inflációt, tehát ezt sem árt visszafogni, részletezte az óvatosság és a körültekintő tervezés fontosságát a szakember.

Nem az amerikai görbe a legnagyobb baj?

Eközben Németh Dávid, a magyarországi K&H Bank vezető elemzője a Globális lassulás, kontra bérnövekedés: mi lehet e folyamat vége? című, a Videoton Holding Zrt. által szervezett üzleti fórumon szerdán úgy vélekedett: az amerikai inverz hozamgörbe miatt nem kell aggódni, mert most más a helyzet, mint korábban hasonló esetekben, de a kínai lassulás és a háztartások óvatosabbá válása intő jel.

Idézet
A vállalatok nem érzik úgy, hogy szuper lesz a következő időszak a világban, de attól még nem tartanak, hogy nagyon beszakadna a gazdaság”

– idézi az elemző felszólalását a Portfolió. Németh Dávid szerint problémát jelent a mostani környezetben, hogy az adósságok – különösen a vállalati és az állami rendszerben – tovább nőttek az elmúlt években. Kínának nagy a hitelállománya, de a bedőlési ráta alacsony – mondta a szakértő, rámutatva egyúttal, hogy amikor jól megy a gazdaság, akkor egy rossz hitel is jónak tűnik, amikor viszont lassul a gazdaság, akkor jöhetnek a bedőlések. Szerinte az eurózónában komoly problémák vannak az állami eladósodás miatt, amelynek fertőzési hatása lehet a gazdasági helyzet romlásával.

Hozzátette: további kockázatnak tekintik sokan, hogy az amerikai hozamgörbe laposodik, és amikor inverzzé válik, akkor 18–20 hónap múlva recesszió lesz a korábbi tapasztalatok szerint. „De érdemes-e összevetni ezt az időszakot a korábbiakkal?” – tette fel a kérdést Németh. Szerinte nem igazán, „mert a jegybankok eltorzítják az egyensúlyi szintekről a hozamokat, ezt látjuk Amerikában, Európában, de Magyarországon is, hogy olcsóbb finanszírozást biztosítsanak az államnak”.

„A monetáris politika még mindig nagyon támogató, nem arról van szó, hogy restriktív lenne” – fejtegette Németh Dávid, így szerinte az inverz hozamgörbe miatt most nem lesz recesszió, a hozamok ugyanis nem a piac által kialakított szinteket tükrözik, hanem a jegybankok beavatkozásának hatását.

Mi a recesszió?
A recesszió az üzleti ciklusnak a gazdasági aktivitás visszaesésével jellemezhető része, a legelterjedtebben használt meghatározás szerint a bruttó hazai termék (GDP) csökkenése (vagy gyakori más megfogalmazásban negatív növekedése) legalább két egymást követő negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva. A recesszió érinthet csak egy országot vagy országcsoportot, de lehet akár világméretű is. A tartós vagy nagymértékű, jelentős szociális problémákat okozó recesszió a depresszió. Ha ez a világ jelentős részére kiterjed, világválságról szoktak beszélni. Az Egyesült Államok 20. századi történetében például kilenc recessziót tartanak számon, ezek közül az 1929-ben kezdődött, tíz évig tartó és a nagy gazdasági világválságot kiváltó recesszió volt a legsúlyosabb. A közép-kelet-európai térség gazdaságát is alaposan megtépázta a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság – az 1929-es krízis óta a legjelentősebbnek tartott gazdasági válság –, mely az ezt megelőző globális pénzügyi válságból alakult ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve
2024. november 14., csütörtök

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben

A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem teljesített túl fényesen a román gazdaság a harmadik negyedévben
2024. november 13., szerda

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja

Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.

A papír alapú bürokráciáról az e-bürokráciára váltott az ANAF digitalizációja
2024. november 13., szerda

Románia napról napra drágábban jut hitelhez

Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.

Románia napról napra drágábban jut hitelhez
2024. november 13., szerda

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?

Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.

Hogyan lehet 101 százalékos egy ország földgáztározóinak a telítettsége?