Az aranyrúd népszerűbb a romániai befektetők körében
Fotó: Pixabay
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
2025. március 27., 17:592025. március 27., 17:59
2025. március 27., 18:042025. március 27., 18:04
„Nincs pontos számadatunk az összes vásárlónkról, de annyit elmondhatunk, hogy jelenleg átlagosan körülbelül napi 100 tranzakciót bonyolítunk le arannyal. Ami a preferenciákat illeti, a romániai befektetők egyértelműen az aranyrudakat részesítik előnyben az aranyérmékkel szemben” – részletezte a szakember az Economica.net gazdasági portálnak adott interjúban.
Rámutatott: az értékesítés 80 százaléka aranyrúd és 20 százaléka érme. Ennek oka, hogy az érmék nem annyira népszerűek, az új befektetők szkeptikusak, úgy vélik, hogy az aranyrudat, mivel csomagolva van és eredetiségigazolással szállítják, könnyebb eladni, mint az érmét – fogalmazta meg Victor Dima.
„Ezt a következtetést a bankbetétek magas értékéből vonhatjuk le – a Román Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint körülbelül kétszer annyi tőke van betétben, mint a hitelek értéke” – magyarázta a szakértő. Viszont más európai országokkal, például Lengyelországgal vagy akár Bulgáriával ellentétben az arany továbbra sem annyira népszerű a romániai befektetők körében.
Ez minden bizonnyal annak is tulajdonítható, hogy a befektetési arany eladására és visszavásárlására szakosodott cégek száma csekély, mindössze az elmúlt két évben kezdett növekedni.
Egy nagy piac hiányában nehéz felmérni a befektetői érdeklődést. Az biztos, hogy a Tavex ügyfeleinek száma folyamatosan nő, de ez annak is köszönhető, hogy a cég egyre népszerűbb a román piacon” – jelentette ki Dima.
Nem mind arany? Sok befektető nem bízik az érmékben
Fotó: Pixabay
Az általa irányított vállalkozás tapasztalatai szerint ha az elmúlt éveket hasonlítjuk össze, nemzetközi szinten az ukrajnai háború kitörésével az arany iránti kereslet hatalmas növekedésnek indult, és az azt követő években tovább nőtt.
sokan „menekülnek” ebbe az irányba a jóval kockázatos devizákkal ellentétben. Az arany ára pedig egyre csak nő, az elmúlt időszakban is sorra döntötte meg saját, pár nappal korábban felállított rekordjait.
A Tavex Group nemzetközi csoport részeként tevékenykedő Tavex Románia azon kevés cégek egyike, amelyek aranyrudakat és -érméket árulnak Romániában. 2024-ben mintegy 35 millió eurós forgalmat bonyolítottak le Romániában. Ez a teljesítmény közel 60 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami megerősíti a vállalat pozícióját a romániai befektetésiarany-piacon. Ugyanakkor a tavaly eladott arany összmennyisége 25 százalékkal nőtt, a 2023-as évi szintről 100 kilogrammal 450 kilogrammra emelkedett.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany kedden 450,2987 lejt ér, 0,8966 lejjel (0,19 százalékkal) többet, mint hétfőn (449,4021 lej). Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!