Nem nyugszanak bele. A kanadai cég nem fogadja el erdélyi koncessziós szerződésének a megsemmisítését
Fotó: Kozán István
Továbbra sem hajlandó tudomásul venni a verespataki aranybányaprojekt révén ismertté vált kanadai Gabriel Resources, hogy elveszítheti erdélyi befektetéseit: a cég hivatalosan értesítette a román kormányt arról a szándékáról, hogy megtámadja a hatóságok azon döntését, hogy nem hosszabbítják meg a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) bányászati engedélyét.
2024. augusztus 06., 19:592024. augusztus 06., 19:59
Mint arról beszámoltunk, az Országos Ásványkincs Ügynökség (ANRM) június 20-án jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a Roșia Montană Gold Corporation koncessziós engedélyét a Verespatak térségében található arany- és ezüstérc kitermelésére. Az ANRM a vállalat kérelmét követően beérkezett dokumentáció és levelezés kielemzése után hozta meg ezt a döntést.
A Gabriel Resources Ltd. hivatalosan értesítette a román kormányt, hogy két kétoldalú beruházásvédelmi szerződésre hivatkozva megtámadja a verespataki bányászati engedélyének meghosszabbítását elutasító határozatot. A cég úgy véli, hogy a román hatóságok elutasítása önkényes és jogellenes, különösen azután, hogy Románia az ICSID választottbírósági eljárása során fenntartotta az engedély érvényességét. Az értesítés 90 napos türelmi időt indít el a választottbírósági eljárás megkezdése előtt. A Gabriel Resources kifejezte készségét arra, hogy békés megoldásról tárgyaljon a román kormánnyal, és hangsúlyozta, hogy az értesítés kibocsátása nem érinti az ICSID-határozat megsemmisítésére irányuló lépéseket.
Egyelőre folytatódik a verespataki aranybányaprojekt körüli konfliktus, miután az ügyben illetékes nemzetközi szervezet felfüggesztette az ügyben az év elején született, Románia számára kedvező ítélet végrehajtását.
„A Társaság úgy véli, hogy
A döntés időzítése, mindössze 3 hónappal a vállalat Románia elleni ICSID választottbírósági eljárásának lezárása után, határozottan megerősíti, hogy olyan, előre kiszámított, politikailag motivált döntésről van szó, amelynek célja az, hogy végképp ellehetetlenítse a Gabriel és az RMGC verespataki arany- és ezüstbányászatra vonatkozó projektének fejlesztését, a méltányos eljárás és kártérítés nélkül” – szögezi le a kanadai cég.
A Gabriel Resources rámutat: a választottbírósági keresettel szembeni védekezése során Románia következetesen azt állította, hogy az engedély továbbra is érvényes, hivatkozva annak 2019-es meghosszabbítására. Ennek megfelelően az ICSID 2024. március 8-án hozott határozata – amelyben egyébként Romániának adott igazat a kanadaiakkal szemben – nagyrészt az engedély további érvényességén alapult.
A Gabrielnek tehát lehetősége, de nem kötelessége a választottbírósági eljárás megindítása. Gabriel megerősítette, hogy nyitott a román kormánnyal folytatott magas szintű tárgyalásokra, hogy kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak. Ennek elősegítése érdekében hivatalos meghívást intézett a kormányhoz az engedély meghosszabbításának elutasításáról szóló jóhiszemű tárgyalásokra.
Úgy tűnik, egyelőre nem kerül pont a verespataki aranybányaprojekt körüli huzavona végére, miután a kanadai Gabriel Resources megfellebbezte az ügyben született, számára kedvezőtlen ítéletet.
„Az ügy nincs hatással a Gabriel folyamatban lévő, az ICSID-határozat visszavonására irányuló erőfeszítéseire. A vácégllalat továbbra is szilárdan kitart azon elhatározása mellett, hogy elérje e téves ítélet megsemmisítését” – áll a Gabriel Resources által kiadott közleményben.
Mint arról beszámoltunk,
Ezenkívül megújította az ANRM-hez benyújtott kérelmét a bányászati engedélyek kiadására a Rodu-Frasin és Tarnița lelőhelyekre vonatkozóan a Bocsony-lelőhelyen belül, amelyekre saját állításuk szerint 2007 óta jogosultak.
„Az ANRM 16 éve halogatja a döntést a bucsonyi lelőhelyre vonatkozó engedélykérelmekről, noha törvényileg kötelessége lett volna meghozni azt. Az RMGC a nemrég kérte, hogy az ANRM a kérelmeknek megfelelően adja ki a két projekt működési engedélyét. Az ICSID választottbírósági eljárása során a román állam következetesen fenntartotta azt az álláspontját, hogy a Bucsony-projektekre vonatkozó engedélykérelmek még mindig az ANRM jóváhagyására várnak, és ezen az állásponton alapult a többségi választottbírósági határozat” – áll az RMGC-t ellenőrző Gabriel Resources közleményében. A Gabriel Resources több befektetőtől bruttó 5,575 millió dollárig terjedő határozott finanszírozási kötelezettségvállalást tudott szerezni a vállalat által kibocsátott új részvények megvásárlására, 2 cent/részvény áron, ami megegyezik a torontói tőzsdei árral.
A román állam nem hosszabbítja meg a verespataki arany- és ezüstkészletek kiaknázása körüli hercehurca nyomán hírhedtté vált Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) koncessziós engedélyét.
Mint arról beszámoltunk,
A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie. Az ítélet meglepő, mivel az ítéletet megelőző hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és
Mint megírtuk, a Gabriel Resources képviselői már akkor bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet.
„Ez egy mélyen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
Az ítélet nyomán a román állam az Országos Adóhatóságon keresztül zálogjogot érvényesített a Gabriel Resources kanadai vállalat részvényeire, miután a per elvesztése nyomán Romániának tízmillió dollárt kell behajtania a cégen. A cég még márciusban azt állította: nincs pénze arra, hogy kifizesse Romániának az elvesztett Verespatak-per költségeit.
Arany helyett a gazdasági szempontból kiemelten fontos fémkincsnek minősített germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de a történelmi bányajáratainak idegenforgalmi hasznosítása is szerepel a kormány tervei között.
Az ICSID határozatának megsemmisítését célzó kérelmében a Gabriel Resources „a bíróság összetételének alapvető hibáit kifogásolja, mivel a többségi határozatot hozó választottbírák közül kettő, Pierre Tercier és Zachary Douglas professzor nem rendelkezett az ICSID-egyezmény által megkövetelt függetlenség és pártatlanság jellemzőivel, és nem fedték fel megfelelő mártákben a maguk és az ügyben érintett felek közötti kapcsolatokat, beleértve Románia ügyvédjét is”.
Mint arról beszámoltunk, Crenguța Leaua ügyvéd, a román ügyvédi csapat vezetője még a márciusi ítélethirdetés után megjegyezte: akár két évig is elhúzódhat az eljárás, amennyiben a Verespatak-ügy vesztese, a kanadai Gabriel Resources semmisségi keresetet nyújt be a Románia győzelmét hozó választottbírósági ítélet ellen.
A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!