Liviu Dragnea szerint nem igaz, hogy csökkenni fognak a bérek
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Semmi sem indokolja, hogy a kormány által bejelentett adóügyi intézkedéseket ne fogadják el – nyilatkozta pénteken a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke. Liviu Dragnea szerint Klaus Johannis államfő nem bírálta ezeket az intézkedéseket, csak egy elemzést próbált meg ismertetni.
2017. november 03., 12:362017. november 03., 12:36
2017. november 03., 12:442017. november 03., 12:44
A nagyobbik koalíciós párt elnöke a parlamentben újságíróknak úgy nyilatkozott: nem bírálatként fogta fel Klaus Johannis előző napi kritikáját, hanem úgy látta, hogy az államfő „egy elemzést próbál ismertetni”, majd – ugyancsak Dragnea szerint – közölte, hogy lényegében ez nem a saját elemzése.
„Véleményem szerint semmi sem indokolja, hogy a szóban forgó adóügyi intézkedéseket ne fogadjuk el, abszolút semmi, mert ezek csak jót hoznak mindenkinek” – válaszolt Dragnea a parlamentben arra a kérdésre, hogy mi a véleménye az államelnök csütörtökön megfogalmazott bírálatairól. Mint arról beszámoltunk, Johannis csütörtökön felszólította a Mihai Tudose vezette kabinetet, hogy mondjon le a tervezett adó- és járulékmódosítási intézkedésekről, az államfő szerint ugyanis ezek nem reformot, hanem „felfordulást” okoznak adóügyben.
A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő PSD vezetőjét arról is megkérdezték, miként vélekedik az államfő azon nyilatkozatáról, miszerint alig fognak nőni a bérek.
„Eddig azt mondták, csökkenni fog a munkavállalók fizetése, most azt mondják, nőni fog. Igen, nőni fog a nettó fizetés, ez az intézkedés csak előnyökkel jár. Többször elmondtuk, hogy a munkáltató nem fog többet fizetni, az alkalmazott nem fog kevesebb pénzt kapni, sőt többet kap majd, ugyanakkor nagyobb lesz a befizetett tb-járulék mértéke, és jelentősen leegyszerűsödik az eljárás az üzleti szférában” – idézte az Agerpres hírügynökség Liviu Dragneát.
Egyébként a Tudose-kormány pénteki rendkívüli ülésének napirendjén szerepel az adópolitikai intézkedések elfogadása. Ezek közül a legvitatottabb elképzelés, hogy a jövő év elejétől a munkavállalókra akarják áthárítani a társadalombiztosítási járulékokat, amelyek egy része jelenleg a munkáltatót terheli. A szakszervezetek szerint a kormány adó- és járulékpolitikája a versenyszférában a bérek csökkenéséhez vezet, vagy munkahelyek megszűnését eredményezi, a szociáldemokraták választási kampányában beígért – és az új közalkalmazotti bértörvény által azóta előirányzott – béremelésekből pedig semmi sem marad, ha a kormány nagyobb járulékfizetési kötelezettséggel terheli a megemelt bruttó béreket.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!