Fotó: Kreml
A Szevasztopol elleni dróntámadás kivizsgálása és Kijev által adott biztonsági garanciák után lehet csak felújítani a gabonaegyezmény végrehajtását – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a török hivatali partnerével, Recep Tayyip Erdogannal kedden folytatott telefonbeszélgetésen.
2022. november 02., 09:562022. november 02., 09:56
A Kreml sajtószolgálatának közleménye szerint a felek részletes eszmecserét folytattak a fekete-tengeri kikötőkből történő gabonaexportról kötött megállapodások végrehajtásáról. Putyin tájékoztatta beszélgetőpartnerét arról, hogy Oroszország miért függesztette fel részvételét a gabonamegállapodásban.
Az orosz vezető szerint a „kijevi rezsim” nyugati pártfogói támogatásával arra használta fel az ukrán gabona elszállítására létrehozott tengeri humanitárius folyosót, hogy
Putyin azt mondta, hogy a gabonamegállapodáshoz való orosz visszatérés feltételei a szombati szevasztopoli incidens körülményeinek részletes kivizsgálása, illetve az, hogy Kijev valós garanciákat adjon az isztambuli megállapodások szigorú betartására, különösen ami a humanitárius folyosó katonai célokra való használatának tilalmára vonatkozik.
„Csak ezt követően lehetne megfontolni a munka folytatását a fekete-tengeri kezdeményezés keretében” – áll az orosz közleményben.
Az orosz elnök arra is felhívta török kollégája figyelmét, hogy a megállapodáscsomag második részét, amely az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyák világpiaci exportjának feloldásáról szólt, nem hajtották végre. Elmondta azt is, hogy az ukrán gabonaexport újraindulásának három hónapja alatt nem teljesült az a feladat, hogy elsősorban a leginkább rászoruló országoknak biztosítsák az élelmiszerszállítást.
Putyin tájékoztatta Erdogant a hétfőn Szocsiban megtartott orosz-azeri-örmény csúcstalálkozóról.
A gabonamegállapodásban való orosz részvétel felfüggesztését követően kedden egyébként két napon belül már másodszor tárgyalt telefonon egymással Szergej Sojgu orosz és Hulusi Akar török védelmi miniszter. Hétfő este az orosz és a török diplomácia vezetője, Szergej Lavrov és Mevlüt Cavusoglu is eszmecserét folytatott.
A gabonamegállapodás végrehajtását felügyelő Közös Koordinációs Központ ENSZ-képviselője hétfő este közölte, hogy Törökország, Ukrajna és az ENSZ szerdára nem ütemezett be teherhajó-forgalmat és ellenőrzést a tengeri gabonafolyosón.
Az Európai Unió elítéli, hogy Oroszország felfüggeszti a hajóforgalmat a „fekete-tengeri kezdeményezés” keretében gabona szállítására kijelölt biztonsági folyosón, és arra biztatja Moszkvát, hogy vonja vissza döntését.
Oroszország felfüggeszti a hajóforgalmat a „fekete-tengeri kezdeményezés” keretében gabona szállítására kijelölt biztonsági folyosón.
Az Európai Unió felszólította Oroszországot, hogy vizsgálja felül az ukrán gabonaexportról szóló megállapodásban való részvételének felfüggesztését.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!