Fotó: Kreml
A Szevasztopol elleni dróntámadás kivizsgálása és Kijev által adott biztonsági garanciák után lehet csak felújítani a gabonaegyezmény végrehajtását – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a török hivatali partnerével, Recep Tayyip Erdogannal kedden folytatott telefonbeszélgetésen.
2022. november 02., 09:562022. november 02., 09:56
A Kreml sajtószolgálatának közleménye szerint a felek részletes eszmecserét folytattak a fekete-tengeri kikötőkből történő gabonaexportról kötött megállapodások végrehajtásáról. Putyin tájékoztatta beszélgetőpartnerét arról, hogy Oroszország miért függesztette fel részvételét a gabonamegállapodásban.
Az orosz vezető szerint a „kijevi rezsim” nyugati pártfogói támogatásával arra használta fel az ukrán gabona elszállítására létrehozott tengeri humanitárius folyosót, hogy
Putyin azt mondta, hogy a gabonamegállapodáshoz való orosz visszatérés feltételei a szombati szevasztopoli incidens körülményeinek részletes kivizsgálása, illetve az, hogy Kijev valós garanciákat adjon az isztambuli megállapodások szigorú betartására, különösen ami a humanitárius folyosó katonai célokra való használatának tilalmára vonatkozik.
„Csak ezt követően lehetne megfontolni a munka folytatását a fekete-tengeri kezdeményezés keretében” – áll az orosz közleményben.
Az orosz elnök arra is felhívta török kollégája figyelmét, hogy a megállapodáscsomag második részét, amely az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágyák világpiaci exportjának feloldásáról szólt, nem hajtották végre. Elmondta azt is, hogy az ukrán gabonaexport újraindulásának három hónapja alatt nem teljesült az a feladat, hogy elsősorban a leginkább rászoruló országoknak biztosítsák az élelmiszerszállítást.
Putyin tájékoztatta Erdogant a hétfőn Szocsiban megtartott orosz-azeri-örmény csúcstalálkozóról.
A gabonamegállapodásban való orosz részvétel felfüggesztését követően kedden egyébként két napon belül már másodszor tárgyalt telefonon egymással Szergej Sojgu orosz és Hulusi Akar török védelmi miniszter. Hétfő este az orosz és a török diplomácia vezetője, Szergej Lavrov és Mevlüt Cavusoglu is eszmecserét folytatott.
A gabonamegállapodás végrehajtását felügyelő Közös Koordinációs Központ ENSZ-képviselője hétfő este közölte, hogy Törökország, Ukrajna és az ENSZ szerdára nem ütemezett be teherhajó-forgalmat és ellenőrzést a tengeri gabonafolyosón.
Az Európai Unió elítéli, hogy Oroszország felfüggeszti a hajóforgalmat a „fekete-tengeri kezdeményezés” keretében gabona szállítására kijelölt biztonsági folyosón, és arra biztatja Moszkvát, hogy vonja vissza döntését.
Oroszország felfüggeszti a hajóforgalmat a „fekete-tengeri kezdeményezés” keretében gabona szállítására kijelölt biztonsági folyosón.
Az Európai Unió felszólította Oroszországot, hogy vizsgálja felül az ukrán gabonaexportról szóló megállapodásban való részvételének felfüggesztését.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!