Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
„Rendkívül aggasztó a helyzet az észak-erdélyi autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakaszának építőtelepén: az építő Straco kvázi nem létezik, az alvállalkozók, akiknek nem fizettek, vagy elmentek, vagy készülnek távozni” – kongatja meg a vészharangot friss drónfelvételeivel a Pro Infrastruktúra Egyesület.
2020. október 27., 10:542020. október 27., 10:54
2020. október 27., 13:352020. október 27., 13:35
A romániai infrastrukturális beruházásokat árgus szemekkel követő egyesület kedd reggel a Facebook-oldalán tett közzé egy fotósorozatot, amelyen a Hadrév és a Maroskece közötti szakaszt láthatjuk.
– irányítja rá posztjában a figyelmet a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Az év végéig további 45 kilométer autópályát adhatnak át a forgalomnak – becsülte meg egy interjúban Lucian Bode közlekedésügyi miniszter. Három különböző autópálya néhány kilométeréből adódhat össze ez a szám.
Azt is kérik ugyanakkor a szakhatóságtól, hogy tegye lehetővé, hogy közvetlenül fizethessenek az alvállalkozóknak, amelyek a munka nehezét végzik.
– zárja Facebook-posztját a Pro Infrastruktúra Egyesület.
YouTube-csatornájukra pedig egy videót is feltöltöttek a Hadrév és a Maroskece között zajló munkálatokról azzal a megjegyzéssel, hogy ez az egyetlen szakasz, ahol még a Marcotim végzi a teraszosítási munkálatokat.
Mint ismeretes, a Maroskece és Aranyosgyéres között épülő sztrádaszakasz 15,7 kilométeres lesz, a beruházás költségvetése pedig 280 millió euró. A munkálatok elkezdéséről szóló rendeletet még 2016 májusában adták ki a versenytárgyalásból győztesként kikerült Straco Grup Kft. – Specialist Consulting Kft. – Total Road Kft. cégtársulásnak, amelynek eredetileg 16 hónapja lett volna a szakasz megépítésére – emlékeztet a Hotnews.ro hírportál.
Jelenleg úgy számolnak, hogy 2021–2022-ben adhatják át a forgalomnak, 2020 októberében a munkálatok állása nagyjából 40 százalékos.
Románia meglepetést fog okozni azzal, hogy milyen gyorsan megépíti a hiányzó autópályákat – jelentette ki Klaus Iohannis államfő az A3-as észak-erdélyi autópálya Maroskece–Radnót szakaszának pénteki avatóján.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
szóljon hozzá!