Elfogadta a távközlési minisztérium a belga Bpost vállalatnak a Román Posta többségi részvénycsomagjának felvásárlására benyújtott nem kötelező érvényű ajánlatát, így gyakorlatilag elkezdődhet az állami kézbesítőtársaság privatizációja.
2015. február 03., 19:552015. február 03., 19:55
Sorin Grindeanu távközlési miniszter kedden közleményben számolt be arról, hogy a privatizációs bizottság átnézte a Bpost dossziéját, amely minden szempontból megfelel az előírásoknak. „A Román Posta 2014-ben először volt nyereséges, miután a megelőző hat évet veszteségesen zárta, ezzel bebizonyította, hogy kifizetődő projekt lehet a stratégiai befektetők számára. A belga céget már tájékoztattuk arról, hogy a magánosítási eljárás második szakaszába léphet” – mutatott rá a tárcavezető.
A közlemény szerint a nem kötelező érvényű ajánlat elfogadása azt jelenti, hogy a belgák immár konkrét adatokhoz hozzáférve tárgyalnak a Román Posta vezetőségével a vállalat helyzetéről, majd ajánlatot tesznek a többségi részvénycsomag megvásárlására. Az állami társaság vezetői a Hotnews.ro hírportálnak elmondták: június végére várják a Bpost kötelező érvényű ajánlatát.
Grindeanu azt is elmondta: a privatizációs eljárás beindításával párhuzamosan a távközlési minisztérium államkötvényekké alakítaná a posta adósságát, amely „vonzóbbá teszi” majd a vállalatot.
A kormány tavaly döntött arról, hogy másodszor is elkezdi a posta privatizációját, azaz magánberuházónak adja el a részvények 51 százalékát: az állami vállalat iránt kizárólag a Bpost érdeklődött. Jelenleg a vállalat részvényeinek 75 százaléka a távközlési minisztérium tulajdonában van, további 25 százalék pedig a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok tulajdonosainak kárpótlására létrehozott Proprietatea pénzügyi alapé.
A hatóságok 2013-ban is megpróbálták magánosítani a kézbesítőtársaságot, de akkor nem érdeklődött iránta senki sem. Ion Smeeianu, a posta volt igazgatója még 2013-ban úgy vélekedett: a társaság negatív pénzügyi mérlege és az adóhatóság (ANAF) által kiszámított adóssága ijeszti el a potenciális beruházókat.
A pénzügyminisztérium adatai szerint 2013 végén a posta tartozásai elérték a 778 millió lejt, az évet ugyanakkor 35 millió lejes veszteséggel zárta az állami vállalat. A hivatalos adatok szerint 2008 és 2013 között minden évben növekedett a társaság deficitje: a veszteség hat év alatt 560 millió lejre emelkedett, 2014-ben ezzel szemben 74,3 millió lejes nyereséget sikerült elérni.
A Bpost részvényeinek ötven százaléka a belga állam, míg a cég másik fele magánvállalkozók tulajdonában van. A vállalat 2014 első kilenc hónapjában 1,8 milliárd eurós jövedelmet szerzett, ez 1,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi bevételt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!