Komoly gondok merültek fel a romániai országutak karbantartása kapcsán, az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) egyik munkatársa szerint ugyanis a munkálatokhoz szükséges összegnek alig 45 százaléka áll a hatóság rendelkezésére ebben az évben.
2016. április 05., 16:352016. április 05., 16:35
Florin Dascălu, a társaság útkarbantartásért felelős elnöke egy sajtótájékoztatón elmondta: az útadóból évente mintegy 200 millió euró kerül a CNADNR költségvetésébe, az összegből pedig tervezésre és építésre is költeni kell, holott meglátása szerint ezt teljes egészében fenntartási munkálatokra kellene fordítani.
„Karbantartásra azonban csak 40 százalékot kapunk, holott a Világbank szerint is évente kilométerenként 20 ezer eurót kellene elkülöníteni, ez összesen 300 millió eurót jelent” – magyarázta Dascălu. Az igazgató egyébként tagja a társaság átszervezésével megbízott munkacsoportnak is, amely az útügyi alkalmazottakat tömörítő szakszervezettel közösen tartott sajtótájékoztatót a CNADNR tevékenysége kapcsán tapasztalt rendellenességekről.
Alin Goga, az útügyi hatóság jogi tanácsadója – aki ugyancsak tagja a munkacsoportnak – arról számolt be, hogy évről évre több tízmillió eurót költenek el olyan projektek megvalósíthatósági tanulmányára, amelyek végül soha nem valósulnak meg a gyakorlatban.
Goga ugyanakkor azt állítja: noha a CNADNR korábban azt ígérte, idén 70 kilométer autópályát nyitnak meg a forgalom előtt, a valóságban 50 kilométer sem fog elkészülni. A jogi tanácsadó ráadásul azt is elmondta, hogy az ország mindegyik, már használatban lévő sztrádáján gondok adódnak az út minőségével, ugyanis egyre több helyszínen repedések és gödrök alakulnak ki, akárcsak a Nagyszeben és Szászváros közötti szakaszon, amelyet a projekt befejezése előtt adtak át, nemrég pedig le kellett bontani a rövid idő alatt keletkezett károk miatt.
„A minőségért felelős igazgatóság egy jelentése szerint mindegyik autópálya-szakaszon komoly problémák vannak, nekünk pedig már elegünk van abból, hogy ezeket a gondokat minisztereknek és kormányfőknek jelentgessük. Noha kifizettük a projekteket, a kivitelezők pocsék munkát végeztek, majd egyszerűen faképnél hagytak bennünket, mert Narcis Neaga (a CNADNR korábbi vezetője – szerk. megj.) nem volt képes rendesen végezni a munkáját” – bírálta a társaság korábbi tevékenységét Alin Goga.
Florin Dascălu úgy vélte: hiba volt lebontani a Nagyszeben–Szászváros közötti autópálya 200 méteres szakaszát, amelyet szerinte egyszerű megerősítő munkálatokkal rendbe lehetett volna hozni. A karbantartásért felelős igazgató ugyancsak élesen bírálta az útügyi hatóság korábbi munkáját, mint rámutatott: a társaság mintegy hatezer alkalmazottjának alig három százaléka, 169 személy hozzáértő szakember.
„A nagy egyetemi központokból folyamatosan kerülnek ki jó mérnökök, de az állam nem alkalmazza őket. A CNADNR 49 részlegvezetője közül mindössze 29-en rendelkeznek mérnöki szakképesítéssel, a többiek közkapcsolatok, jogi vagy közgazdaság szakon végeztek. A társaságot gyakorlatilag nem szakemberek vezették” – fejtette ki Dascălu.
A vádakra reagálva a CNADNR közleményt bocsátott ki, amelyben „hazug kampánynak” nevezte a sajtótájékoztatón elhangzottakat, amelyek a vezetőség szerint hátrányosan érintik a különféle partnerekkel való együttműködést. A vezetőség úgy fogalmazott: mivel a társaság éppen komoly átszervezés alatt áll, szerintük szabálytalan a hatóság jó hírét veszélyeztető „támadást intézni”.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!