Komoly gondok merültek fel a romániai országutak karbantartása kapcsán, az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) egyik munkatársa szerint ugyanis a munkálatokhoz szükséges összegnek alig 45 százaléka áll a hatóság rendelkezésére ebben az évben.
2016. április 05., 16:352016. április 05., 16:35
Florin Dascălu, a társaság útkarbantartásért felelős elnöke egy sajtótájékoztatón elmondta: az útadóból évente mintegy 200 millió euró kerül a CNADNR költségvetésébe, az összegből pedig tervezésre és építésre is költeni kell, holott meglátása szerint ezt teljes egészében fenntartási munkálatokra kellene fordítani.
„Karbantartásra azonban csak 40 százalékot kapunk, holott a Világbank szerint is évente kilométerenként 20 ezer eurót kellene elkülöníteni, ez összesen 300 millió eurót jelent” – magyarázta Dascălu. Az igazgató egyébként tagja a társaság átszervezésével megbízott munkacsoportnak is, amely az útügyi alkalmazottakat tömörítő szakszervezettel közösen tartott sajtótájékoztatót a CNADNR tevékenysége kapcsán tapasztalt rendellenességekről.
Alin Goga, az útügyi hatóság jogi tanácsadója – aki ugyancsak tagja a munkacsoportnak – arról számolt be, hogy évről évre több tízmillió eurót költenek el olyan projektek megvalósíthatósági tanulmányára, amelyek végül soha nem valósulnak meg a gyakorlatban.
Goga ugyanakkor azt állítja: noha a CNADNR korábban azt ígérte, idén 70 kilométer autópályát nyitnak meg a forgalom előtt, a valóságban 50 kilométer sem fog elkészülni. A jogi tanácsadó ráadásul azt is elmondta, hogy az ország mindegyik, már használatban lévő sztrádáján gondok adódnak az út minőségével, ugyanis egyre több helyszínen repedések és gödrök alakulnak ki, akárcsak a Nagyszeben és Szászváros közötti szakaszon, amelyet a projekt befejezése előtt adtak át, nemrég pedig le kellett bontani a rövid idő alatt keletkezett károk miatt.
„A minőségért felelős igazgatóság egy jelentése szerint mindegyik autópálya-szakaszon komoly problémák vannak, nekünk pedig már elegünk van abból, hogy ezeket a gondokat minisztereknek és kormányfőknek jelentgessük. Noha kifizettük a projekteket, a kivitelezők pocsék munkát végeztek, majd egyszerűen faképnél hagytak bennünket, mert Narcis Neaga (a CNADNR korábbi vezetője – szerk. megj.) nem volt képes rendesen végezni a munkáját” – bírálta a társaság korábbi tevékenységét Alin Goga.
Florin Dascălu úgy vélte: hiba volt lebontani a Nagyszeben–Szászváros közötti autópálya 200 méteres szakaszát, amelyet szerinte egyszerű megerősítő munkálatokkal rendbe lehetett volna hozni. A karbantartásért felelős igazgató ugyancsak élesen bírálta az útügyi hatóság korábbi munkáját, mint rámutatott: a társaság mintegy hatezer alkalmazottjának alig három százaléka, 169 személy hozzáértő szakember.
„A nagy egyetemi központokból folyamatosan kerülnek ki jó mérnökök, de az állam nem alkalmazza őket. A CNADNR 49 részlegvezetője közül mindössze 29-en rendelkeznek mérnöki szakképesítéssel, a többiek közkapcsolatok, jogi vagy közgazdaság szakon végeztek. A társaságot gyakorlatilag nem szakemberek vezették” – fejtette ki Dascălu.
A vádakra reagálva a CNADNR közleményt bocsátott ki, amelyben „hazug kampánynak” nevezte a sajtótájékoztatón elhangzottakat, amelyek a vezetőség szerint hátrányosan érintik a különféle partnerekkel való együttműködést. A vezetőség úgy fogalmazott: mivel a társaság éppen komoly átszervezés alatt áll, szerintük szabálytalan a hatóság jó hírét veszélyeztető „támadást intézni”.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!