Új szintre lépett a Romániában jelen levő bankok küzdelme az úgynevezett hitelcseretörvény ellen: az osztrák Raiffeisen Bank levélben értesítette a bukaresti hatóságokat, hogy nemzetközi intézményektől kér jogorvoslatot a Romániában elszenvedett károk miatt.
2016. augusztus 29., 16:182016. augusztus 29., 16:18
A Hotnews.ro hírportál értesülései szerint a fizetés nélküli, vagyis a jelzálogba helyezett ingatlannal történő törlesztést lehetővé tevő jogszabály hatályba lépése óta 45 millió euróval csökkent a pénzintézet profitja.
A kiszivárgott információk szerint a Raiffeisen a Világbank viták rendezésére szakosodott bíróságához készül fordulni azzal az indoklással, hogy a román fél megszegte a külföldi beruházások oltalmazásáról szóló osztrák–román megállapodást. A pénzintézet egy harmincnapos határidőt javasol a két fél közötti egyeztetésre. A pénzügyminisztérium megkapta az értesítést, és a Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint vizsgálja a kialakult helyzetet. Sajtóértesülések szerint egyébként további két bank fontolgatja, hogy a Világbankhoz fordul a hitelcseretörvény miatt.
Javuló mutatók
Öt százalékponttal, 11,3 százalékra csökkent az idei első fél évben a rosszul teljesítő hitelek rátája, ezek aránya ezzel megközelíti a Román Nemzeti Bank (BNR) által ajánlott 10 százalékos szintet – közölte a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap. Az elmúlt hónapokban a rossz hitelek aránya folyamatosan csökkent, ami pedig az elemzők szerint előrevetíti, hogy az év végéig 10 százalék alá csökkennek.
Mint ismeretes, a jegybank az elmúlt években szorgalmazta, hogy a kereskedelmi bankok tisztítsák meg hitelportfóliójukat a törlesztés tekintetében több mint 90 nap késedelmet felhalmozó hitelektől, amelyeknek aránya a 2008-as nemzetközi gazdasági válság kitörése után 25 százalékra ugrott. A pénzintézetek többnyire eleget tettek a jegybank felszólításának, és tavaly mintegy 2 milliárd euró értékű rosszul teljesítő hiteltől tisztították meg mérlegüket. Becslések szerint a rossz hitelek értéke eléri az 5-6 milliárd eurót, aminek többségét a jogi személyeknek nyújtott kölcsönök teszik ki.
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
szóljon hozzá!