Új szintre lépett a Romániában jelen levő bankok küzdelme az úgynevezett hitelcseretörvény ellen: az osztrák Raiffeisen Bank levélben értesítette a bukaresti hatóságokat, hogy nemzetközi intézményektől kér jogorvoslatot a Romániában elszenvedett károk miatt.
2016. augusztus 29., 16:182016. augusztus 29., 16:18
A Hotnews.ro hírportál értesülései szerint a fizetés nélküli, vagyis a jelzálogba helyezett ingatlannal történő törlesztést lehetővé tevő jogszabály hatályba lépése óta 45 millió euróval csökkent a pénzintézet profitja.
A kiszivárgott információk szerint a Raiffeisen a Világbank viták rendezésére szakosodott bíróságához készül fordulni azzal az indoklással, hogy a román fél megszegte a külföldi beruházások oltalmazásáról szóló osztrák–román megállapodást. A pénzintézet egy harmincnapos határidőt javasol a két fél közötti egyeztetésre. A pénzügyminisztérium megkapta az értesítést, és a Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint vizsgálja a kialakult helyzetet. Sajtóértesülések szerint egyébként további két bank fontolgatja, hogy a Világbankhoz fordul a hitelcseretörvény miatt.
Javuló mutatók
Öt százalékponttal, 11,3 százalékra csökkent az idei első fél évben a rosszul teljesítő hitelek rátája, ezek aránya ezzel megközelíti a Román Nemzeti Bank (BNR) által ajánlott 10 százalékos szintet – közölte a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap. Az elmúlt hónapokban a rossz hitelek aránya folyamatosan csökkent, ami pedig az elemzők szerint előrevetíti, hogy az év végéig 10 százalék alá csökkennek.
Mint ismeretes, a jegybank az elmúlt években szorgalmazta, hogy a kereskedelmi bankok tisztítsák meg hitelportfóliójukat a törlesztés tekintetében több mint 90 nap késedelmet felhalmozó hitelektől, amelyeknek aránya a 2008-as nemzetközi gazdasági válság kitörése után 25 százalékra ugrott. A pénzintézetek többnyire eleget tettek a jegybank felszólításának, és tavaly mintegy 2 milliárd euró értékű rosszul teljesítő hiteltől tisztították meg mérlegüket. Becslések szerint a rossz hitelek értéke eléri az 5-6 milliárd eurót, aminek többségét a jogi személyeknek nyújtott kölcsönök teszik ki.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!