Fotó: Pixabay
Románia 2023. január elsejétől kiveti a 15 százalékos globális minimumadót a multinacionális cégekre – jelentette be kedd este Adrian Câciu pénzügyminiszter. Jelezte egyúttal: a kormány idei prioritásai között van az áfabegyűjtés felgyorsítása és az adócsalás visszaszorítása.
2022. január 19., 10:352022. január 19., 10:35
2022. január 19., 11:042022. január 19., 11:04
A pénzügyi tárca vezetője Facebook-bejegyzésben számolt be arról, hogy a nap folyamán Brüsszelben tárgyalt az uniós pénzügyminiszterekkel az Ecofin keretében, ahol bejelentette: Románia kész gyorsan átültetni jogrendjébe a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD) a multik 15 százalékos adójára vonatkozó szabályait.
„A mi ambíciónk, hogy már 2023. január elsején készen álljunk ennek a plafonnak a gyakorlatba ültetésére.
– szögezte le a miniszter.
Kitért ugyanakkor arról is, hogy biztosította Paulo Gentiloni gazdasági ügyekért felelős uniós biztost az áfabegyűjtés hatékonyságának felgyorsításáról és az adócsalás visszaszorításáról, a cél, hogy a GDP 6,7 százalékának megfelelő összegű beruházásokat meg lehessen valósítani az idei év folyamán.
„Meggyőződésem, hogy ezek az intézkedések igazságosak és szükségesek mind gazdasági, mind társadalmi szempontból.
– összegzett Adrian Câciu.
A G20-országcsoport vezetői támogatják a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnek (OECD) a 15 százalékos globális minimumadóra vonatkozó megállapodását – erről határoztak szombaton a tagállamok vezetői római csúcstalálkozójukon.
Mint ismeretes, az OECD 15 százalékos globális minimáladót javasol, amit a G20-orzségcsoport vezetői is támogatnak. A cél, hogy az új szabályozás globális szinten 2023-ban életbe léphessen.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!