Florin Câțu: a politikai osztály a tűzzel játszik
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
A következő év költségvetési hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 5%-ára növekszik, ha életbe lépnek a parlament által megszavazott áfacsökkentés és a gyermekek után járó támogatások növelését célzó intézkedések – közölte kedd este a Digi 24 műsorában Florin Cîţu pénzügyminiszter.
2019. december 18., 10:192019. december 18., 10:19
A gyermekpénz megduplázása önmagában 6 milliárd lej pluszkiadást jelent, az áfacsökkentés pedig 11,8 milliárd lej kiesést. Ez azt jelenti, hogy csak a gyermekpénz a GDP 4,3%-ára tolja a hiányt, az áfacsökkentéssel együtt pedig valahova 5% köré jutunk. A politikai osztály ma a tűzzel játszik Romániában, és nem nekem, és nem is a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) tesznek rosszat, hanem Romániának, mert azt, ami ma a parlamentben zajlott, azt a nemzetközi piacok is látják, és ha valami történik majd Románia finanszírozási költségeivel, az azoknak a felelőtlen embereknek a hibája, akik ma felrobbantják az országot” – hangoztatta a pénzügyminiszter.
Másrészt Cîţu kijelentette, hogy lehet megoldásokat találni, mert e törvények egyike sem lépett hatályba, és akár alkotmányossági problémák is felmerülhetnek.
A képviselőház költségvetési bizottsága pozitívan véleményezte kedden azt a tervezetet, amely 19-ről 16 százalékra csökkentené az áfát 2020. január 1-jétől.
A tervezet továbbá 9-ről 5 százalékra csökkentené a hozzáadottérték-adót az „emberi és állati fogyasztásra szánt élelmiszerek, háziállatok és házi baromfifélék, magvak, növények és élelmiszer-készítéshez használt összetevők, élelmiszerek kiegészítésére vagy helyettesítésére szolgáló termékek szállítására”.
A képviselőház munkaügyi bizottsága elfogadta ugyanakkor azt a módosító javaslatot, amely szerint a jelenlegi összeg duplájára, 300 lejre nőne a gyermeknevelési pótlék.
Az Adrian Solomon szociáldemokrata törvényhozó által benyújtott javaslat értelmében a fogyatékkal élő gyerekeknek folyósított gyermekpénz összege 600 lejre nőne.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!