Florin Câțu: a politikai osztály a tűzzel játszik
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
A következő év költségvetési hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 5%-ára növekszik, ha életbe lépnek a parlament által megszavazott áfacsökkentés és a gyermekek után járó támogatások növelését célzó intézkedések – közölte kedd este a Digi 24 műsorában Florin Cîţu pénzügyminiszter.
2019. december 18., 10:192019. december 18., 10:19
A gyermekpénz megduplázása önmagában 6 milliárd lej pluszkiadást jelent, az áfacsökkentés pedig 11,8 milliárd lej kiesést. Ez azt jelenti, hogy csak a gyermekpénz a GDP 4,3%-ára tolja a hiányt, az áfacsökkentéssel együtt pedig valahova 5% köré jutunk. A politikai osztály ma a tűzzel játszik Romániában, és nem nekem, és nem is a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) tesznek rosszat, hanem Romániának, mert azt, ami ma a parlamentben zajlott, azt a nemzetközi piacok is látják, és ha valami történik majd Románia finanszírozási költségeivel, az azoknak a felelőtlen embereknek a hibája, akik ma felrobbantják az országot” – hangoztatta a pénzügyminiszter.
Másrészt Cîţu kijelentette, hogy lehet megoldásokat találni, mert e törvények egyike sem lépett hatályba, és akár alkotmányossági problémák is felmerülhetnek.
A képviselőház költségvetési bizottsága pozitívan véleményezte kedden azt a tervezetet, amely 19-ről 16 százalékra csökkentené az áfát 2020. január 1-jétől.
A tervezet továbbá 9-ről 5 százalékra csökkentené a hozzáadottérték-adót az „emberi és állati fogyasztásra szánt élelmiszerek, háziállatok és házi baromfifélék, magvak, növények és élelmiszer-készítéshez használt összetevők, élelmiszerek kiegészítésére vagy helyettesítésére szolgáló termékek szállítására”.
A képviselőház munkaügyi bizottsága elfogadta ugyanakkor azt a módosító javaslatot, amely szerint a jelenlegi összeg duplájára, 300 lejre nőne a gyermeknevelési pótlék.
Az Adrian Solomon szociáldemokrata törvényhozó által benyújtott javaslat értelmében a fogyatékkal élő gyerekeknek folyósított gyermekpénz összege 600 lejre nőne.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
szóljon hozzá!