2012. február 15., 09:442012. február 15., 09:44
Mint hangoztatta: Kínának és az EU-nak pozitív és erős üzenetet kell küldenie, ami a kínai–EU együttműködést és a nemzetközi egységet hivatott kifejezni. Ven Csia-pao ugyanakkor a sajtótájékoztatón a szíriai polgárháborús helyzet és a káosz megelőzését sürgette. A kínai kormányfő a szíriai emberek további szenvedéseinek megelőzésére szólított fel, s ehhez országa segítségét ajánlotta. Mint mondta, Kína erőfeszítései összhangban vannak az ENSZ alapokmányával, annak szellemiségével, és Peking kész konstruktív szerepet játszani, megerősíteni a kommunikációt a szíriai felekkel és a nemzetközi közösséggel. „Kína nem vesz védelmébe egyetlen felet sem, a szíriai kormányt sem “ – jelentette ki kérdésre válaszolva Ven.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke az eseményen megerősítette azt az álláspontot, miszerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának lépnie kell Szíria ügyében. Megjegyezte, hogy tárgyalásain szóba hozta Európa aggodalmát az iráni nukleáris programmal kapcsolatban, és elmondta: az Unió lépései és szankciói azt szolgálják, hogy Teherán visszatérjen a tárgyalóasztalhoz. A kínai kormányfő ugyancsak a tárgyalások mielőbbi újrakezdése mellett állt ki, osztotta Brüsszel aggodalmát a nukleáris fegyverek elterjedésével kapcsolatban, s jelezte, hogy Kína aktívan közreműködik a közel-keleti béke fenntartásában, ezért is küldte Teheránba a napokban egy magas rangú diplomatáját.
Herman Van Rompuy ugyanakkor megemlítette, hogy az emberi jogok területét is érintették a csúcstalálkozón, s reményét fejezte ki, hogy a legutóbb elmaradt emberjogi párbeszédre hamarosan sor kerülhet. Ven erre úgy reagált, hogy nyitottak a párbeszédre, de annak alapja csakis egymás kölcsönös tiszteletben tartása, az objektív és tisztességes hozzáállás lehet. A nemzetközi sajtótájékoztatón az európai és a kínai újságírók közül is egy-egy tehetett fel összesen három kérdést, a José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével együtt jelen lévő három politikusnak. Az európai kérdéscsokrot a Reuters újságírója tolmácsolta, s ebből Ven Csia-paónak a tibeti helyzet, a zavargások okának, következményeinek firtatása jutott. Ven válaszában leszögezte: Tibet Kína elválaszthatatlan része, az etnikai csoportokból álló kínai nemzet fontos alkotórésze; a tibetieket testvéreknek nevezte.
„A kísérlet néhány szerzetesnek arra való buzdítására, hogy radikális akcióikkal aláássák a tibeti autonóm terület stabilitását, nem szolgálja a Tibetben élők érdekeit, és nem is élvezi a közvélemény támogatását” – húzta alá a kormányfő, aki még jelezte: hamarosan új tervet dolgoznak ki Tibet fejlesztésére.
A mostani tárgyalásokról 31 pontos közös közleményt adtak ki, amelyben egyebek mellett – most először – szerepel az is, hogy „a vezetők hangsúlyozták: különösen nagy figyelmet kell fordítani a piacgazdasági státus kérdésének gyors és átfogó módon történő rendezésére”. Az EU még nem ismerte el Kína piacgazdasági státusát, amit Peking igen rossz néven vesz, s rendre felhánytorgat Brüsszelnek.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.