2010. november 05., 10:282010. november 05., 10:28
A pénzügyi-üzleti napilap szerint 2008 és 2010 között a központi és helyi állami intézmények, illetve az azok alárendeltségébe tartozó hivatalok az említett időszakban évente mintegy 27 millió eurót fordítottak ügyvédi magánirodák szolgálatainak az igénybevételére.
Ily módon e három esztendőben összesen 80 millió eurót juttattak „külsős” ügyvédek zsebébe, miközben több ezer jogász áll ezeknek az intézményeknek az alkalmazásában. Ez utóbbiak számára a vizsgált időszakban összesen 130 millió euró javadalmazást biztosítottak. Három év alatt tehát a román állam mintegy 210 millió eurót költött ügyvédi szolgáltatásokra. A számvevőszék szerint a pénzügyminisztérium és az Autópályák és Országutak Országos Társasága (CNADNR) áldozta a legtöbb pénzt külső ügyvédi irodák igénybevételére.
Ez utóbbi hivatal például 653 jogi végzettségű embert alkalmaz, mégis 21 millió eurót fizetett ügyvédi magánirodáknak. A számvevőszék az erről szóló kimutatását megküldte a képviselőháznak és a szenátusnak. A testület nagymértékű pazarlásnak értékeli, hogy az államapparátus-jogászok népes táborának teljes körű foglalkoztatása mellett ilyen hatalmas összegeket költ „külsősökre”.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.