Üresen állnak az albérletek. A kincses városbeli ingatlanpiac szoros összefüggésben áll a bérpiaccal
Fotó: Jakab Mónika
Határozottan érződik, és valószínűleg fokozódni fog a válság a kolozsvári ingatlanpiacon, amely szorosan kapcsolódik az albérletpiachoz. Az egyetemi élet megszűnésével a bérpiac összeroppant, a lakások pedig továbbra is drágák. A lapunknak nyilatkozó ingatlanközvetítő felhívta a figyelmet, hogy bár sokan szeretnének olcsón ingatlant vásárolni, az eladók ragaszkodnak a magas árakhoz.
2020. július 10., 16:352020. július 10., 16:35
Nagy vonalakban beindult ugyan a kolozsvári ingatlanpiac a lazítások következtében, de nem épp olyan, mint a járvány miatt bekövetkezett válság előtt – vázolta a helyzetet a Krónika megkeresésére Bónis Endre, a kincses városbeli Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Most már élénk a kereslet a kolozsvári ingatlanpiacon, e tekintetben ugyanabban a helyzetben vagyunk, mint a járvány előtt:
Mivel az emberek szkeptikusabbak, mint korábban, erőteljesen észlelhető, hogy most már képesek határozottan tervezni, nem vállalkoznak vásárlásra, tehát érződik az anyagi bizonytalanság.
Bónis Endrétől megtudtuk, a lakásárak majdnem ugyanolyan magasak, mint 2019-ben, hiszen az eladók ragaszkodnak az árakhoz. „Sokan kerestek meg engem azzal, hogy mivel itt van a válság, vásárolni szeretnének jutányosabb áron. De nem tudok olyan akciós vásárokat ajánlani, mint amiben az emberek reménykednek” – mutatott rá az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. Mint kifejtette, Kolozsvárra az volt a jellemző, hogy sokan vásároltak ingatlant bankkölcsönből, kiadták, és a bérből majdhogynem fedezni tudták a hitelt, viszont ha ezután nem tudnak bért termelni, nagyon megszorulnak azok, akik eme logika alapján gondolkodnak.
Bónis Endre úgy látja, hogy az elkövetkező időszakban még inkább éreztetni fogja a hatását az ingatlanpiacon, hogy a leállások, az egyetemi élet megszűnése (az oktatás online térbe költöztetése) miatt a bérpiac teljesen összeroppant.
– mutatott rá az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa.
A szakértő azt is elmondta, a vásárlók nagy része befektetésként vásárol lakást, hogy aztán bérbe adja, és ha nem fogják tudni kitermelni a kívánt összeget, akkor biztosan csökkenni fognak az árak.
„Határozottan érződik a bérpiacon, hogy megroskadt. Mivel az egyetemisták nem tartózkodhattak Kolozsváron az elmúlt hónapokban, tömegesen mondták fel az albérleteket. Nagyon sok olyan esettel szembesültem, hogy például a 300 vagy 400 eurós lakbért lecsökkentették 100 euróra, csak maradjon meg a bérlő, és hogy folytatódhasson a bérlés ott, ahol abbamaradt. Rengeteg az olyan eset is, amikor a bérlők teljesen visszamondták az albérletet. Rengeteg bérlakás kínálkozik jelenleg a piacon” – ecsetelte Bónis Endre.
Az ingatlanközvetítő cég tulajdonosa kérdésünkre arra is kitért, hogy az ingatlanhelyzet szempontjából egészen biztosan lesznek további hozadékai a járványhelyzetnek, és úgy tűnik,
„Több olyan vállalkozóval beszéltem az utóbbi időben, akik a vevők pénzéből építettek fel tömbházakat. Arra panaszkodnak, hogy erre már nem számíthatnak, hanem bankkölcsönhöz kell folyamodniuk, vagy előbb fel kell építeniük az ingatlant és csak utána tudják eladni. Az emberekben jócskán alábbhagyott a bizalom és a vásárlási kedv, mindenképpen nagy válság körvonalazódik” – fejtette ki Bónis Endre.
Az ingatlanárak egyébként Bukarestben emelkedtek: júniusban a háromszobás, régi építésű tömbházlakások drágábbak lettek, mint amilyenek májusban voltak – írta a Ziarul Financiar az ingatlanokra szakosodott SVN Románia cég adataira hivatkozva. Májusban a háromszobásokhoz átlagban 97 ezer euróért lehetett hozzájutni Bukarestben, ezek az árak a tavalyi év júniusi áraihoz képest 4,3 százalékkal magasabbak.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!