Óvatos költekezésre intenek a közgazdászok: a hosszú távú tervezés fontosságára hívták fel a figyelmet az RMKT vándorgyűlésén

Arra keresték a választ, hogy milyen kommunikációs eszközökkel, stratégiákkal növelhetik, vagy tarthatják meg a versenyképességüket a vállalatok •  Fotó: RMKT Kovászna/Facebook

Arra keresték a választ, hogy milyen kommunikációs eszközökkel, stratégiákkal növelhetik, vagy tarthatják meg a versenyképességüket a vállalatok

Fotó: RMKT Kovászna/Facebook

A jövő kihívásaira keresték a válaszokat a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) által a hétvégén Sepsiszentgyörgyön megtartott 27. vándorgyűlésen.

Bíró Blanka

2018. október 08., 13:572018. október 08., 13:57

Sokat tanultunk a 2008-as gazdasági válságból, a gazdasági tevékenység elemzőbb lett, megalapozottabb, megváltoztak a banki politikák – a közgazdászok pedig továbbra is átgondolt, óvatos költekezésre intenek. Ez volt egyik legfontosabb következtetése a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) által a hétvégén Sepsiszentgyörgyön megtartott 27. vándorgyűlésnek,

a társaság legfontosabb szakmai rendezvényén hat szekcióban harminc szakember tartott előadást a mintegy háromszáz résztvevőnek.

A „Versenyképesség 2020 – kié legyen a XXI. század?” mottóval megszervezett kétnapos programsorozat alatt bel- és külföldi szakemberek segítségével keresték a választ arra, hogy milyen kommunikációs eszközökkel, stratégiákkal növelhetik, vagy tarthatják meg a versenyképességüket a vállalatok.

Hosszú távra kell tervezni

Mint Gyerkó László, az RMKT elnöke a Krónikának elmondta, több szekcióban megfogalmazódott, hogy oda kell figyelni a költekezésre, elemzők szerint gyakran arra is költünk, amire nincs feltétlenül szükségünk. A szakma egyre jobban figyel a családok, az alkalmazottak, a nyugdíjasok problémáira, gyakran „felvillantják az égőt”, hogy ebben a témakörben is gondok lehetnek, a fogyasztói társadalomban vissza kell fogni a rohanást, átgondoltan kell költekezni, a megtakarításokra hangsúlyt kell fektetni.

„Remélem, a vállalkozások is hosszú távra terveznek, nemcsak rövid távra használják ki a most elérhető támogatási lehetőségeket. A munkaerőpiacon régiónként változik a helyzet, a Székelyföldön kapuk zárulnak be, de újak nyílnak, a mérleg nyelve folyamatosan billeg, de átgondolt döntésekkel felfelé mozdulhat el”– részletezte Gyerkó László. Hozzátette:

az RMKT egyik célja, hogy véleményformáló legyen, szoros kapcsolatot alakítson ki a vállalkozói szférával és a döntéshozókkal is, felmérjék, mi történik a piacon és a törvényhozásban, szakmai véleménnyel alakítsák ezeket a folyamatokat.

Szakmai csoportot hoznak létre, egyetemi tanárok, közgazdászok véleményezik majd a gazdaság alakulása szempontjából fontos törvényeket, hiszen „egyik napról a másikra olyan jogszabályok láthatnak napvilágot, melyek teljesen behúzzák a féket a vállalkozásoknak, de a természetes személyeknek is”.

„Az elmúlt években, és jelenleg is kiszámíthatatlanság jellemzi a romániai törvényhozást, ezért azt tanácsoljuk a vállalkozóknak, megfontolt döntéseket hozzanak, legyenek megtakarításaik, hiszen nem egészséges vállalkozói gondolkodás mindig arra számítani, hogy adócsökkentés lesz, vagy különböző kedvezményeket szavaz meg a kormány. Úgy kell gondolkodni, hogy amit én megtermelek, elég kell hogy legyen a fizetésekre, a fejlesztésekre és arra is, hogy kivédjem az esetleges drasztikus döntéseket, egy válság esetén is szinten tudjam tartani a cégemet” – szögezte le a gazdasági szakember. Felhívta a figyelmet az innováció fontosságára is, rámutatva egyúttal, hogy a már bejáratott, nagy múltú cégek nehezebben nyitnak a hirtelen változásokra, de bár még nem látványos, mégis érezhető a tendencia, hogy ezek is fiatal szakembereket, ötletgazdákat alkalmaznak, hogy innovatív megoldásokkal segítsék a vállalkozásuk fejlődését.

Merre tart Románia?

A vándorgyűlés mottója alapján Bálint Csaba, az OTP Bank makrogazdasági elemzője arra kereste a választ a pénzügyi szekcióban tartott előadásában, hogy kié lesz a 21. század, és merre tart Románia. Rámutatott: a 19–20 század Európáról és az Amerikai Egyesült Államokról szólt, de ha két évezredet megyünk vissza, akkor 1800 évig India és Kína adta a világ bruttó termékének (GDP) 50 százalékát. Az ipari forradalom segítségével tudta átvenni Európa és Amerika a világvezető szerepét, de ez volt a kivétel. Jelenleg továbbra is az Egyesült Államok van az élen a GDP alapján, ám ha azt nézzük, hogy Kínában olcsóbban állítják elő ugyanazt az árut, akkor valójában már Kína az első. „A zászló Kínának és Indiának áll, még sok munkaerőt lehet ott bevezetni a piacra, a beruházási ráta magas, a technológiákat ügyesen másolják. A világ szépen átalakul, ez lehet az egyik forgatókönyv. De lehet az is, hogy a mesterséges intelligencia, új technológiák uralnak majd mindent. Nehéz megmondani, hiszen hosszú még ez a század” – szögezte le Bálint Csaba.
Vázolta Románia sikertörténetét is, felvillantva az árnyoldalakat.

A kétezres években Románia az EU egy főre eső GDP-átlagának egynegyedét érte el, ez tavaly már 63 százalékra emelkedett,

tehát két évtized alatt évente mintegy 2 százalékot tudott lefaragni az ország a különbségből úgy, hogy közben az EU is „lépegetett előre”. „Bonthatnánk a pezsgőt, de ez a felzárkózás nem annyira homogén, megyei lebontásban jelentős eltéréseket mutat, Románia régiói más utakat jártak be, a nagy számok mögött sötét foltok is vannak” – hívta fel a figyelmet az elemző. Felidézte, az országban ma két és félszeresére növekedett a munkaerő termelékenysége a 2000-es évekhez képest. Húsz évvel ezelőtt az aktív lakosság 45 százaléka mezőgazdaságból élt, ez most 20-22 százalékra esett vissza, az alacsony hozzáadott értékű agráriumból a szolgáltatások, ipar felé migráltak.

Idézet
Az egy-két hektáron gazdálkodó család gyermeke Kolozsváron programozó lett, ez jelentősen megdobta a termelékenységet”

– szögezte le Bálint Csaba, aki szerint a gazdasági növekedést a beáramló külföldi tőke és az ezzel érkező know-how is segítette.

„Ugyanakkor az állami beruházások szintje alacsonyabb, mint az EU-s átlag, holott nyugatabbra több út van” – fogalmazta meg Bálint Csaba, hangsúlyozva, tovább folytatódhat a gazdaság szerkezeti átalakulása, hiszen a lakosság 20 százaléka még mindig a mezőgazdaságban dolgozik, holott ez az arány az EU-ban 2-3 százalék. Tehát a migráció folytatódhat vidékről a városba, ám jelentős infrastrukturális beruházásokra van szükség, hogy a növekedést fenn lehessen tartani, és többet kell fordítani innovációra, technológiára – szögezte le az elemző.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is