Vasilescu: nem a semmittevést, hanem a munkavállalást ösztönözzük
Fotó: Psd.ro
Nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a foglalkoztatás felpörgetésére a román kormány, amely havi ötszáz eurós támogatást készül nyújtani a munkanélkülieket és szociális segélyből élőket alkalmazó munkáltatóknak.
2018. június 20., 14:522018. június 20., 14:52
2018. június 20., 14:542018. június 20., 14:54
„Változtatunk a minisztérium eddigi szemléletén, és nem fogjuk támogatni többé azokat, akik képesek lennének dolgozni, de nem akarnak” – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu. A munkaügyi miniszter bemutatott egy kormányrendelet-tervezetet, amellyel az üzleti szféra ama képviselőit kívánja támogatásban részesíteni, akik részt kívánnak venni a közeljövőben a foglalkoztatásban.
A Vasilescu tárcája által kidolgozott dokumentum alapján az állam havi 2 250 lejt (500 eurót) folyósítana azoknak a munkáltatóknak, akik munkanélkülieket és szociális segélyből élőket alkalmaznak.
A támogatás bármilyen oktatási intézmény fiatal végzőseinek, továbbá hátrányos helyzetű és nyugdíjazás előtt álló személyeknek az alkalmazása esetén is igényelhető lesz. Vasilescu közölte, a munkáltató természetesen az állam által biztosított juttatásnál magasabb fizetést is folyósíthat az új alkalmazottaknak, szerinte ugyanis az a cél, hogy a romániai bérek megközelítsék a nyugat-európai országokét, és ezáltal megálljon a romániai munkaerő külföldre vándorlása. A munkaügyi miniszter hozzátette, az állam a tavalyi évhez képest megkétszerezi a munkáltatóknak nyújtott szubvenciókat, és azt reméli, hogy tovább csökken a szerinte „történelmi minimumot” jelentő szinten, 4,6 százalékon lévő munkanélküliség aránya.
A balliberális koalíció már korábban, az egységes bérezési jogszabály kidolgozásakor beharangozta, hogy növelné a foglalkoztatást, ezzel egy időben pedig kevésbé kíván bőkezűnek mutatkozni az állami segélyek osztogatása terén. Mindez nem véletlen, hiszen a román állam jelenleg mintegy 160 millió eurót folyósít havonta különböző szociális juttatások formájában mintegy 1,7 millió igénylés alapján, mivel ezek a támogatások többnyire a családokat célozzák, a kedvezményezettek köre mintegy 3,5 millió személyre rúg. Több mint félmillióan részesülnek például családtámogatásban és garantált minimálbérben, mintegy hétszázezren pedig fűtéspótlékra jogosultak.
Lia Olguța Vasilescu különben már korábban úgy nyilatkozott: nem a „semmittevést”, hanem a munkavállalást kívánják ösztönözzi, a nagyobb foglalkoztatás révén ugyanis jelentős tehertől szabadul az állam, hiszen nem fizet annyi munkanélküli és szociális segélyt. „Ezentúl el kell felejteni a garmadával osztogatott állami hozzájárulásokat” – jelentette ki a munkaügyi miniszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!