Vasilescu: nem a semmittevést, hanem a munkavállalást ösztönözzük
Fotó: Psd.ro
Nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a foglalkoztatás felpörgetésére a román kormány, amely havi ötszáz eurós támogatást készül nyújtani a munkanélkülieket és szociális segélyből élőket alkalmazó munkáltatóknak.
2018. június 20., 14:522018. június 20., 14:52
2018. június 20., 14:542018. június 20., 14:54
„Változtatunk a minisztérium eddigi szemléletén, és nem fogjuk támogatni többé azokat, akik képesek lennének dolgozni, de nem akarnak” – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu. A munkaügyi miniszter bemutatott egy kormányrendelet-tervezetet, amellyel az üzleti szféra ama képviselőit kívánja támogatásban részesíteni, akik részt kívánnak venni a közeljövőben a foglalkoztatásban.
A Vasilescu tárcája által kidolgozott dokumentum alapján az állam havi 2 250 lejt (500 eurót) folyósítana azoknak a munkáltatóknak, akik munkanélkülieket és szociális segélyből élőket alkalmaznak.
A támogatás bármilyen oktatási intézmény fiatal végzőseinek, továbbá hátrányos helyzetű és nyugdíjazás előtt álló személyeknek az alkalmazása esetén is igényelhető lesz. Vasilescu közölte, a munkáltató természetesen az állam által biztosított juttatásnál magasabb fizetést is folyósíthat az új alkalmazottaknak, szerinte ugyanis az a cél, hogy a romániai bérek megközelítsék a nyugat-európai országokét, és ezáltal megálljon a romániai munkaerő külföldre vándorlása. A munkaügyi miniszter hozzátette, az állam a tavalyi évhez képest megkétszerezi a munkáltatóknak nyújtott szubvenciókat, és azt reméli, hogy tovább csökken a szerinte „történelmi minimumot” jelentő szinten, 4,6 százalékon lévő munkanélküliség aránya.
A balliberális koalíció már korábban, az egységes bérezési jogszabály kidolgozásakor beharangozta, hogy növelné a foglalkoztatást, ezzel egy időben pedig kevésbé kíván bőkezűnek mutatkozni az állami segélyek osztogatása terén. Mindez nem véletlen, hiszen a román állam jelenleg mintegy 160 millió eurót folyósít havonta különböző szociális juttatások formájában mintegy 1,7 millió igénylés alapján, mivel ezek a támogatások többnyire a családokat célozzák, a kedvezményezettek köre mintegy 3,5 millió személyre rúg. Több mint félmillióan részesülnek például családtámogatásban és garantált minimálbérben, mintegy hétszázezren pedig fűtéspótlékra jogosultak.
Lia Olguța Vasilescu különben már korábban úgy nyilatkozott: nem a „semmittevést”, hanem a munkavállalást kívánják ösztönözzi, a nagyobb foglalkoztatás révén ugyanis jelentős tehertől szabadul az állam, hiszen nem fizet annyi munkanélküli és szociális segélyt. „Ezentúl el kell felejteni a garmadával osztogatott állami hozzájárulásokat” – jelentette ki a munkaügyi miniszter.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!