Fotó: Barabás Ákos
Az országos nettó átlagbér októberben 4008 lej volt, 5 lejjel, azaz 0,1 százalékkal nagyobb, mint szeptemberben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2022. december 13., 15:382022. december 13., 15:38
A legnagyobb nettó átlagbért – 9427 lej – az információtechnológiai ágazatban jegyeztek, a legkisebbet – 2238 lej – pedig a vendéglátóiparban.
A bruttó átlagbér 6461 lej volt októberben, 4 lejjel (0,1 százalékkal) nagyobb, mint 2022 szeptemberében.
Ugyanakkor a reálbérindex 98,1 százalékos volt az idei tizedik hónapban 2021 októberéhez mérten, míg idén szeptemberhez képest 98,8 százalékos. 1990 októberéhez viszonyítva a reálbérnövekedés 216,5 százalékos volt, 2,5 százalékponttal kisebb, mint 2022 szeptemberében.
2022 októberében a gazdasági ágazatok nagy részében nőtt a nettó átlagkereset szeptemberhez viszonyítva, ami a különféle alkalmi juttatásoknak (negyedéves, éves vagy különleges teljesítményért járó bónuszok), a természetbeni és pénzbeli juttatásoknak, a nettó nyereségből származó összegeknek és egyéb juttatásoknak (beleértve az utalványokat is) tudható be. A nettó átlagbér növekedéséhez a vállalatok bevételeinek emelkedése is hozzájárult – idézi az Agerpres az INS közleményét.
Az átlagbér csökkenése az előző hónaphoz képest a szeptemberben nyújtott alkalmi juttatásokkal, illetve a vállalatok bevételeinek mérséklődésével magyarázható.
A legnagyobb mértékben, 53,8 százalékkal a koksztermék-előállító és a kőolaj-feldolgozó ágazatban csökkent a nettó átlagbér, a nyersolaj- és gázkitermelésben 38,7 százalékos, a fémérckitermelés területén 19,6 százalékos visszaesést regisztráltak.
a tanügyben 1,3 százalékkal, az egészségügyben és szociális ellátásban 0,5 százalékkal. A közigazgatásban 0,2 százalékkal csökkent a nettó átlagfizetés.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!