A 2018 márciusában jegyzett 5 százalékról áprilisban 5,2 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2018. május 14., 11:552018. május 14., 11:55
2018. május 14., 13:442018. május 14., 13:44
Az INS szerint a tavalyi év negyedik hónapjához képest az élelmiszerek 4 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 7,2 százalékkal drágultak, a szolgáltatások pedig 2,83 százalékkal kerültek többe. Ugyanakkor 2017 decemberéhez képest a legnagyobb mértékű drágulást a friss gyümölcsök (13,91 százalék), a citrusfélék (11,32 %) és a földgázszolgáltatás (10,19 százalék) esetében mérték.
A statisztikai adatok szerint a friss gyümölcs és a zöldségkonzervek drágultak a legnagyobb mértékben áprilisban az egy hónappal korábban regisztrált árakhoz képest, olcsóbb lett viszont a cukor és a tojás. A statisztikai intézet adatai szerint a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 2,66 százalékkal, a zöldségek és zöldségkonzervek 1,46 százalékkal kerültek többe áprilisban, mint egy hónappal korábban.
A kenyér 0,43 százalékkal, a krumpli 0,89% százalékkal, a méz 0,52 százalékkal lett drágább. Voltak olyan élelmiszerek, amelyek olcsóbbak lettek, például a tojás (-6,89 százalék), vagy a cukor (-2,06 százalék). Kisebb mértékben csökkent továbbá a liszt, a bab és a citrusfélék ára. Áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva összességében 0,18 százalékkal nőttek az élelmiszerárak.
A Román Nemzeti Bank (BNR) ismét emelte 2018-as inflációs előrejelzését, a korábban közölt 3,5 százalékról 3,6 százalékra. 2019 végére 3 százalékos fogyasztói árnövekedést jósol a bukaresti jegybank, 0,1 százalékkal kevesebbet, mint az előző hónapban.
A várakozásokhoz képest gyorsabb ütemű infláció miatt a román jegybank ugyanakkor idén már háromszor emelte az alapkamatot – legutóbb múlt hétfőn –, amely jelenleg 2,50 százalék. Az uniós szinten is kiugróan magas inflációs ráta miatt Klaus Johannis államfő a szociálliberális kormány – adócsökkentéseket és közalkalmazotti béremeléseket egyidejűleg bevezető, szerinte vitatható – gazdaságpolitikáját tette felelőssé és Viorica Dăncilă miniszterelnök lemondását követelte. A kormányzó szociáldemokraták az államfő vádaskodását a jövő évi elnökválasztási kampány előszelének tekintik, és a jegybankot bírálták, amiért nem lép fel hatékonyabban az infláció megfékezése érdekében.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!