Szerte a nagyvilágból több mint hatezer tonna fokhagymát importáltak Romániába 2017-ben
Fotó: Haáz Vince
Több mint másfél millió eurót szán idén a fokhagymatermesztés támogatására a román mezőgazdasági minisztérium. Az elmúlt években jelentősen visszaesett a fokhagymatermés mennyisége az országban, és egyre több a behozatal.
2020. február 15., 08:372020. február 15., 08:37
Hektáronként több mint 14 ezer lejes (maximum 3000 eurós) de minimis támogatást nyújt idén a mezőgazdasági minisztérium a fokhagymatermesztők számára – derül ki a bukaresti szaktárca honlapján közzétett határozattervezetből. Az előterjesztés szerint ebben az évben több mint 7,5 millió lejt, azaz 1,58 millió eurót különítettek el a költségvetésből a fokhagymatermesztők támogatására.
Az igénylő gazdáknak ugyanakkor szerepelniük kell az illetékes önkormányzat gazdalajstromában. A határozat azt is leszögezi, hogy a megyei mezőgazdasági igazgatóságok képviselői a vegetációs periódusban ellenőrzéseket végeznek majd az érintett területeken. További feltétel, hogy 2020-ban július 1-je és november 20-a között kell értékesíteni a terményt, az ezt bizonyító okiratokat pedig november 27-éig kell benyújtani a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz.
Fotó: Haáz Vince
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatok szerint egyébként
Mindeközben jelentősen nőtt a lakosság egy része által gyógyszerként is használt hagymás növény importja, hogy fedezni tudják a belföldi fogyasztást.
2017-ben 9974 hektáron termett fokhagyma Romániában, erről a területről 55 673 tonnát takarítottak be. A legnagyobb területeken Botoşani, Dolj, Iaşi, Mehedinţi, Suceava, Teleorman és Temes megyében termesztettek fokhagymát.
Az országban 155,9 kilogrammra tehető a lakosonkénti évi átlagos zöldségfogyasztás, és ebből 2,2 kilogrammot (1,41 százalék) tesz ki a fokhagyma. 2017-ben több mint hatezer tonna fokhagymát importáltak az országba. Az uniós országok közül Hollandiából, Csehországból, Spanyolországból, Magyarországról, Németországból, Franciaországból, Lengyelországból és Bulgáriából, az EU-n kívülről pedig Törökországból, Kínából, Egyiptomból és a Moldovai Köztársaságból érkezett a legnagyobb mennyiség.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!