Szerte a nagyvilágból több mint hatezer tonna fokhagymát importáltak Romániába 2017-ben
Fotó: Haáz Vince
Több mint másfél millió eurót szán idén a fokhagymatermesztés támogatására a román mezőgazdasági minisztérium. Az elmúlt években jelentősen visszaesett a fokhagymatermés mennyisége az országban, és egyre több a behozatal.
2020. február 15., 08:372020. február 15., 08:37
Hektáronként több mint 14 ezer lejes (maximum 3000 eurós) de minimis támogatást nyújt idén a mezőgazdasági minisztérium a fokhagymatermesztők számára – derül ki a bukaresti szaktárca honlapján közzétett határozattervezetből. Az előterjesztés szerint ebben az évben több mint 7,5 millió lejt, azaz 1,58 millió eurót különítettek el a költségvetésből a fokhagymatermesztők támogatására.
Az igénylő gazdáknak ugyanakkor szerepelniük kell az illetékes önkormányzat gazdalajstromában. A határozat azt is leszögezi, hogy a megyei mezőgazdasági igazgatóságok képviselői a vegetációs periódusban ellenőrzéseket végeznek majd az érintett területeken. További feltétel, hogy 2020-ban július 1-je és november 20-a között kell értékesíteni a terményt, az ezt bizonyító okiratokat pedig november 27-éig kell benyújtani a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz.
Fotó: Haáz Vince
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatok szerint egyébként
Mindeközben jelentősen nőtt a lakosság egy része által gyógyszerként is használt hagymás növény importja, hogy fedezni tudják a belföldi fogyasztást.
2017-ben 9974 hektáron termett fokhagyma Romániában, erről a területről 55 673 tonnát takarítottak be. A legnagyobb területeken Botoşani, Dolj, Iaşi, Mehedinţi, Suceava, Teleorman és Temes megyében termesztettek fokhagymát.
Az országban 155,9 kilogrammra tehető a lakosonkénti évi átlagos zöldségfogyasztás, és ebből 2,2 kilogrammot (1,41 százalék) tesz ki a fokhagyma. 2017-ben több mint hatezer tonna fokhagymát importáltak az országba. Az uniós országok közül Hollandiából, Csehországból, Spanyolországból, Magyarországról, Németországból, Franciaországból, Lengyelországból és Bulgáriából, az EU-n kívülről pedig Törökországból, Kínából, Egyiptomból és a Moldovai Köztársaságból érkezett a legnagyobb mennyiség.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!