2011. szeptember 09., 09:292011. szeptember 09., 09:29
Bimbó-Szuhai Tibor azt mondja, reményei szerint már a jövő héten aláírhatják az Északnyugati fejlesztési régión keresztül érkező EU-s finanszírozási szerződést, amelynek köszönhetően Nagyvárad jelenlegi városi strandja teljesen megújulhat, és a legmagasabb elvárásoknak megfelelő vízi élményparkká alakulhat. A 15 millió eurós összértékű projekt kivitelezőjét mihamarabb szeretné megtalálni a közterület-felügyelőség, így a tender a szerződés aláírása után szinte azonnal elindul majd, és az is lehet, hogy egyes munkálatok már a tél folyamán megkezdődhetnek. Az azonban biztos, hogy a strand, amely egyelőre várja látogatóit, és az időjárás függvényében még egy ideig nyitva is marad, jövőre már nem nyitja meg kapuit, legközelebb pedig már megújult formában várja a fürdőzőket.
Az akvapark kialakítása a projekt szerint húsz hónapig tart majd – tudtuk meg a műszaki igazgatótól. A mostani helyzethez képest alapvető változást hoz majd egy fedett élményfürdőrész felépítése, amelynek köszönhetően az akvapark télen is nyitva tarthat majd. A fedett részben több medence, öt vízicsúszda, öltözők és egy önkiszolgáló étterem kap majd helyet. Odakint szintén öt medence működik majd – épp annyi, mint most, csak az elhelyezkedésük változik meg. Megújul a már régóta nem használt műugrómedence, bár nem az eredeti céljaira, hanem egyszerű medenceként lesz használatos, beindul az évtizedek óta nem működő hullámmedence, és a mostani olimpiai uszoda mellé épül egy 33 méter hosszúságú újabb úszómedence is. Bimbó-Szuhai azt mondja, a belépőjegyek ára majd a nyitás előtt dől el, de biztosan nem lesz drágább a bemenet, mint a két népszerű kelet-magyarországi fürdőben.
Húszmillió eurós ráfordításból tervezi létrehozni Románia első ötcsillagos gyógyhoteljét a Turism Felix a Bihar megyei Félixfürdőn. A szálloda várhatóan jövő év végén meg is nyitja kapuit. Az építtetők egyébként eredetileg négycsillagosra tervezték a létesítményt, a terveken menetközben azonban módosítottak. „Amikor 2006-ban bezártuk, a Lotus Hotelnek két csillagja volt. Eredetileg úgy tervezték, hogy háromcsillagosra fejlesztjük fel, majd négycsillagosra terveztük át. 2008-ban már arról döntöttünk, hogy lebontjuk a Felix Szállót, a helyén pedig akvaparkot alakítanak ki, ami a Lotus hotelhez fog tartozni. Mivel láttuk, hogy van igény erre a szegmensre, végül öt csillag mellett döntöttünk” – idézte fel Florin Serac, a Turism Felix vezérigazgatója. Mint részletezte, a szállodában 220 szoba, illetve egy kezelőközpont kap helyet. A Bukaresti Értéktőzsdén is jegyzett Turism Felix fő részvényesei a két nagy befektető társaság, a SIF Transilvania (63,2 százalék) és a SIF Oltenia (16,8 százalék). Félixfürdőn övék még a négycsillagos Internaţional, a háromcsillagos Nufărul és Termal, valamint a kétcsillagosnak minősített Mureş, Someş, Unirea és Poieniţa. Az összesen 2080 használható ágyra tavaly 43 300 turista érkezett, akik közül 4500-an voltak külföldiek. Az idei év első nyolc hónapjában 31 500 turista érkezett Félixre, ami 1500-zal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az eddig ismert adatok tükrében Florin Serac úgy véli, év végére mintegy 8-12 százalékos növekedésre lehet számítani mind a turisták száma, mind pedig az üzleti forgalom alakulása tekintetében. A tavalyi üzleti forgalom elérte a 48,5 millió lejt (11,5 millió euró). |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.