2011. július 15., 08:182011. július 15., 08:18
„Az idegenforgalmi brand elkészítésekor végzett kutatásokból kiderült, hogy Románia turistákat vonzhat gyógyturisztikai lehetőségeivel. Ide kell vonzanunk azokat, akik orvosi szolgáltatásokat keresnek” – részletezte a tárcavezető. Hozzáfűzte, a kezelésre érkező turisták nemcsak a gyógyulásra költenek, hanem más, például turisztikai szolgáltatásokra is. A minisztérium képviselői a Turisztikai Irodák Országos Szövetségének adatait idézve ugyanakkor közölték, 2010-ben 60 ezer turista érkezett gyógykezelésre Romániába, akik mintegy 250 millió eurót költöttek itt el. Ebből kitetszik, minden turista körülbelül 4 ezer eurót fordított egészsége kezelésére Romániában. Elena Udrea szerint a legkeresettebbek a fogorvosi kezelések, a fiatalító és esztétikai műtétek. Kifejtette, Romániának ki kellene használnia a híres Ana Aslan geriátriai, gerontológiai intézetet, amely egykor több tízezer turistát vonzott ide.
A miniszter mulasztásként említette, hogy nem rangsorolták a romániai fürdőhelyeket, de a kormány rövidesen elkészít egy rendelettervezetet, amely elismeri majd tíz fürdőhely gyógyturisztikai rangját. Csütörtökön ugyanakkor egy, az orvosi turizmus támogatásáról, népszerűsítéséről szóló megállapodást írt alá a Regionális Fejlesztési és Turisztikai Minisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, az oktatási minisztérium, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és az orvoskamara. „Egy európai tanulmány szerint Románia gyógyturisztikai lehetősége Európa ilyen jellegű potenciáljának egynegyedét teszi ki” – fejtette ki az eseményen Cseke Attila egészségügyi miniszter, aki beszélt arról is, hogy 2013-tól európai szinten megkezdődik az orvosi szolgáltatások liberalizációja. „Két évünk van, hogy felkészüljünk erre, és a gyógyturizmus esélyt jelent Románia számára. A jelenlegi adatok szerint ezen a szakterületen jelenleg tízből egy turista külföldi Romániában” – ecsetelte Cseke Attila.
Nicolae Lucian Duţă, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár elnöke eközben arról értekezett, hogy vannak Romániánál jóval szegényebb országok, India vagy Thaiföld például, amelyek szerencsésen párosítják az orvosi szolgáltatásokat a turizmussal. Románia ilyenszerű népszerűsítését a turisztikai minisztérium vállalta. „Az Egyesült Államokban és Kínában is van már turisztikai képviseletünk, és igyekszünk majd ismertté tenni a romániai orvosi, kezelési lehetőségeket. Van egy reklámlapunk, amelynek közvetítésével ezt megtehetjük” – összegzett Elena Udrea.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!