Ígéret már van. A gyermekvállalási kedvet fokozó intézkedésekkel készül előrukkolni az alakuló bukaresti kormány
Fotó: Bálint Eszter
A foglalkoztatást és a családokat egyaránt támogató intézkedéseket tartalmaz a parlamenti bizalmi szavazásra váró Ciucă-kabinet kiszivárgott kormányprogramja. Változások várhatóak a nyugdíjrendszerben is.
2021. november 24., 07:502021. november 24., 07:50
2021. november 24., 08:502021. november 24., 08:50
Bér- és nyugdíjemeléseket, a gyermekvállalási kedvet serkentő gazdasági és pénzügyi intézkedéseket egyaránt tartalmaz a parlamenti szavazás előtt álló PSD–PNL–RMDSZ-koalíció kormányprogramja.
A kedden a sajtó birtokába jutott dokumentum megerősíti azokat a korábban felröppent információkat, amelyek szerint
A minimálnyugdíj eközben a jelenlegi 800 lejről 1000 lejre nő (a költségvetésre gyakorolt hatás 800 millió lej); az 1600 lejnél kisebb nyugdíjjal rendelkezők januárban kapnak egy egyszeri 1200 lejes támogatást a rezsiszámlák kifizetéséhez; a 4000 lejesnél magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek viszont 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást kell fizetniük. A minimálbér eközben januártól 2550 lejre nő.
Jövedelemnövelő intézkedéseket irányoz elő a kormányprogram szociális fejezete, amelyről pénteken állapodtak meg a tárgyalófelek – számolt be Nicolae Ciucă szenátor, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) miniszterelnök-jelöltje.
A fogyatékkal élő személyek 13. havi juttatást is fognak kapni.
Ami pedig a kötelező magánnyugdíjat, vagyis a nyugdíjrendszer második pillérét illeti, a hozzájárulás mértékét a jelenlegi 3,75 százalékról 2024-ig 4,75 százalékra kívánják emelni.
hiszen a dokumentum értelmében az új kormánykoalíció a hozzájárulás függvényében akarja meghatározni a nyugdíj összegét. Úgy fogalmaznak, az állami nyugdíjrendszer korszerűsítése révén megszűnnek majd a méltánytalanságok, és kisebbek lesznek a különbségek a különböző nyugdíjak között.
A hamarosan nagy eséllyel az ország élére álló Ciucă-kabinet a kiszivárgott kormányprogram szerint teljesítményalapú prémiumrendszert tervez nyújtani a közalkalmazottak számára. A távmunkára vonatkozó szabályrendszer módosítása is napirenden szerepel, portugál mintára lehetővé tennék a „lecsatlakozás” jogát. A munka törvénykönyvének módosítását a dokumentum szerint a szakszervezetek és a munkáltatói szervezetek képviselőivel egyeztetve kívánják tető alá hozni.
A kormányprogram egyik fontos módosítása lehet, hogy a lefektetett rendszer szerint a 2550 lejes minimálbért legtöbb 24 hónapig lehet majd adni. Ez alatt az idő alatt a munkáltató állami támogatásban részesül annak érdekében, hogy képezze, fejlessze a minimálbérért dolgozó alkalmazottat. Ugyanakkor
Ez az összeg mindaddig leírható marad, ameddig az alkalmazott el nem hagyja a céget vagy be nem tölti a 25. életévét. Az 55–65 év közötti személyek alkalmazását is motiválná az alakuló kormány, a tervek szerint havi 750 lejt tennének leírhatóvá az államkasszába befizetendő adóból. Ez az összeg addig lenne leírható, amíg az így alkalmazott személy a céget erősíti, vagy be nem tölti a 65. életévét. Az összeg megsokszorozható az így alkalmazott személyek számával.
Fotó: Bálint Eszter
A PSD–PNL–RMDSZ-kormány ugyanakkor annyira családcentrikus kíván lenni, hogy családügyi minisztériummal bővíti a kabinet struktúráját, és egy sor családbarát, gyermekvállalást serkentő intézkedést is kíván foganatosítani. Ezek egy része különben ismerős a magyarországi jogrendből.
Egyik ilyen új intézkedés szerint a kormányprogram hatályba lépése után nem kellene egészségbiztosítási hozzájárulást fizetniük a legalább három gyereket nevelő családoknak.
Szintén Magyarországról lehet ismerős a nagycsaládok támogatása hétszemélyes autó vásárlásában. A gyermek születésekor a rászoruló családoknak járna továbbá egy egyszeri anyagi támogatás. A kismamáknak a munkába való visszaállását pedig azzal segítenék, hogy amennyiben az apuka sem tud/akar otthon maradni, akkor a gyed összegét megkaphatnák a nagyszülők vagy a felnőtt, munka nélküli testvérek is.
Az alakuló Ciucă-kabinet az after school tevékenységek kiterjesztését is célként tűzte ki. Emellett fiskális kedvezményeket kaphatnának azok a cégek, amelyek családbarát intézkedéseket foganatosítanak, például
Annak érdekében pedig, hogy legyen elég bölcsőde, folytatódna a fejlesztési minisztérium által lebonyolított bölcsődeépítési program, de családi tanácsadó központokat, házi- és gyermekorvosi rendelőket is kialakítanának, és a tanácsadást is megszerveznék.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
1 hozzászólás