Ígéret már van. A gyermekvállalási kedvet fokozó intézkedésekkel készül előrukkolni az alakuló bukaresti kormány
Fotó: Bálint Eszter
A foglalkoztatást és a családokat egyaránt támogató intézkedéseket tartalmaz a parlamenti bizalmi szavazásra váró Ciucă-kabinet kiszivárgott kormányprogramja. Változások várhatóak a nyugdíjrendszerben is.
2021. november 24., 07:502021. november 24., 07:50
2021. november 24., 08:502021. november 24., 08:50
Bér- és nyugdíjemeléseket, a gyermekvállalási kedvet serkentő gazdasági és pénzügyi intézkedéseket egyaránt tartalmaz a parlamenti szavazás előtt álló PSD–PNL–RMDSZ-koalíció kormányprogramja.
A kedden a sajtó birtokába jutott dokumentum megerősíti azokat a korábban felröppent információkat, amelyek szerint
A minimálnyugdíj eközben a jelenlegi 800 lejről 1000 lejre nő (a költségvetésre gyakorolt hatás 800 millió lej); az 1600 lejnél kisebb nyugdíjjal rendelkezők januárban kapnak egy egyszeri 1200 lejes támogatást a rezsiszámlák kifizetéséhez; a 4000 lejesnél magasabb nyugdíjjal rendelkezőknek viszont 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást kell fizetniük. A minimálbér eközben januártól 2550 lejre nő.
Jövedelemnövelő intézkedéseket irányoz elő a kormányprogram szociális fejezete, amelyről pénteken állapodtak meg a tárgyalófelek – számolt be Nicolae Ciucă szenátor, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) miniszterelnök-jelöltje.
A fogyatékkal élő személyek 13. havi juttatást is fognak kapni.
Ami pedig a kötelező magánnyugdíjat, vagyis a nyugdíjrendszer második pillérét illeti, a hozzájárulás mértékét a jelenlegi 3,75 százalékról 2024-ig 4,75 százalékra kívánják emelni.
hiszen a dokumentum értelmében az új kormánykoalíció a hozzájárulás függvényében akarja meghatározni a nyugdíj összegét. Úgy fogalmaznak, az állami nyugdíjrendszer korszerűsítése révén megszűnnek majd a méltánytalanságok, és kisebbek lesznek a különbségek a különböző nyugdíjak között.
A hamarosan nagy eséllyel az ország élére álló Ciucă-kabinet a kiszivárgott kormányprogram szerint teljesítményalapú prémiumrendszert tervez nyújtani a közalkalmazottak számára. A távmunkára vonatkozó szabályrendszer módosítása is napirenden szerepel, portugál mintára lehetővé tennék a „lecsatlakozás” jogát. A munka törvénykönyvének módosítását a dokumentum szerint a szakszervezetek és a munkáltatói szervezetek képviselőivel egyeztetve kívánják tető alá hozni.
A kormányprogram egyik fontos módosítása lehet, hogy a lefektetett rendszer szerint a 2550 lejes minimálbért legtöbb 24 hónapig lehet majd adni. Ez alatt az idő alatt a munkáltató állami támogatásban részesül annak érdekében, hogy képezze, fejlessze a minimálbérért dolgozó alkalmazottat. Ugyanakkor
Ez az összeg mindaddig leírható marad, ameddig az alkalmazott el nem hagyja a céget vagy be nem tölti a 25. életévét. Az 55–65 év közötti személyek alkalmazását is motiválná az alakuló kormány, a tervek szerint havi 750 lejt tennének leírhatóvá az államkasszába befizetendő adóból. Ez az összeg addig lenne leírható, amíg az így alkalmazott személy a céget erősíti, vagy be nem tölti a 65. életévét. Az összeg megsokszorozható az így alkalmazott személyek számával.
Fotó: Bálint Eszter
A PSD–PNL–RMDSZ-kormány ugyanakkor annyira családcentrikus kíván lenni, hogy családügyi minisztériummal bővíti a kabinet struktúráját, és egy sor családbarát, gyermekvállalást serkentő intézkedést is kíván foganatosítani. Ezek egy része különben ismerős a magyarországi jogrendből.
Egyik ilyen új intézkedés szerint a kormányprogram hatályba lépése után nem kellene egészségbiztosítási hozzájárulást fizetniük a legalább három gyereket nevelő családoknak.
Szintén Magyarországról lehet ismerős a nagycsaládok támogatása hétszemélyes autó vásárlásában. A gyermek születésekor a rászoruló családoknak járna továbbá egy egyszeri anyagi támogatás. A kismamáknak a munkába való visszaállását pedig azzal segítenék, hogy amennyiben az apuka sem tud/akar otthon maradni, akkor a gyed összegét megkaphatnák a nagyszülők vagy a felnőtt, munka nélküli testvérek is.
Az alakuló Ciucă-kabinet az after school tevékenységek kiterjesztését is célként tűzte ki. Emellett fiskális kedvezményeket kaphatnának azok a cégek, amelyek családbarát intézkedéseket foganatosítanak, például
Annak érdekében pedig, hogy legyen elég bölcsőde, folytatódna a fejlesztési minisztérium által lebonyolított bölcsődeépítési program, de családi tanácsadó központokat, házi- és gyermekorvosi rendelőket is kialakítanának, és a tanácsadást is megszerveznék.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
1 hozzászólás