Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Nagy az érdeklődés romániai Midia-térségben működő fekete-tengeri földgázkitermelésben 70 százalékos részesedéssel rendelkező Black Sea Oil and Gas (BSOG) iránt, amelyre 800 millió euróért keres vevőt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és az amerikai Carlyle magántőke-befektető csoport – írta hétfőn a Profit.ro gazdasági portál.
2023. január 30., 14:302023. január 30., 14:30
A cég dokumentációs csomagjához 11 érdeklődő, köztük a Romgaz román állami földgáztársaság és az osztrák OMV–Petrom kért hozzáférést, amelyek a – Midia-térségnél ígéretesebb, de csak jelentős beruházások után kitermelhető – mélytengeri Neptun-térségben rendelkeznek 50–50 százalékos részesedéssel. A lap szerint a környező országok (Magyarország, Bulgária és Ukrajna) állami energiavállalatai és kisebb helyi vállalatok is az érdeklődők között lehetnek.
tekintettel arra, hogy a román állami vállalat frissen fizetett 1 milliárd eurót a Neptun Deep földgázmező 50 százalékáért, ahol még kétszer ennyit kell befektetnie a termelés megkezdése érdekében. A Romgaznak ráadásul jövőre mintegy 900 millió lej extraprofitadót is kell fizetnie, míg az OMV–Petrom a napokban jelezte, hogy értékelése szerint nem tartozik azok közé az energiacégek közé, amelyeknek be kéne fizetniük a „szolidaritási alapba” többletnyereségük 60 százalékát.
Mint ismeretes, tavaly júniusban kezdték meg a kitermelést a Midia földgázmezőn, amely a tengerparttól mintegy 120 kilométerre található. A tenger itt sekély, a talapzat 70 méteres mélységben van. A földgázt 1995-ben, illetve 2007-ben fedezték fel ebben a térségben. A kitermeléshez szükséges 400 millió dolláros beruházást a 2018–2022 közötti időszakban végezték el. A Midia-kitermelésben a Carlyle-csoport és az EBRD mellett a Petro Ventures Resources SRL 20, a Gas Plus Dacia SRL pedig 10 százalékos részesedéssel rendelkezik.
a gázmező teljes tartalékait pedig 10 milliárd köbméterre becsülik. A Neptun Deep mélytengeri térség az OMV–Petrom adatai szerint tízszer ekkora tartalékokkal rendelkezik, de a kitermelés leghamarabb 2027-ben indulhat be, ehhez pedig még 4 milliárd eurónyi beruházásra van szükség – mutatott rá a román gazdasági lap.
A román tengerparttól 170 kilométernyire lévő, 7500 négyzetkilométernyi területű Neptun térségben a tenger mélysége helyenként az 1700 métert is eléri.
Nemhogy a kitermelés nem kezdődik el hamarosan a fekete-tengeri Neptun Deep földgázlelőhelynek, még döntés is alig kevesebb, mint egy év múlva várható.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!