Ludovic Orban szerint nemigen van pénz a parlament által megszavazott intézkedések végrehajtására
Fotó: Gov.ro
A parlament „szuperpopulista” döntésének tekinti Ludovic Orban kormányfő a gyermeknevelési támogatás megkétszerezését, amire szerinte nincs költségvetési fedezet. A miniszterelnök továbbra sem beszél a szeptemberre tervezett nyugdíjemelés mértékéről.
2020. május 24., 09:002020. május 24., 09:00
Várhatóan másodszorra is elhalasztja a román liberális kormány a gyermeknevelési pótlék megduplázásáról szóló, a parlament által még tavaly megszavazott törvény végrehajtását. Ludovic Orban miniszterelnök egy hétvégi tévéinterjúban ismételten értésre adta, hogy nem támogatja az intézkedést, amelyet szerinte a gazdaság jelenlegi állapota sem tesz lehetővé. „A támogatás megkétszerezése a parlament szuperpopulista döntése volt, amely fenntarthatatlan, gazdaságilag megalapozatlan. Az intézkedés költségvetésre gyakorolt hatása jelenleg 7,3 milliárd lej lenne. Honnan találjunk ekkora összeget?” – tette fel a kérdést a kormányfő a România hírtelevíziónak szombaton este adott interjúban. Orban úgy vélte, egy év leforgása alatt lehetetlenség kétszer megduplázni a gyermeknevelési pótlékot. Szerinte a kormány annak függvényében „próbálja” megemelni a támogatást, hogy mennyit enged meg a költségvetés és a gazdaság állapota.
Hasonlóképpen vélekedett a miniszterelnök a szeptemberben esedékes nyugdíjemelésről is, előrebocsátva: az öregségi juttatás olyan mértékben fog emelkedni, „amennyit elbír a gazdaság”. „A nyugdíjak emelkedni fognak. Hogy mennyivel, az a gazdaság állapotától függ, továbbá attól, hogy milyen mértékben leszünk képesek folyósítani az illetményt jövőre és a következő években” – jelentette ki a tévéinterjúban Orban, hangsúlyozva a fenntarthatóság elvét. Közölte, kormánya féléves jelentést fog nyilvánosságra hozni a költségvetés helyzetéről, és ennek, valamint a nemzetközi intézmények prognózisai alapján fog dönteni a nyugdíjemelésről.
Mint ismeretes, a parlamentben tavaly júniusban megszavazott, Klaus Iohannis államfő által júliusban kihirdetett nyugdíjtörvény alapján a nyugdíjpont – amelynek alapján kiszámolják az öregségi járandóságokat – értéke idén szeptemberben 1775 lejre nő. Ez azt jelentené, hogy a nyugdíjak ősszel 40 százalékkal haladnák meg a tavaly szeptember 1-jén 15 százalékkal megemelt járandóságot. Az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap többször – még a koronavírus-járvány okozta válság előtt – arra figyelmeztetett, hogy ez az intézkedés kockázatot jelent a közpénzügyek fenntarthatósága szempontjából
Ugyanakkor a gyermeknevelési pótlék megkétszerezését előíró törvénynek már februárban hatályba kellett volna lépnie, a parlament által tavaly – a kormányzó liberálisok (PNL) ellenkezése közepette – megszavazott jogszabályt Iohannis január közepén hirdette ki. Bár az államfő akkor azt mondta, hogy a kormánynak megoldást kell találnia az előírtak végrehajtására, az Orban-kabinet augusztusra halasztotta a pótlék megduplázásának gyakorlatba ültetését. A törvény értelmében 300 lejre nőne a 2 és 18 év közötti gyerekeknek járó gyermeknevelési pótlék összege, a kétévesnél kisebb, illetve a fogyatékkal élő gyerekek pedig 600 lejt kapnának.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!