Kisakkozzák. Ludovic Orban bejelentése szerint szeptemberről több pénzt kapnak a nyugdíjasok
Fotó: Beliczay László
Nem marad el a nyugdíjtörvénybe foglalt 40 százalékos nyugdíjemelés – Ludovic Orban kormányfő ígérete szerint alkalmazni fogják a szociálliberális kabinet által elfogadott, minden irányból bírált, ám Klaus Johannis államfő által végül alkotmánybírósági jogorvoslatot követően kihirdetett nyugdíjtörvényt. Orban szerint a nyugdíjemelés nem fog „költségvetési apokalipszist” eredményezni.
2019. november 27., 19:112019. november 27., 19:11
Biztosan nő jövőre a nyugdíjpont értéke – ígérte meg szerdán Ludovic Orban kormányfő. Mint fogalmazott: „hatályban van egy törvény, amit szándékunkban áll alkalmazni”. Mint mondta, a kormány a 2020-ra előirányzott nyugdíjemelésekkel készíti elő a jövő évi állami büdzsét, ez pedig megfogalmazása szerint nem fog „költségvetési apokalipszist” eredményezni.
„Mindenki arról beszél, hogy amennyiben gyakorlatba ültetjük a nyugdíjtörvényt, az költségvetési apokalipszist fog eredményezni. Szerintem semmiféle költségvetési apokalipszis nem lesz” – szögezte le a miniszterelnök. Hozzátette egyúttal:
„Már most leszögezem: nem akarok ilyen életbevágó és érzékeny kérdésekben sürgősségi rendeleteket kibocsátani. Nagyon komolyan fel kell mérnünk, milyen intézkedéseket kell meghoznunk, és milyen reális kapacitásunk van ahhoz, hogy fenn tudjuk tartani a nyugdíjak kifizetését” – fogalmazta meg Orban.
A miniszterelnök ugyanakkor szerdán bejelentette,
„Van egy kormányprogramunk. Ebben nagyon világosan benne van, hogy egy nagyobb csapat helyre hozza mindazt, amit helyre kell hozni a nyugdíjrendszerben, hatástanulmányokat készít, és csakis a hosszú távú prognózisok mentén rukkolunk majd elő a módosítással” – fogalmazott a kormányfő. Hozzátette:
A különleges nyugdíjakkal kapcsolatos álláspontját firtató kérdésre válaszolva jelezte egyúttal, hogy a témában is „igen komoly vizsgálatot” készítenek. „Nagyon egyszerű azt mondani, hogy eltörlöm a különleges nyugdíjakat. Intézkedéseket kell hozni, amelyek orvosolják a különböző méltánytalanságokat” – hangsúlyozta.
A miniszterelnök nyugdíjemeléssel kapcsolatos kijelentései olyan összefüggésben hangzottak el, hogy kedden Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető közgazdásza úgy nyilatkozott, a nyugdíjtörvény elnapolása az egyetlen megoldás arra, hogy 2020-ban és 2021-ben ne nőjön robbanásszerűen a költségvetési hiány.
Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, Klaus Johannis államfő idén július elején hirdette ki az azóta megbukott szociálliberális kormány által elfogadott, alkotmánybírósági döntés után újratárgyalt nyugdíjtörvényt.
Az ellenzék több vezetője már akkor úgy nyilatkozott, hogy az új nyugdíjtörvény nem tartható fenn, és az elkövetkező években a kormánynak gondot fog okozni a megemelt nyugdíjak folyósításához szükséges összegek előteremtése. Kiemelték, a jogszabály költségvetésre gyakorolt hatása óriási. Traian Băsescu exállamfő akkor úgy vélekedett, legkésőbb három év múlva egy kormány kiáll majd a nyilvánosság elé, és kimondja, nem tudja folyósítani ezeket az összegeket. Ám Mihai Fifor, az akkori kormány fő erejét alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára egy Facebook-bejegyzésben arra kérte az ellenzéket, ne nevezzék „választási alamizsnának” a nyugdíjtörvényt. Leszögezte egyúttal, hogy az ellenzéki honatyák „az irodakukac látásmód rabjai”, akik nem veszik figyelembe a költségvetési bevételek növekedését.
Nem emelnék a büntetőpont értékét
Ludovic Orban kormányfő szerdán arra tett javaslatot, hogy ne függjön többé a sofőröket sújtó büntetőpont értéke a mindenkori minimálbér szintjétől. „Tudom, hogy be van fagyasztva. Ez volt a befagyasztás lényege, hogy ne függjön a minimálbértől. Én inkább egy törvénytervezettel rukkolnék elő, ami nem kötné többé a minimálbérhez a büntetőpontokat, mivel bebizonyosodott, hogy ha két évig el kellett napolni a büntetés emelését, akkor a két dolog összekapcsolása nem működött” – fogalmazott a miniszterelnök. Amikor pedig egy újságíró arra figyelmeztette, hogy amennyiben nem hoznak döntést gyorsan, úgy a büntetőpont értéke 2020. január elsejétől a minimálbérrel egyetemben megemelkedik, Orban közölte: „találunk megoldást”. Mint ismeretes, a hatályban levő jogszabályi előírás szerint a büntetőpont értéke a mindenkori minimálbér 10 százalékát teszi ki. 2017-ben és 2018-ban 145 lejben határozták meg a maximális értéket, azóta is ez a szint van érvényben.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!