Fotó: Biró István
2011. október 12., 06:342011. október 12., 06:34
Az elmúlt hónapban a leginkább, 5,74 százalékkal a burgonya és a friss gyümölcsök ára esett vissza az augusztusi átlagárhoz képest, a tavalyi év kilencedik hónapjához viszonyítva viszont már 35,25 százalékos visszaesésről beszélhetünk. Egységesen az élelmiszerek ára 1,18 százalékkal csökkent augusztushoz képest. A gyümölcsök és a zöldségek mellett szintén kevesebbet kellett fizetnünk az ezekből készült konzervekért (5,55 százalékos olcsóbbodás), a cukorért (0,16 százalék), valamint a baromfi húsért (0,01 százalék). Nem minden élelmiszer lett azonban olcsóbb, a tojás ára például 5,05 százalékkal, a déligyümölcsöké 1,31 százalékkal, a juhtúróé 1,04 százalékkal, a tehéntúróé 0,88 százalékkal, míg a tehéntejé 0,68 százalékkal nőtt.
A lakosság azonban nem lélegezhetett fel a napi betevő viszonylagos olcsóbbá válásának köszönhetően, mivel a nem élelmiszer jellegű termékek, illetve a szolgáltatások ára eközben jelentősen bővült. A termékek közül a leginkább az üzemanyagok drágultak, átlagosan 1,07 százalékkal. Olcsóbbak lettek 0,14 százalékkal a dohányipari termékek, 0,02 százalékkal a gyógyszerek, míg a mosógépek ára 0,01 százalékkal esett vissza. A szolgáltatások összességében 0,56 százalékkal drágultak. Ezek közül a leginkább a Román Vasúttársaság díjszabásai bővültek a legnagyobb mértékben, a vonatjegyek ára 7,06 százalékkal lett magasabb szeptembertől. A vízszolgáltatónak átlagosan 1,23 százalékkal kellett többet fizetni, a városi tömegközlekedés pedig 1,18 százalékkal drágult. Az ellenkező póluson a szállodai elszállásolást találjuk, a vendégéjszakák ára 0,13 százalékkal olcsóbbodott.
A statisztikai hivatal összesítése szerint az éves inflációráta szeptemberben az előző havi 4,25 százalékról 3,45 százalékra esett vissza. A defláció egyébként már négy hónapja tart. Augusztushoz képest a múlt hónapban az árak átlagosan 0,21 százalékkal estek vissza. 2010 decemberéhez viszonyítva az infláció 1,82 százalékos. Az idei év első kilenc hónapjában a havi átlagos pénzhígulás 0,2 százalék körül alakult, miközben a tavalyi év hasonló periódusában ez a mutató még 0,7 százalékon állt. 2009 augusztusa óta idén júniusban csökkentek első ízben a fogyasztói árak, akkor az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékos volt a visszaesés. A Román Nemzeti Bank (BNR) inflációs célja a 2011-es évre 3 százalékos, ezzel szemben a legutóbbi jegybanki előrejelzésben már 4,6 százalékot vetítettek elő.
Éves viszonylatban csökkent, az előző hónaphoz képest viszont nőtt szeptemberben a munkanélküliek száma Romániában – derül ki az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) által tegnap közzétett adatsorokból. A munkanélküliségi ráta a múlt hónap végén 4,89 százalékos volt, 0,02 százalékkal magasabb, mint augusztusban, de 2,46 százalékkal alacsonyabb, mint a tavalyi év hasonló periódusában. Nemi lebontásban a férfiak körében szeptemberben 4,99 százalékos volt a munkanélküliség az előző havi 5,01 százalékhoz képest, a nők körében azonban 4,7 százalékról 4,78 százalékra bővült az állástalanok aránya. Országos szinten 17 megyében csökkent a munkanélküliségi ráta, Beszterce-Naszódban például 0,44 százalékkal, Kovászna megyében 0,28 százalékkal, Hunyad megyében pedig 0,13 százalékkal. Az állástalanok számaránya Vaslui megyében a legmagasabb, 9,12 százalékos. Kovászna megye az ötödik 7,89 százalékkal. A munkanélküliek közül 153 812-en részesültek segélyben, 286 116-on pedig nem. A munkaerő-elhelyező ügynökség közleményéből kiderül, a mutató értékének kiszámításakor az Országos Statisztikai Hivatal (INS) 2011. január 1-jére vonatkozó, az aktív lakosság számát jelző adatait vették figyelembe. Az idei év első napján 8 998 300 aktív személyt tartottak nyílván, 1,218 millióval kevesebbet, mint egy évvel korábban. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.