Az elsőként Kolozsváron induló új lehetőségnek köszönhetően úgy is lehet majd pincéri munkát vállalni, hogy az alkalmazott az ország másik pontján tartózkodik
Fotó: Jakab Mónika
A munkaerőhiány miatt új munkakör jelent meg Romániában, egészen pontosan elsőként Kolozsváron: a pincéré, akinek nem muszáj az étteremben rohangálnia, ugyanis az ország bármely pontjáról dolgozhat.
2024. június 25., 16:292024. június 25., 16:29
A kolozsvári székhelyű Remote Butler informatikai cég bejelentette, hogy idén nyáron elindítja az úgynevezett „távoli pincér” alkalmazást – írta az economica.net gazdasági portál.
Az alkalmazást kezdetben három kolozsvári étteremben vezetik be, ahol hiány van idegen nyelvet beszélő pincérekből, később pedig Bukarestben és más nagyobb városokban működő éttermekben is bevezetik.Az alkalmazáson keresztül az éttermi vendégek videohívásokon keresztül kommunikálnak a pincérekkel, leadhatják rendeléseiket, függetlenül attól, hogy a pincérek hol tartózkodnak.
Ez felére csökkenti az éttermi pincérek munkaidejét, és kiválóan megbirkózik a forró évszakban az intenzív rendelésáradattal. Az alkalmazás a Remote Butler illetékesei szerint csökkenti az éttermi vendégek várakozási idejét. Nyáron egy átlagos vendég 15-40 percet vár attól kezdve, hogy leül az asztalhoz, amíg a pincér megérkezik, hogy felvegye a rendelését, és továbbítsa azt a konyhába és a bárba.
„Eddig egy pincérnek, akinek a lakóhelye vidéken volt, ha az ország valamelyik jó éttermében akart dolgozni, vidékről át kellett kellett költöznie a városba, ahol a jövedelméből ki kellett fizetnie az albérletet. A „távoli pincér” lehetősége megszünteti ezt a kényszert, ugyanakkor lehetőséget kínál a pincéreknek a szakmai fejlődésre” – mondta Horațiu Negrea, a Remote Butler vezérigazgatója. Hozzátette,
A borravaló intézménye nem fog eltűnni, hanem megoszlik a távmunkában dolgozó pincér és a kiszolgáló között, aki a rendelést a vendég asztalához viszi. „Tisztában vagyunk vele, hogy a borravaló minden pincér jövedelmének fontos része, és nem fogjuk eltörölni a bérrendszerükből, de a borravaló két pincér között lesz felosztva, mert az erőfeszítés is kettő között oszlik meg” – mondta Ciprian Costea, az alkalmazás alapítója.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!