Az elsőként Kolozsváron induló új lehetőségnek köszönhetően úgy is lehet majd pincéri munkát vállalni, hogy az alkalmazott az ország másik pontján tartózkodik
Fotó: Jakab Mónika
A munkaerőhiány miatt új munkakör jelent meg Romániában, egészen pontosan elsőként Kolozsváron: a pincéré, akinek nem muszáj az étteremben rohangálnia, ugyanis az ország bármely pontjáról dolgozhat.
2024. június 25., 16:292024. június 25., 16:29
A kolozsvári székhelyű Remote Butler informatikai cég bejelentette, hogy idén nyáron elindítja az úgynevezett „távoli pincér” alkalmazást – írta az economica.net gazdasági portál.
Az alkalmazást kezdetben három kolozsvári étteremben vezetik be, ahol hiány van idegen nyelvet beszélő pincérekből, később pedig Bukarestben és más nagyobb városokban működő éttermekben is bevezetik.Az alkalmazáson keresztül az éttermi vendégek videohívásokon keresztül kommunikálnak a pincérekkel, leadhatják rendeléseiket, függetlenül attól, hogy a pincérek hol tartózkodnak.
Ez felére csökkenti az éttermi pincérek munkaidejét, és kiválóan megbirkózik a forró évszakban az intenzív rendelésáradattal. Az alkalmazás a Remote Butler illetékesei szerint csökkenti az éttermi vendégek várakozási idejét. Nyáron egy átlagos vendég 15-40 percet vár attól kezdve, hogy leül az asztalhoz, amíg a pincér megérkezik, hogy felvegye a rendelését, és továbbítsa azt a konyhába és a bárba.
„Eddig egy pincérnek, akinek a lakóhelye vidéken volt, ha az ország valamelyik jó éttermében akart dolgozni, vidékről át kellett kellett költöznie a városba, ahol a jövedelméből ki kellett fizetnie az albérletet. A „távoli pincér” lehetősége megszünteti ezt a kényszert, ugyanakkor lehetőséget kínál a pincéreknek a szakmai fejlődésre” – mondta Horațiu Negrea, a Remote Butler vezérigazgatója. Hozzátette,
A borravaló intézménye nem fog eltűnni, hanem megoszlik a távmunkában dolgozó pincér és a kiszolgáló között, aki a rendelést a vendég asztalához viszi. „Tisztában vagyunk vele, hogy a borravaló minden pincér jövedelmének fontos része, és nem fogjuk eltörölni a bérrendszerükből, de a borravaló két pincér között lesz felosztva, mert az erőfeszítés is kettő között oszlik meg” – mondta Ciprian Costea, az alkalmazás alapítója.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!