Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Alaposan módosítaná a Tudose-kormány a hozzájárulások rendszerét. Liviu Dragnea PSD-elnök azt ígéri, hogy a fizetések nem fognak ettől csökkenni.
2017. július 19., 15:042017. július 19., 15:04
Nő a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulás, de továbbra is a munkáltató fizeti be azokat, az alkalmazottaknak nem kell maguknak intézniük – reagált Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az elmúlt napokban napvilágot látott sajtóhírekre.
– hangsúlyozta a képviselőház elnöke. Mint részletezte, a terveik szerint a nyugdíjbiztosítás 25 százalékra, az egészségügyi alaphoz való hozzájárulás pedig 10 százalékra nő – igaz, a kormányprogram szerint a jelenlegi hat hozzájárulásból csak ez a kettő marad. A dokumentum azt is rögzíti egyebek mellett, hogy a hozzájárulások aránya a jelenlegi 39,5 százalékról 35 százalékra csökken.
„A fizetések nem fognak csökkenni. A béreknek jelenleg három értéke van: a nettó és a bruttó fizetés, illetve ezek felett az az összeg, amit tulajdonképpen kifizet a munkáltató. A bruttó fizetés és a munkáltató költségei között ott vannak a hozzájárulások, amiket a cég fizet ki, de kinek a számlájára?
– szögezte le Dragnea, bejelentve ennek apropóján, hogy a kormány azt tervezi, hogy a bruttó fizetés összege legyen a munkáltató által egy alkalmazott után kifizetett teljes összeg.
Jelen pillanatban a munkavállaló 10,5 százalékos tb-t, 0,5 százalékos munkanélküli, illetve 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást fizet. A munkáltatót még további 5,2 százalékos egészségbiztosítás terheli, 0,5 százalékos munkanélküli hozzájárulás, normális körülmények között 15,8 százalékos tb, 0,85 százalékos hozzájárulás az Egységes Egészségbiztosítási Alaphoz (FNUASS), 0,4 százalék a kockázati és baleseti alaphoz és 0,25 százalék a fizetési követeléseket garantáló alapba megy.
Johannis: a szociáldemokraták menjenek haza
Klaus Johannis államfő keddi csíkszeredai látogatásán arra szólította fel a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőit, tisztázzák, hogy milyen gazdaságpolitikai terveik vannak, és csak azt követően álljanak azokkal elő, mivel a gazdaság és a befektetők mindenre reagálnak. „Súlyos politikai tévedés, ha egy parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíció új kifejezéseket visz be a köztudatba, amiket egyik nap bejelentenek, másnap visszavonják. Mivel ez a parlamenti többség képes átvinni a törvénymódosításokat, a gazdaság, a befektetők reagálnak az ilyesmire. Én nagy szeretettel azt ajánlanám a szociáldemokratáknak, hogy menjenek haza, és ítélkezzenek egy picit a saját programjuk felett, s amikor tudják, hogy mit akarnak, álljanak az ország elé, és mondják meg” – jelentette ki Klaus Johannis. Mihai Tudose kormányfő hétfőn bejelentette, hogy az üzleti forgalom megadóztatása lezárt téma. De közölte egyúttal, hogy még zajlanak a szimulációk a szolidaritási adóról.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!