Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Alaposan módosítaná a Tudose-kormány a hozzájárulások rendszerét. Liviu Dragnea PSD-elnök azt ígéri, hogy a fizetések nem fognak ettől csökkenni.
2017. július 19., 15:042017. július 19., 15:04
Nő a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulás, de továbbra is a munkáltató fizeti be azokat, az alkalmazottaknak nem kell maguknak intézniük – reagált Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az elmúlt napokban napvilágot látott sajtóhírekre.
– hangsúlyozta a képviselőház elnöke. Mint részletezte, a terveik szerint a nyugdíjbiztosítás 25 százalékra, az egészségügyi alaphoz való hozzájárulás pedig 10 százalékra nő – igaz, a kormányprogram szerint a jelenlegi hat hozzájárulásból csak ez a kettő marad. A dokumentum azt is rögzíti egyebek mellett, hogy a hozzájárulások aránya a jelenlegi 39,5 százalékról 35 százalékra csökken.
„A fizetések nem fognak csökkenni. A béreknek jelenleg három értéke van: a nettó és a bruttó fizetés, illetve ezek felett az az összeg, amit tulajdonképpen kifizet a munkáltató. A bruttó fizetés és a munkáltató költségei között ott vannak a hozzájárulások, amiket a cég fizet ki, de kinek a számlájára?
– szögezte le Dragnea, bejelentve ennek apropóján, hogy a kormány azt tervezi, hogy a bruttó fizetés összege legyen a munkáltató által egy alkalmazott után kifizetett teljes összeg.
Jelen pillanatban a munkavállaló 10,5 százalékos tb-t, 0,5 százalékos munkanélküli, illetve 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást fizet. A munkáltatót még további 5,2 százalékos egészségbiztosítás terheli, 0,5 százalékos munkanélküli hozzájárulás, normális körülmények között 15,8 százalékos tb, 0,85 százalékos hozzájárulás az Egységes Egészségbiztosítási Alaphoz (FNUASS), 0,4 százalék a kockázati és baleseti alaphoz és 0,25 százalék a fizetési követeléseket garantáló alapba megy.
Johannis: a szociáldemokraták menjenek haza
Klaus Johannis államfő keddi csíkszeredai látogatásán arra szólította fel a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőit, tisztázzák, hogy milyen gazdaságpolitikai terveik vannak, és csak azt követően álljanak azokkal elő, mivel a gazdaság és a befektetők mindenre reagálnak. „Súlyos politikai tévedés, ha egy parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíció új kifejezéseket visz be a köztudatba, amiket egyik nap bejelentenek, másnap visszavonják. Mivel ez a parlamenti többség képes átvinni a törvénymódosításokat, a gazdaság, a befektetők reagálnak az ilyesmire. Én nagy szeretettel azt ajánlanám a szociáldemokratáknak, hogy menjenek haza, és ítélkezzenek egy picit a saját programjuk felett, s amikor tudják, hogy mit akarnak, álljanak az ország elé, és mondják meg” – jelentette ki Klaus Johannis. Mihai Tudose kormányfő hétfőn bejelentette, hogy az üzleti forgalom megadóztatása lezárt téma. De közölte egyúttal, hogy még zajlanak a szimulációk a szolidaritási adóról.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
szóljon hozzá!