Fotó: Gligor Róbert László
Csaknem 11 százalékkal több, 9,4 millió turista szállt meg az idei év első kilenc hónapjában a romániai szálláshelyeken, mint egy évvel korábban, az általuk az itteni eltöltött vendégéjszakák száma pedig elérte a 21,4 milliót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2017. november 01., 18:022017. november 01., 18:02
A vendégek többsége különben (77 százalék) romániai turista volt, a külföldiek 75 százaléka pedig az Európai Unióból érkezett. A kereskedelmi szálláshelyeket 2,2 millió külföldi turista kereste fel: ez 12,2 százalékos növekedésnek felel meg a tavalyi első kilenc hónapos időszakhoz képest. A külföldiek átlagosan 1,9, míg a hazaiak 2,4 vendégéjszakát töltöttek a szállodákban és panziókban.
A legnagyobb népszerűségnek továbbra is a szállodák örvendenek, amelyek kihasználtsága elérte a 40,5 százalékot, majd a panziók (27,5 százalék), hajók (25,8), bungalók (24,9) és kempingek (24,5) következnek.
A határátkelőhelyekről származó adatok szerint az év első kilenc hónapjában 23,5 százalékkal több külföldi lépett be Romániába, mint a tavalyi év azonos időszakában, számuk idén elérte a 9,7 milliót. Csaknem 90 százalékuk európai, de alig több mint felük (53 százalék) valamelyik európai uniós ország állampolgára. Az EU-ból Romániába érkezők 24,5 százaléka bolgár, 21,6 százaléka magyar, 9,7 százaléka olasz, 9,3 százaléka német állampolgár.
A román állampolgárok utazási kedve is növekedett: az év első kilenc hónapjában 15 millió alkalommal hagyták el az országot. Ez 25 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest. Tavaly egész évben 25,275 millió vendégéjszakát töltöttek a turisták a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, amelyekre 10,917 millió turista jelentkezett be.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!