2011. szeptember 05., 09:262011. szeptember 05., 09:26
A kormányfő szerint 2012-re a bércsökkentések előtti fizetéseket kaphatnak a közalkalmazottak, ha a GDP jövőre 3,5 százalékkal növekszik. Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter eközben csütörtökön szintén arról beszélt, hogy a közalkalmazotti bérek visszaállítására vonatkozó kilátások biztatóak, ám erről csak akkor születhet döntés, amikor a jövő évi költségvetés elkészül. „Szeretnénk, ha az elképzelés megvalósulna, azonban körültekintőnek és óvatosnak kell lennünk” – tette hozzá a miniszter. Mint ismeretes, az elmúlt év júliusában a kormány 25 százalékkal csökkentette a közalkalmazottak bérét. Januárban a fizetések 15 százalékkal növekedtek a 2010. októberi adatokhoz képest, így jelenleg a bérek 13,7 százalékkal kisebbek 2010 júniusához képest.
Traian Băsescu a témába vágóan vasárnap arról értekezett, hogy a nyugdíjasok és a közalkalmazottak magas aránya időzített bomba. „Romániában 4,9 millió nyugdíjas és 4,2 millió munkavállaló van, közülük 1,2 millió a közszférában dolgozik, így ők szintén adókból és illetékekből élnek. Abból az összegből, amelyet 3 millióan termelnek az ipar és a szolgáltatások területén. Ez egy időzített bomba, amely leginkább a makrogazdaságot veszélyezteti. A kormánynak csak látszólagosan sikerült kiegyensúlyoznia a közpénzügyeket” – mutatott rá az államfő. Véleménye szerint több megoldás is létezik a helyzet javítására. „A nyugdíjalap hiányának fokozatos kiegyenlítése hozzájárulhat az alkalmazottak számának növeléséhez. Ezenkívül arra kell törekednünk, hogy a meglévő befektetőket, akik munkahelyeket hoztak létre Romániában, megtartsuk. A legfontosabb, hogy legyen politikai erőnk, politikai akaratunk a megoldásra” – javasolta Traian Băsescu.
A munkahelyek jelentik a legfőbb prioritást Emil Boc szerint is. „Különösen oda kell figyelni azokra a befektetőkre, akik állásokat teremtenek” – javasolta a kormányfő pénteken a gyulafehérvári találkozón jelen lévő prefektusoknak és alprefektusoknak. „Minden támogatást meg kell adnunk a befektetések, a munkahely- és értékteremtés számára. A tőke forrásától függetlenül segítenünk kell a magán- és állami vállalatokat” – részletezte a kormányfő, aki szerint a prefektusoknak és alprefektusoknak meg kell érteniük, hogy beruházások és fejlődés nélkül az államnak nem lesz pénze a szociális juttatások különböző formáira. Hozzátette: „A kormány területi képviselőiként önöknek kell kezdeményezniük, tárgyalniuk, új befektetőket hozni a megyékbe, a fizetésképtelenség határán álló cégeket pedig segíteniük kell.”
„A jelenlegi makrogazdasági egyensúlyt az állampolgárok szenvedése árán sikerült elérni. Az adósságokkal nincs probléma, a GDP 31 százalékát teszik ki az év első hat hónapja után, az államháztartási hiány tekintetében pedig jobban állunk, mint egyes európai uniós országok” – vázolta az ország jelenlegi helyzetét Emil Boc pénteken. Hozzátette: ami gazdasági szempontból lehetséges, azt a kormány megadja a stabilitás megőrzésének tudatában. A miniszterelnök ugyanakkor bírálta azt, a 2008-ban még az általa vezetett párt voksaival megszavazott intézkedést, amelynek során a kormány növelte a nyugdíjakat és fizetéseket, az azt követő hónapokban azonban már nem volt lehetősége az összeget kifizetni. Elmondása szerint a hatalmon lévő politikusoknak nem áll jogukban elrontani a makrogazdaság stabilitását és veszélybe sodorni az ország jövőjét populista határozataik révén.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.