Akár 30 százalékkal is drágulhat a sertéshús áprilisban Radu Timiș, a Cris-Tim elnök-vezérigazgatója szerint. Az üzletember egy csütörtöki bukaresti konferencián beszélt arról, hogy a piaci körülmények elkerülhetetlenné tesznek egy 15-30 százalékos áremelést.
2017. március 30., 18:132017. március 30., 18:13
„Az európai uniós csatlakozáskor versenybe kerültünk a többi európai országgal és nem csak. Ezért a versenyképesség növelése nagyon fontos. Ha egy pillangó Brazíliában meglebbenti a szárnyát, cunami lesz Japánban. Minden dolog kihat ránk\" – érvelt Timiș, rámutatva azokra a gondokra is, amelyekkel a romániai termelőknek meg kell küzdeniük. „Hogyan alkalmazkodunk annak érdekében, hogy a piacon maradjunk? Ha egy termelő holnap 10-15 százalékkal emelné az árait, a piac nem viselné el. Viszont a mi cégcsoportunkra mintegy 40 százalékos hatást gyakorolt a minimálbér emelése. Ha nem vagy hatékony, ezeket a dolgokat megsínyled\" – fogalmazott.
Radu Timiș kiért arra is, hogy a siker érdekében meg kell határozni az elvárt teljesítményt, illetve megfelelő körülményeket kell teremteni ahhoz, hogy az alkalmazott jól teljesítsen. A jövőre nézve azonban már nem a humán erőforrásban gondolkodik. „Az élelmiszeriparban is oda kell jutnunk, mint a gyógyszergyártásban: mindent automatizálni kell, mivel a dolgozókat fizikailag nem tudnak helyt állni, és nagyon nagy a tévedés lehetősége\" – fejtette ki Timiș. Hozzátette: a logisztika még a másik nagy kihívás, amivel valamennyi élelmiszeripari vállalkozónak meg kell küzdeni, nagy távolságok vannak ugyanis az ország egyik végétől a másikig.
A Cris-Tim elnökvezérigazgatója beszélt arról is, hogy amikor begyűrűzött a gazdasági világválság, s a kormány emelte az általános forgalmi adót (áfa/TVA), 30 százalékkal visszaesett a forgalmuk. „Aztán mindenki mellőzte a húst, helyette szóját tett. Éppen ezért nagyon oda kell figyelni\" – hívta fel a figyelmet Radu Timiș.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.