Akár 30 százalékkal is drágulhat a sertéshús áprilisban Radu Timiș, a Cris-Tim elnök-vezérigazgatója szerint. Az üzletember egy csütörtöki bukaresti konferencián beszélt arról, hogy a piaci körülmények elkerülhetetlenné tesznek egy 15-30 százalékos áremelést.
2017. március 30., 18:132017. március 30., 18:13
„Az európai uniós csatlakozáskor versenybe kerültünk a többi európai országgal és nem csak. Ezért a versenyképesség növelése nagyon fontos. Ha egy pillangó Brazíliában meglebbenti a szárnyát, cunami lesz Japánban. Minden dolog kihat ránk\" – érvelt Timiș, rámutatva azokra a gondokra is, amelyekkel a romániai termelőknek meg kell küzdeniük. „Hogyan alkalmazkodunk annak érdekében, hogy a piacon maradjunk? Ha egy termelő holnap 10-15 százalékkal emelné az árait, a piac nem viselné el. Viszont a mi cégcsoportunkra mintegy 40 százalékos hatást gyakorolt a minimálbér emelése. Ha nem vagy hatékony, ezeket a dolgokat megsínyled\" – fogalmazott.
Radu Timiș kiért arra is, hogy a siker érdekében meg kell határozni az elvárt teljesítményt, illetve megfelelő körülményeket kell teremteni ahhoz, hogy az alkalmazott jól teljesítsen. A jövőre nézve azonban már nem a humán erőforrásban gondolkodik. „Az élelmiszeriparban is oda kell jutnunk, mint a gyógyszergyártásban: mindent automatizálni kell, mivel a dolgozókat fizikailag nem tudnak helyt állni, és nagyon nagy a tévedés lehetősége\" – fejtette ki Timiș. Hozzátette: a logisztika még a másik nagy kihívás, amivel valamennyi élelmiszeripari vállalkozónak meg kell küzdeni, nagy távolságok vannak ugyanis az ország egyik végétől a másikig.
A Cris-Tim elnökvezérigazgatója beszélt arról is, hogy amikor begyűrűzött a gazdasági világválság, s a kormány emelte az általános forgalmi adót (áfa/TVA), 30 százalékkal visszaesett a forgalmuk. „Aztán mindenki mellőzte a húst, helyette szóját tett. Éppen ezért nagyon oda kell figyelni\" – hívta fel a figyelmet Radu Timiș.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.