Csillagászati árak. Ma már a magyarországi műtrágya is megfizethetetlen az erdélyi gazdák számára
Fotó: Makkay József
Csalódniuk kellett azoknak, akik arra vártak, hogy a február 2-i kormányülésen az idei esztendőre meghirdetett agrártámogatások rendjén műtrágyavásárlásra is jut pénz. Marad minden a régiben: a kormányülésen a gazdáknak szánt gázolaj literenkénti 1,63 lejes dotációjáról, és a zöldségtermesztőknek nyújtott „de minimis” támogatás idei folytatásáról döntött a kabinet.
2022. február 05., 16:422022. február 05., 16:42
A műtrágya árának az utóbbi hat hónapban történt, 300–400 százalékos emelkedése nehéz helyzet elé állítja a hazai gazdákat. A mezőgazdasági minisztériumban tavaly decemberben bizottságot hoztak létre a műtrágyaválság kezelésére, mostanra azonban kiderült, hogy sem a bukaresti képviselőház mezőgazdasági szakbizottságában, sem a szakminisztériumban nem körvonalazódik hatékony és gyors megoldás.
Könczei Csaba háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónika érdeklődésére elmondta, a mezőgazdasági minisztérium nem mondott le a műtrágyaár-támogatásról, de akkora összegről van szó, amit az idei költségvetésből nem tudnak fedezni.
A háromszéki mezőgazdasági szakember szerint a gazdák egy része ősszel már beszerezte a tavaszra szükséges műtrágyamennyiséget, így az idei esztendő nem fog túl nagy megrázkódtatást jelenteni. Ugyanakkor azzal is számolni kell, hogy az Azomureș gyár a tervek szerint valamikor márciusban újraindítja a termelését, tehát nem lesz túl nagy kiesés a hazai műtrágyagyártásban.
„Az eddigi elképzelések szerint a műtrágyaár-támogatás a gázolajár-támogatáshoz hasonlóan működik: a gazdák által megvásárolt műtrágyamennyiség árának egy részét állami forrásból térítik vissza. Egy másik elképzelés szerint a mezőgazdasági termelők műtrágyakuponokat fognak kapni, és az értékpapírokat vásárláskor tudják beváltani a kereskedőknél” – fogalmazott lapunknak az RMDSZ-politikus. Könczei Csaba azonban hangsúlyozta, ezekből az elképzelésekből csak akkor lesz kormányrendelet, ha elő tudják teremteni a támogatáshoz szükséges pénzügyi forrásokat.
Fotó: Makkay József
Ovidiu Maior, az Azomureș kombinát szóvivője január végén azt nyilatkozta a román sajtónak, hogy a gyár havi 140 ezer tonnás termeléskiesését külföldről nehéz lesz pótolni, mivel
A Bloomberg hírügynökség számításai szerint az európai műtrágyaárak tovább fognak emelkedni. A nitrogénalapú műtrágyák gyártásához szükséges ammónium-nitrát tonnánkénti 900 dollár fölötti ára rekordösszeg. A földgáz árának négy-ötszörös emelkedése miatt sorra leálltak az európai műtrágyagyárak. A két legnagyobb vegyipari vállalat, a német BASF-csoport és a norvég Yara International ASA is idén januárban átmeneti időszakra beszüntette termelését. Szakemberek szerint
Fodor István Szatmár megyei falugazdász szerint az idei terméseredményeken meg fog látszani a tavaszi műtrágyázás elmaradása. A magas ár miatt a termelők egy része eleve nem tud mesterséges termésfokozót vásárolni, aki viszont megvásárolja és a szokásos mennyiségben juttatja ki a műtrágyát a termőföldekre, ebben az esetben a végtermék árában fog megjelenni a hatalmas áremelkedés. A mezőgazdasági szakember szerint
a fogyasztónak kell majd megfizetnie az élelmiszerek árában megmutatkozó nagy áremelkedéseket.
Háromszorosára emelkedett novemberben a műtrágya ára, a mezőgazdasági termelők szerint ekkora többletköltséget nem lehet beépíteni a termények árába.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!