Elena Costache, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke
Fotó: Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács
A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetről tárgyalt pénteken Marcel Ciolacu kormányfővel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke. A CSM vezetője többek között az igazságszolgáltatás függetlenségére hivatkozva érvelt a kormányzati tervek ellen.
2025. április 11., 18:542025. április 11., 18:54
2025. április 11., 19:002025. április 11., 19:00
A testület közleménye szerint a találkozón Elena Costache figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy a jogszabályjavaslat elfogadása súlyos következményekkel járna az igazságszolgáltatási rendszerre. Emlékeztette a kormányfőt arra, hogy a törvényeknek tiszteletben kell tartania az igazságszolgáltatás függetlenségére és a bírák jogállására vonatkozó alkotmányos előírásokat.
A bírák és ügyészek nyugdíjazásával kapcsolatos törvénytervezetet kedden nyújtották be a parlamentbe a kormánypártok. A jogszabályjavaslat szerint 2026. január elsejétől a bírák, ügyészek, az alkotmánybíróság tagjai, a legfelsőbb bíróság és az alkotmánybíróság segédbírái, valamint a jogi szakértői személyzet tagjai akkor vonulhatnak nyugdíjba és részesülhetnek szolgálati nyugdíjban, ha a szolgálati idejük kizárólag ezekben a beosztásokban elérte a 25 évet és betöltötték a 48 évet.
A jogszabályjavaslat szerint a nyugdíj összege a nyugdíjba vonulás időpontját megelőző utolsó 48 hónapban kapott havi bruttó juttatások (bér és bérpótlékok) átlagának 65 százaléka a jelenlegi 80 százalék helyett. Az összeg nem haladhatja meg a nyugdíjba vonulás időpontját megelőző hónapban kapott nettó jövedelmet. A törvénytervezetet a kormánykoalíció vezetői – Marcel Ciolacu, Cătălin Predoiu, Kelemen Hunor és Varujan Pambuccian – kezdeményezték.
A CSM korábban is egyértelművé tette, hogy ellenzi a tervezetet. „A bírák és ügyészek jogait érintő bármilyen törvénymódosítást csak az alkotmányos előírások tiszteletben tartásával és az igazságügyi rendszer képviselőivel folytatott valós és őszinte párbeszéd után lehet véghezvinni” – hívta fel a figyelmet a múlt héten a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát 65 évre emelő törvénytervezet különbséget tesz az igazságügyi rendszerbe korábban bekerült és a törvény hatálybalépése után bekerülő személyek között – jelentette ki kedden a RMDSZ elnöke.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombati figyelmeztető előrejelzése szerint vasárnap reggelig az ország nagy részében havazásra, havas esőre, jegesedésre, talajmenti fagyra és a szél élénkülésére van kilátás, különösen hegyvidéken.
Nicușor Dan független elnökjelölt szombati sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) „semmilyen módon” nem fogja anyagilag támogatni a kampányát, legfeljebb a párt tagjai segítik őt egyéni kölcsönökkel.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion péntek este kijelentette: „elérkezett az ideje annak”, hogy Marcel Ciolacu távozzon a kormány éléről, és „ne ragaszkodjon tovább a hatalomhoz”.
Szombat reggel 3,3 magnitúdójú földrengés volt a magyar-szerb-román hármashatár közelében.
Cáfolta pénteken a Román Rendőrség, hogy nincs elegendő pénz üzemanyagra, ezért hamarosan eltűnnek az utcákról a rendőrautók. Eközben az elmúlt héten 12 esetben töröltetett a bukaresti médiahatóság illegális tartalmakat a TikTokról és a Facebookról.
Elena Lasconi elnökjelölt pénteken a Facebook-oldalán közölte, hogy nem eladó és nem alku tárgya senki számára.
Cáfolja a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő Călin Georgescu, hogy győzelmét orosz befolyás segítette volna elő.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
Cáfolják az egykori Ponta-kormány miniszterei Victor Ponta volt kormányfő azon állítását, hogy 2014-ben az ő utasítására árasztottak el romániai falvakat a dunai árhullám idején, hogy ezzel meg lehessen menteni Belgrádot az árvíz pusztításától.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
szóljon hozzá!