Elena Costache, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke
Fotó: Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács
A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetről tárgyalt pénteken Marcel Ciolacu kormányfővel a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke. A CSM vezetője többek között az igazságszolgáltatás függetlenségére hivatkozva érvelt a kormányzati tervek ellen.
2025. április 11., 18:542025. április 11., 18:54
2025. április 11., 19:002025. április 11., 19:00
A testület közleménye szerint a találkozón Elena Costache figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy a jogszabályjavaslat elfogadása súlyos következményekkel járna az igazságszolgáltatási rendszerre. Emlékeztette a kormányfőt arra, hogy a törvényeknek tiszteletben kell tartania az igazságszolgáltatás függetlenségére és a bírák jogállására vonatkozó alkotmányos előírásokat.
A bírák és ügyészek nyugdíjazásával kapcsolatos törvénytervezetet kedden nyújtották be a parlamentbe a kormánypártok. A jogszabályjavaslat szerint 2026. január elsejétől a bírák, ügyészek, az alkotmánybíróság tagjai, a legfelsőbb bíróság és az alkotmánybíróság segédbírái, valamint a jogi szakértői személyzet tagjai akkor vonulhatnak nyugdíjba és részesülhetnek szolgálati nyugdíjban, ha a szolgálati idejük kizárólag ezekben a beosztásokban elérte a 25 évet és betöltötték a 48 évet.
A jogszabályjavaslat szerint a nyugdíj összege a nyugdíjba vonulás időpontját megelőző utolsó 48 hónapban kapott havi bruttó juttatások (bér és bérpótlékok) átlagának 65 százaléka a jelenlegi 80 százalék helyett. Az összeg nem haladhatja meg a nyugdíjba vonulás időpontját megelőző hónapban kapott nettó jövedelmet. A törvénytervezetet a kormánykoalíció vezetői – Marcel Ciolacu, Cătălin Predoiu, Kelemen Hunor és Varujan Pambuccian – kezdeményezték.
A CSM korábban is egyértelművé tette, hogy ellenzi a tervezetet. „A bírák és ügyészek jogait érintő bármilyen törvénymódosítást csak az alkotmányos előírások tiszteletben tartásával és az igazságügyi rendszer képviselőivel folytatott valós és őszinte párbeszéd után lehet véghezvinni” – hívta fel a figyelmet a múlt héten a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát 65 évre emelő törvénytervezet különbséget tesz az igazságügyi rendszerbe korábban bekerült és a törvény hatálybalépése után bekerülő személyek között – jelentette ki kedden a RMDSZ elnöke.
A román kormány nemzeti gyásznapot hirdet szombatra, a hétfőn elhunyt Ferenc pápa temetésének napjára – erősítették meg kormányzati források a Gândul híportálnak.
A Román Rendőrség és a Román Nemzeti Bank (BNR) nevében kezdeményezett hamis telefonhívásokra figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A húsvéti hosszú hétvégén 82 személyt értek tetten a rendőrök jogosítvány nélküli vezetésen, mindannyiuk ellen büntetőeljárás indult – közölte kedden a belügyminisztérium sajtószóvivője.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) kedden elsőfokú (sárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megye folyóvizeire.
A román állampolgárok túlnyomó többsége ellenezné az ország kilépését a NATO-ból, illetve az Európai Unióból – derült ki az Atlasintel friss közvélemény-kutatás&aa
Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, független államfőjelölt szerint nehéz elképzelni, hogy a Románia, előre választási szövetség jelöltje, Crin Antonescu és Victor Ponta független jelölt bármit is meg fog valósítani.
Április 13. és 20 között 153 panaszt fogadott be és 201-et utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A két, magát szuverenistának hirdető jelölt jut be az elnökválasztás második fordulójába – erre a következtetésre jutott a Sociopol közvélemény-kutató intézet.
Az év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg, és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
Merénylettől tart George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje – erről ő maga beszélt egy interjúban.
szóljon hozzá!