Fotó: Agerpres
2011. november 23., 07:562011. november 23., 07:56
„Le Băsescuval!” – skandálták, miközben egyebek mellett „Ne temessétek el élve a nyugdíjasokat!”, „Narancssárga genocídium”, „A nyugdíjasoknak csak a megaláztatás?”, „Ne vegyétek el az élethez való jogunkat!” feliratú molinókat, táblákat emeltek a magasba.
A tiltakozást a Romániai Nyugdíjas-szakszervezetek Tömörülése szervezte, amelynek küldöttsége a kormány részéről a nyugdíjpénztár elnökével találkozott. Viorel Copil, a szakszervezeti tömörülés alelnöke a találkozót követően az összesereglett újságíróknak elmondta, Doina Pârcălabu közölte velük, hogy nincs pénz a nyugdíjemelésre. „Azt mondta, amit már tudtunk: kicsi a költségvetés, nincs pénz sem a nyugdíjak emelésére, sem azok indexálására. Azt is mondta, megvizsgálják annak a lehetőségét, hogy csökkentsék a nyugdíjasok egészségbiztosítási hozzájárulásának mértékét, arra azonban, hogy ez 5,5 százaléknál kevesebb legyen, igen kevés esély mutatkozik” – összegezte az elhangzottakat Viorel Copil. Eközben Preda Nedelcu, az érdekvédelmi szervezet elnöke arról beszélt, hogy mintegy 4 millió nyugdíjas a létminimum határán él, helyzetük pedig a tél beálltával a magas fűtésszámlák miatt tovább fog romlani.
A nyugdíjasok legutóbb november 10-én szerveztek tiltakozó megmozdulást Bukarestben. Akárcsak tegnap, azt követelték, hogy a kormány – korábbi ígéretéhez híven – indexálja a nyugdíjakat, ne kelljen többé fizetniük az 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást, valamint ne legyen többé vizitdíj. A korábbi bejelentések szerint a tüntetések sora a közeljövőben is folytatódik.
Mint arról beszámoltunk, a kormány a 2012-es évi költségvetés tervezetét szinte biztosan úgy fogadja el, hogy abban sem a nyugdíjak indexálása, sem a közalkalmazotti bérek emelése nem szerepel, s még azt a kitételt sem veszik bele, amely rögzítené, hogy amennyiben a jövő évi gazdasági növekedés azt lehetővé teszi, akkor sor kerül a fizetések és a nyugdíjak emelésére. A kabinet és az ország nemzetközi hitelezőinek a képviselői várhatóan jövő áprilisban – más források szerint csak júniusban – vizsgálják meg, hogy a gazdasági növekedés lehetővé teszi-e ezt a lépést, s amennyiben pozitívak az eredmények, akkor a második fél évtől lehet minimális emelésre számítani.
Korábban egyébként Preda Nedelcu, a Romániai Nyugdíjas-szakszervezetek Tömörülésének elnöke a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a jelenlegi értéken maradnak jövőre is a nyugdíjak, akkor készek beperelni a kormányt. Szerinte ugyanis a juttatások befagyasztása törvényellenes. „A kormány gondoskodott arról, hogy időben felkészítsen bennünket a nyugdíjak befagyasztására. Bepereljük a kabinetet, s a romániai igazságszolgáltatás döntésével megyünk tovább az európai emberi jogi bírósághoz” – fogalmazott Nedelcu. A hatályos törvények szerint januártól a nyugdíjakat az inflációs ráta értékével, illetve a bruttó országos átlagbér éves növekedése ütemének 50 százalékával kellene indexálni.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.