2011. szeptember 05., 09:192011. szeptember 05., 09:19
A tárgyaláson részt vevő döntéshozók a Reuters szerint 8,5-8,6 százalékos GDP-arányos hiányra számítanak idén Görögországban, szemben a 7,6 százalékos céllal – mondta a hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó, a tárgyalásokat ismerő forrás. A görög kormány a tárgyaló felek által jósolt hiánycéllal szemben 8,1 százalék körüli deficittel számol. A deficitcél módosítását pénteken hivatalosan is bejelentette Evangélosz Venizelosz görög pénzügyminiszter, aki azt mondta, a vártnál erősebb gazdasági recesszió miatt Görögország az idén deficitcélja felülvizsgálatára kényszerül.
A miniszter szerint az IMF és az EU által biztosított, 110 milliárd eurós második mentőcsomag esedékes részlete folyósításának feltételeként kitűzött deficitcélt is módosítani kell. A pénzügyminiszter pénteki tájékoztatóján nem volt hajlandó új célszámot megnevezni, azt mondta, hogy a célt az EU és az IMF küldöttségével szeptember közepén folytatódó tárgyalásokon határozzák majd meg.
A Wall Street Journal amerikai gazdasági újság szerint a görögországi tárgyalások felfüggesztése és a görög hiány várható emelkedése is szerepet játszott abban, hogy az európai tőzsdék lejtőre kerültek pénteken. A befektetők kockázatvállalási kedve csökkent, és a biztonságos eszközök felé vették az irányt. A londoni tőzsde indexe délután fél egy körül 1,5, a frankfurti mutató 2,6, a párizsi pedig 2,3 százalékos mínuszban volt.
Döntöttek az Európai Unió tagországai pénteken arról, hogy folyósítják Írországnak és Portugáliának a korábban megállapodott többéves hitelcsomag következő részleteit. A tagállamok kormányait képviselő Tanács közleménye szerint Írország a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hozzájárulásával együtt 7,5 milliárd, Portugália 11,5 milliárd euró hitelt kap ebben a hónapban, illetve október elején. A döntés úgynevezett írásos eljárással született, előzménye pedig az volt, hogy a két ország gazdasági programjának alakulásáról az EU és az IMF szakértői nyáron pozitívan foglaltak állást. A brüsszeli és washingtoni székhelyű intézmények küldöttségei júliusban, illetve augusztusban látogattak el a két érintett euróövezeti országba, és már akkor megállapították, hogy a programok megfelelően haladnak, a bejelentett lépések tükrözik a hatóságok elkötelezettségét a pénzügyi konszolidáció és a versenyképesség növelése mellett. A mostani hivatalos döntés így nem számít meglepetésnek egyik ország esetében sem. Következő részletként Írországnak az EU – az euróövezeten kívüli Nagy-Britanniával együtt – 6 milliárd eurót folyósít, az IMF pedig 1,5 milliárdot. Portugália esetében az uniós részesedés 7,6 milliárd euró, a valutaalapé 3,9 milliárd. Az EU és az IMF Dublin támogatására tavaly 85, Portugália segítésére idén 78 milliárd eurós hitelprogramot indított. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.