A magánszektorban is van lehetőség üdülési csekkek biztosítására
Fotó: Jakab Mónika
A versenyszférában kevés munkáltató biztosít üdülési csekket alkalmazottainak, holott két lehetősége is lenne erre. A Krónikának nyilatkozó adószakértő mindenkit arra biztat, hogy pótoljon bele a beosztottak nyaralásába.
2022. május 07., 14:042022. május 07., 14:04
2022. május 07., 14:082022. május 07., 14:08
Ha üdülési csekkekről beszélünk, akkor jellemzően a közszférában dolgozókra gondolunk, a közalkalmazottak kapnak ugyanis úgynevezett vakációs utalványt Romániában. Bár a magánszektornak is van lehetősége, hogy jelenleg 1400 lej értékű üdülési csekkekkel pótoljon bele alkalmazottai nyaralásába, igen kevesen élnek ezzel.
hiszen ezek a juttatások bizonyos határig a profitadó alapjának a megállapításánál levonható költségnek számítanak, ugyanakkor olyan fizetéskiegészítést nyújthatnak az alkalmazottaknak, ami adómentes, vagy kevesebb mint egyharmados adót kell utána befizetni.
Mint ismeretes, a közalkalmazottak a 2009/8-as rendelet alapján rendszeresen kapnak üdülési csekket, a magánszférában is megvan ez a lehetőség, de ezzel ritkán élnek a munkaadók, holott ma már nem csak nettó fizetés, hanem a fizetéscsomag az, amivel meg lehet tartani a cégnél egy értékes munkatársat.
A fizetéscsomag összeállítására több lehetősége van a munkaadónak, biztosíthat az alkalmazottnak laptopot, szolgálati gépkocsit, kulturális utalványokat is, de mindezek mellett a nyaralás finanszírozására is két változat közül választhat – mutatott rá az adótanácsadó. „Ezek az eszközök sokat nyomnak a latban, hogy egy alkalmazottat, aki fontos szerepet játszik a cég életében, lojalitásra ösztönözzenek.
adhat üdülési csekket és szociális költségként leírhatja, adómentesen támogathatja a kirándulás költségeinek egy részét” – magyarázta Debreczeni László.
A szakember ugyanakkor arra is rámutatott, hogy érdekes módon az adópolitika nincs összhangban az üdülési jegyek odaítélésének stratégiájával, vagyis azzal, hogy a belföldi turizmust népszerűsítik és erősítik, mert míg az üdülési jegyek csak belföldön értékesíthetők, ezekre rászámolják a 10 százalékos jövedelmi adót, közben a szociális költségként leírható támogatás a külföldi utazásokra is érvényes, és kedvezőbb, mert teljesen adómentes.
Az adótanácsadó szerint a cégvezető eldöntheti, hogy melyik változatot alkalmazza, ám mindenképpen érdemes élni valamelyik lehetőséggel.
A magánszférában hat minimálbér összegével megegyező üdülési jegy adható, vagyis legtöbb 15 300 lej értékben. Az adótörvénykönyv szerint ez után be kell fizetni a 10 százalékos adót, ez a közszférában is így történik, viszont a különböző illetékek befizetése alól mentesül.
Ugyanakkor az adótörvénykönyv azt is szabályozza, hogy alkalmazottanként 15 300 lejes határig ez a juttatás a profitadó alap megállapításánál levonható költségnek számít. Ezzel az eszközzel a vállalkozók hozzájárulhatnak a belföldi turizmus fellendítéséhez – irányította rá a figyelmet Debreczeni László.
A munkáltatók által választható másik lehetőség, hogy szociális költségként leírják az alkalmazott és családtagjainak nyaralási és utazási költségének egy részét, vagyis ebben az esetben nem üdülési utalványt kap, hanem a munkaadója megtéríti a nyaralás költségeinek egy részét.
Ez a támogatás teljesen adómentes, fizetésadó sem terheli, sőt a kedvezményezett külföldre is elutazhat. A cégnek ez a kiadás a fizetésalap legtöbb 5 százalékáig szociális, azaz levonható költségnek számít. „Az alkalmazottanként 6100 lej egy közepes cégnél simán belefér az éves fizetésalap 5 százalékába” – húzta alá Debreczeni László.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!