Nem népszerű a hitel Romániában

Koronahatás. Ma már egyre többen vásárolnak online •  Fotó: Pixabay

Koronahatás. Ma már egyre többen vásárolnak online

Fotó: Pixabay

A romániai lakosság 40 százalékának semmilyen kapcsolata nincs a pénzintézetekkel, tehát még folyószámlája sincs, így nem csoda, hogy még a 10 százalékot sem éri el azoknak az aránya, akik részletfizetésre, hitelből vásárolnak maguknak mosógépet vagy személygépkocsit.

Bíró Blanka

2020. szeptember 16., 19:182020. szeptember 16., 19:18

A romániai háztartások alig 8,1 százaléka vesz fel hitelt elektronikai cikkek vagy éppen személygépkocsi részletre történő vásárlására – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kutatásából. A Románia lakosságának életkörülményei 2019-ben címet viselő kutatás szerint a hitelek mintegy 37,8 százalékát a lakások felújítására, tatarozására vették fel.

A kutatás szerint a városi háztartásokra jellemzőbb, hogy kölcsönhöz fordulnak, mint a vidékiek körében: az arány 10,1 százalék az 5,9 százalékhoz. A férfiak által vezetett háztartások esetében ugyanakkor nagyobb ez az arány (9,7 százalék), mint a nők által vezetett háztartások esetében (4,7 százalék). Az alkalmazásban állók által vezetett háztartások esetében a hitel felvételének célja 59,3 százalékban bizonyos javak részletben való megvásárlása volt, a nyugdíjas személyek által vezetett háztartások esetében ez az arány 39,5 százalék.

Nincs is kapcsolat

„Nem az a gond, hogy a romániai háztartások 8,1 százaléka használja a bankhitelt mint pénzügyi eszközt, hanem az, hogy a felnőtt lakosság 40 százalékának semmilyen kapcsolata nincs a bankokkal” – értékelt megkeresésünkre Bordás Attila, a LAM Mikrohitel Rt. igazgatóhelyettese. Mint rámutatott,

Románia a kevésbé fejlett és a fejlett gazdaságú országok között rekedt ebből a szempontból,

ez a helyzet elsősorban a 2008-as pénzügyi válság előnyei és hátrányai miatt alakult ki; 2008-ig egy dinamikus fejlődésnek lehettünk tanúi, hiszen a 2000-es évek elején még csak a lakosság egyharmada használt valamilyen banki szolgáltatást, akkor a fizetéseket sem utalták még bankkártyára. Aztán megfordult az arány, és eljutottunk oda, hogy 60 százaléknak már van kapcsolata a pénzintézetekkel, és 40 százalék viszont a legegyszerűbb banki terméket, a folyószámlát sem veszi igénybe.

Tavalyi statisztika szerint a nyugdíjak egyharmadát még mindig készpénzben kézbesítette a postás.

Ez egy hatalmas elmaradás, hiszen Csehországtól nyugatabbra már a fizetések, nyugdíjak több mint 90 százaléka kártyára, folyószámlára fut be. Ugyanakkor azok közül is, akik használják a banki termékeket, nagyon sokan csak havonta egyszer teszik ezt meg. Sokan megkapják a fizetést, a nyugdíjt bankkártyára, majd a teljes összeget kiveszik, s a további pénzügyeiket készpénzzel intézik.

Hidegzuhany volt a 2008-as válság

A hitelfelvételre vonatkozóan a 2008-as válság szintén vízválasztónak bizonyult – húzta alá Bordás Attila. A gazdasági válság előtt megugrott az eladósodottság, mindenki a pozitív hangulatra alapozott, abban bíztak, hogy jól megy a gazdaság, és ez a következő években is folytatódni fog.

A recesszió hidegzuhanyként érte elsősorban a valutahiteleseket, akik felocsúdtak, hogy a család jövedelmének jelentős részét „elrabolták” a bankok a hiteltörlesztés fejében. Azután már sokkal megfontoltabban döntöttek. Ennek egyik pozitív hozadéka volt, hogy a személyi igazolványra adott hitel szinte teljesen megszűnt.

„A pénzintézetek talán még most is adnának ilyen módon kölcsönt, de már nincs rá igény, a fogyasztók jobban felmérik a kockázatait” – magyarázta a szakértő.

Hozzátette: a statisztikai adatok is azt mutatják, hogy jelentős mértékben visszaestek a luxuscikkekre felvett fogyasztói hitelek. Ha valaki nagyobb televíziót, korszerűbb telefont szeretne vásárolni, azt már nem hitelből fedezi, hanem a megtakarításaiból. Jelenleg már a többség csak akkor vesz fel fogyasztói hitelt, ha az átlag életszínvonal biztosítására elengedhetetlen terméket kell vásárolnia – gépkocsit, mosógépet –, amit az átlagjövedelemből nem lehet megfinanszírozni, vagy a megtakarításokból nem tudják megoldani.

Idézet
A fejlett országokban is így működik, hogy a váratlan, előre nem látható egyszeri kiadásokra vesznek fel fogyasztói hitelt, például ha elromlik a mosógép vagy a gépkocsi, és gyorsan pótolni vagy javítani kell”

– mutatott rá Bordás Attila. Vannak még a fiatal családok, akik bíznak abban, hogy a bevételeik a következő években is jól alakulnak, és megtakarításból, hanem hitelből rendezik be a lakást, vásárolnak gépkocsit.

Ugyanakkor jelenleg teljesen megfordult a 2008 előtti tendencia, ma már több megtakarítás van, mint amennyi hitel van kihelyezve, miközben 2008 előtt a romániai megtakarítások a hitelállomány mintegy 40-50 százalékát fedezték.

Pénzügyi nevelésre van szükség

Bordás Attila különben úgy látja, hogy sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a pénzügyi nevelésre, azt már általános iskolában el kellene kezdeni. Az idősebbek, akik a 2000-es évek előtt nem használtak semmilyen banki terméket, már nehezebb megszólítani, ám a fiatalok többsége már online bankol.

Ugyanakkor azt is tanítani kellene, miként gazdálkodjanak a pénzükkel, hogyan takarékoskodjanak, fektessenek be, miként fedezzenek egy nagyobb kiadást, mikor és milyen feltételek mellett vegyenek fel egy hitelt,

sorolta a pénzügyi szakértő. Rámutatott, mindez azért is nehézkesebb, mert a romániai háztartásokban a jövedelem jelentős részét, mintegy 70-80 százalékát a mindennapi kiadásokra – számlák fizetésére, élelmiszer vásárlására – fordítják, nagyon kevés marad megtakarításra, hitelrészlet-törlesztésre.

Bordás Attila abban bízik, hogy a járvány hatása pozitívan csapódik le ezen a téren is, mint ahogy a digitális eszközök használata elterjedt, a pénzügyi eszközök használata terén is javulás mutatkozik. Hiszen a kényszerhelyzetben egyre többen kezdtek el online vásárolni, ódzkodnak a készpénz-használattól, így valószínű egyre többen nyitnak majd folyószámlát, kérnek bankkártyát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 23., vasárnap

Nem lehet bárányhúst Európába exportálni, tüntetni készülnek a tenyésztők

A romániai juhtenyésztők felháborodtak amiatt, hogy a juhpestis-riadó következtében az év legfontosabb időszakában nem tudják majd értékesíteni húsvéti bárányaikat a jobban fizető európai piacon, miután az Európai Bizottság korlátozásokat vezetett be.

Nem lehet bárányhúst Európába exportálni, tüntetni készülnek a tenyésztők
2025. március 21., péntek

Nagy pénzeket ígér az állattenyésztőknek az agrárminiszter

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy körülbelül két hónap múlva indul új beruházási program az állattenyésztők számára.

Nagy pénzeket ígér az állattenyésztőknek az agrárminiszter
2025. március 21., péntek

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?

Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának.

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?
Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?
2025. március 21., péntek

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?

2025. március 21., péntek

Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta

Április 1-jétől emeli a bukaresti pénzügyminisztérium a cigaretta jövedéki adóját.

Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta
Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta
2025. március 21., péntek

Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta

2025. március 21., péntek

Erdélyi gazdaságfejlesztés: meghaladja a 300 milliárd forintot a beruházások összértéke

Büszkék lehetünk az erdélyi gazdaságfejlesztési program eredményeire, mert meghaladja a 300 milliárd forintot azoknak a fejlesztéseknek az összértéke, amelyek Romániában, zömében Erdélyben valósultak meg az utóbbi években – jelentette ki Magyar Levente.

Erdélyi gazdaságfejlesztés: meghaladja a 300 milliárd forintot a beruházások összértéke
2025. március 20., csütörtök

Kormánypénzek cégalapításra, nagy energiaigényű ipari fogyasztóknak

A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Kormánypénzek cégalapításra, nagy energiaigényű ipari fogyasztóknak
2025. március 19., szerda

Bevenné Romániát a BYD, amely már a harmadik európai üzemét tervezi

A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.

Bevenné Romániát a BYD, amely már a harmadik európai üzemét tervezi
2025. március 19., szerda

Repülővel érkezik a legtöbb külföldi turista, de továbbra sincsenek túl sokan

2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Repülővel érkezik a legtöbb külföldi turista, de továbbra sincsenek túl sokan
2025. március 18., kedd

Országos premier: vállalati kötvények kibocsátásával oldaná meg beruházásainak finanszírozását a kolozsvári repülőtér

A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.

Országos premier: vállalati kötvények kibocsátásával oldaná meg beruházásainak finanszírozását a kolozsvári repülőtér
2025. március 18., kedd

Új agrárhitelezést ígér Florin Barbu mezőgazdasági miniszter

Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.

Új agrárhitelezést ígér Florin Barbu mezőgazdasági miniszter