Fotó: Vásárhelyi-Nyemec Réka
Ötvenezer lejre bírságolta a Gaz Vest Rt.-t az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) és a számlák újraszámolására kötelezte a földgázszolgáltatót, miután utóbbi csillagászati összegeket számlázott ki fogyasztóinak. Mint kiderült, sem a hatóságilag megszabott árplafont, sem az árkompenzációt nem alkalmazták a novemberi számlák esetében.
2021. december 22., 16:182021. december 22., 16:18
Az elmúlt napokban több felháborodott biharszentandrási olvasó jelezte a Krónikának is, hogy soha nem látott összegű gázszámlákat kaptak kézhez. Volt, aki 117 köbméteres fogyasztásra 800 lejes számlát kapott, másnak 230 köbméterre 1100 lejt számláztak ki, egy kétcsaládos ikerházhoz pedig 3200 lejes számla érkezett. Többen is jelezték ugyanakkor, hogy a szolgáltatóval nem sikerült felvenniük a kapcsolatot.
A témát felkapta az országos sajtó is. Ezt követően Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerdán Facebook-bejegyzésben jelentette be, hogy a fogyasztóvédelem meg is bírságolta az aradi székhelyű szolgáltatót. „Világos üzenetet akarok közvetíteni: egyetlen szolgáltató sem fog gúnyt űzni a fogyasztókból! A 2021. november – 2022. március időszakra bocsássák ki a számlákat a 2021. október 29-ei 259-es számú törvény által meghatározott kompenzációnak megfelelően! Ellenkező esetben kemény szankciókra számíthatnak” – írta a tárcavezető. Példaként a Bihar megyei településen is szolgáltató Gaz Vestet hozta fel, jelezve, a számlák kiállításakor sem az árplafont, sem a kompenzációt nem alkalmazták.
„Ennek következményeként akcióba lendültünk! Az ANPC ellenőrzése nyomán az eredmény a következő: a Gaz Vest Rt.-re 50 000 lejes pénzbírságot róttak ki, és a fő szankció mellett kiegészítésént elrendelték, hogy 15 napon belül számolják újra a 2021. november 1-je utáni, leolvasott vagy becsült fogyasztást” – jelentette be Virgil Popescu.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!