Fotó: Barabás Ákos
A PwC Románia által készített közvélemény-kutatásba bevont cégek csaknem háromnegyede mondta azt, hogy legalább hat hónapra lenne szükségük a megosztott áfafizetésre való áttéréshez, miközben alig több mint 1 százalék gondolja úgy, hogy 2018. január 1. felkészülten éri őket.
2017. szeptember 26., 13:122017. szeptember 26., 13:12
A felmérés során megkérdezett több mint száz érintett 21 százaléka azt mondta, több mint egy évre van szükségük a megosztott áfafizetésre való áttéréshez, a legtöbben (51,3 százalék) úgy vélik, hogy 6 hónap és 1 év közötti idő alatt tudnának átállni az új rendszerre, amelynek lényege, hogy
26,1 százalék vélekedett úgy, hogy nekik 3-6 hónap is elég lenne, míg alig 1,7 százalék érzi megvalósíthatónak az átállást a hatóságok által biztosított három hónap alatt.
Ugyan a román kormány kedvezményekkel próbálja rábírni a cégeket, hogy álljanak át az új rendszerre már az október–december időszakban, amikor még csak opcionális, de ezek úgy tűnik, hogy nem elég vonzóak a vállalkozók számára. A felmérés szerint ugyanis
„A hatóságoknak el kellene gondolkodniuk azon, hogy ilyen rendkívül sok vállalkozás nem tér át a megosztott áfafizetésre mindaddig, amíg az nem válik kötelezővé. Hasznos lenne a január elsejei határidő meghosszabbítása, ez ugyanis biztosítaná a magánszféra számára a kellő időt, hogy alkalmazkodjon ehhez a gyökeres változáshoz, és az államnak is lenne ideje konzultálni az Európai Bizottsággal a megosztott áfafizetési rendszerről, elkerülve ezáltal egy esetleges kötelezettségszegési eljárást” – hívja fel a figyelmet Daniel Anghel, a PwC Közép-Kelet-Európáért felelős adóügyi vezetője.
A felmérés következtetéseiből ugyanakkor arra is fény derül, hogy
A megkérdezett vállalkozók több mint fele (55,7 százalék) becsüli úgy, hogy 100 000 euró alatt megússza, 33 százalék között 100 000 és 500 000 euró közötti költségei lesznek, míg 10,3 százalék 500 000 és 1 000 000 euró közötti ráfordításra számít. Alig 1 százalék tart attól, hogy az átállással járó kiadások meghaladják az 1 millió eurót.
„Ami a költségeket illeti, előfordulhat, hogy alábecsülik a megosztott áfafizetésre való átálláshoz szükséges informatikai rendszerek és cégen belüli folyamatok pénzügyi hatását. Ugyanakkor valószínű, hogy a válaszadók jelenleg még nem tudják megbecsülni azt, hogy mekkora gondot fog okozni az új rendszer a forgótőkére nézve” – összegzett a szakember.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!