Hogyan tovább? Nincs annyi építőcég, mint ahány beruházási terv (képünk illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
Nehéz lesz építőipari vállalkozásokat találni a romániai hatóságok által betervezett infrastrukturális beruházásokra Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint, aki amúgy azt szerette volna, ha a települések nagyobb szabadságot kapnak a nekik jutó források elköltésében.
2021. június 10., 19:192021. június 10., 19:19
2021. június 10., 21:562021. június 10., 21:56
A következő három–öt év alatt Romániának mintegy 100 milliárd euró uniós pénzt kell elköltenie, ami nagy kihívás – jelentette ki a Krónika kérdésére Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtöki sajtótájékoztatóján. Mint részletezte, az előző, 2014–2020-as uniós költségvetési ciklusból Románia a lehívható támogatások mintegy 10 százalékát költötte el, holott 2023-ig le kell zárni a projekteket.
„Megvan tehát még az előző ciklusból megmaradt pénz, bejön az országos helyreállítási tervből (PNRR) felhasználható összeg, és az új költségvetési ciklus Regionális Operatív Programja is beindul, ez mintegy százmilliárd eurót jelent összesen.
– magyarázta a székelyföldi RMDSZ-es politikus.
Hozzátette: az elmúlt években a romániai nagy építővállalatok 70 százaléka csődbe ment, most hirtelen jön egy hatalmas összeg, amit el kell költeni, és nehéz lesz kivitelezőt találni. Antal Árpád meglátása szerint az autópályák, terelőutak építésére jönnek majd a külföldi cégek, ám mivel a helyreállítási terv miatt Európa-szerte beruházások, építkezések lesznek, nem valószínű, hogy a nyugat-európai cégek Romániában licitálnak, a kínai vállalatok részvételét pedig megtiltotta a kormány.
A szentgyörgyi polgármester a sajtótájékoztatón beszélt ugyanakkor arról is, hogy a kormánynak az országos helyreállítási tervre tett javaslatában az szerepelt, hogy az önkormányzatok nagyobb szabadságot kapnak az általuk lehívható összegek felhasználásában.
Ez a kis- és közepes települések esetében meg is valósult, kapnak egy elkülönített összeget, amelyet viszonylag „szabadon” költhetnek el,
Sepsiszentgyörgy például az előző uniós költségvetési ciklus Regionális Operatív Programjában is pályázott a mobilitási tervével, ezt valószínű a helyreállítási alapból lehívott projekt utoléri, így két év múlva a városnak egy nagy elektromosbusz-flottája lesz.
Antal Árpád azonban azt szerette volna, ha a helyreállítási terv alapján lehívható támogatás egy részét városrehabilitációs tervek finanszírozására lehetett volna fordítani, mint ahogy a kormány javaslatában szerepelt. Ez azért lett volna fontos, mert a romániai városok nagy problémája, hogy a kommunizmus alatt „összevegyültek az övezetek”. Akkor zajlott a nagy gyár- és tömbházépítés, ám ez azt eredményezte, hogy a gyár a lakóövezet mellé épült, a szolgáltatási övezet összekeveredett az ipari övezettel, ez utóbbiak pedig sok esetben meg is szűntek, ezeket a városfunkciókat kellene most tisztázni.
Bár Sepsiszentgyörgy e tekintetben jobban áll, mint sok más város, ott is megvásárolta az önkormányzat az egykori tyúkfarmot, arra számítva, hogy uniós támogatásból el tudja takarítani, megszüntetve a szennyező ipari funkciót, és bővíthető lesz abba az irányba a lakóövezet. Az Európai Bizottság ezt a javaslatot nem támogatta, arra hivatkozva, hogy a Regionális Operatív Programban lehet majd pályázni városrehabilitációra, és nem akarják, hogy a ROP és a PNNR egymásra tevődjön.
Brüsszelből nézve nem kell több autópálya, de Romániában nem az autópálya-bőség nyomorítja meg az életünket, azt szeretnénk, hogy legyen egy összefüggő rendszerünk, amelyen el tudunk jutni Bukarestbe, Budapestre vagy egy repülőtérre” – jelentette ki Antal Árpád.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!