Európai országokba nem lehet bárányhúst exportálni Romániából a pestisriadó miatt, a tenyésztők veszteséggel számolnak
Fotó: Csató Andrea
A romániai juhtenyésztők felháborodtak amiatt, hogy a juhpestis-riadó következtében az év legfontosabb időszakában nem tudják majd értékesíteni húsvéti bárányaikat a jobban fizető európai piacon, miután az Európai Bizottság korlátozásokat vezetett be.
2025. március 23., 15:462025. március 23., 15:46
2025. március 23., 15:582025. március 23., 15:58
Bár a romániai bárányexport 75 százaléka arab országokba irányul, és oda zavartalan a kivitel, a juhpestis terjedése miatt Európába nem lehet bárányt exportálni.
A tilalom júniusig van érvényben, ami azt jelenti, hogy a tenyésztőknek hatalmas veszteségekkel kell számolniuk. A digi24.ro hírportálnak az egyik juhtenyésztő azt nyilatkozta, van körülbelül 250 báránya, készen álltak az exportra, és most hirtelen meghiúsultak a tervek. Marcel Roșu, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (DSVSA) Arad megyei igazgatója azt nyilatkozta, nincs lehetőség az állatok eladására vagy a gazdaságból való elszállítására, Arad és Bihar megyében biztosan nem lehet bárányokat eladni sehol, egyetlen piacon sem.
David Faur juhtenyésztő is nehezményezi, hogy júniusig nem lehet európai országokban eladni a bárányhúst, és sajnos nagy veszteséggel kell számolniuk. Ion Țurcănaru juhtenyésztő szerint az ágazat nehéz helyzetbe került, az arab országokban
A gazdák elégedetlenek a helyzettel, és tüntetésre készülnek Bukarestben. Ioan Sterp, a Romániai Juhtenyésztők Szakmai Szövetségének alelnöke azt mondta, hétfőn reggel a kormány elé vonulnak. „Nagyon sokan lesznek ott, több száz gazda hívott fel. Tiltakozunk, mert tönkremegy az ágazat” – jelentette ki.
A juhpestis vírusát március elején fedezték fel egy Bihar megye farmon, az exporttilalmak június 8-a után szűnnek meg.
Lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!