Európai országokba nem lehet bárányhúst exportálni Romániából a pestisriadó miatt, a tenyésztők veszteséggel számolnak
Fotó: Csató Andrea
A romániai juhtenyésztők felháborodtak amiatt, hogy a juhpestis-riadó következtében az év legfontosabb időszakában nem tudják majd értékesíteni húsvéti bárányaikat a jobban fizető európai piacon, miután az Európai Bizottság korlátozásokat vezetett be.
2025. március 23., 15:462025. március 23., 15:46
2025. március 23., 15:582025. március 23., 15:58
Bár a romániai bárányexport 75 százaléka arab országokba irányul, és oda zavartalan a kivitel, a juhpestis terjedése miatt Európába nem lehet bárányt exportálni.
A tilalom júniusig van érvényben, ami azt jelenti, hogy a tenyésztőknek hatalmas veszteségekkel kell számolniuk. A digi24.ro hírportálnak az egyik juhtenyésztő azt nyilatkozta, van körülbelül 250 báránya, készen álltak az exportra, és most hirtelen meghiúsultak a tervek. Marcel Roșu, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (DSVSA) Arad megyei igazgatója azt nyilatkozta, nincs lehetőség az állatok eladására vagy a gazdaságból való elszállítására, Arad és Bihar megyében biztosan nem lehet bárányokat eladni sehol, egyetlen piacon sem.
David Faur juhtenyésztő is nehezményezi, hogy júniusig nem lehet európai országokban eladni a bárányhúst, és sajnos nagy veszteséggel kell számolniuk. Ion Țurcănaru juhtenyésztő szerint az ágazat nehéz helyzetbe került, az arab országokban
A gazdák elégedetlenek a helyzettel, és tüntetésre készülnek Bukarestben. Ioan Sterp, a Romániai Juhtenyésztők Szakmai Szövetségének alelnöke azt mondta, hétfőn reggel a kormány elé vonulnak. „Nagyon sokan lesznek ott, több száz gazda hívott fel. Tiltakozunk, mert tönkremegy az ágazat” – jelentette ki.
A juhpestis vírusát március elején fedezték fel egy Bihar megye farmon, az exporttilalmak június 8-a után szűnnek meg.
Lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!