Fotó: Jakab Mónika
Nem gyakorol számottevő hatást a bankhitelek törlesztőrészleteire, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa kedden a korábbi 6,75 százalékról 7 százalékra emelte az alapkamatot – vélekedett a Digi24 hírtelevízió műsorában Ionuț Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza.
2023. január 12., 14:192023. január 12., 14:19
Az elemző emlékeztetett: az elmúlt időszakban csökkenésnek indult a lej alapú fogyasztási hitelek, valamint a korábban igényelt Első otthon-kölcsönök törlesztőrészletét befolyásoló bankközi hitelkamatláb, azaz a ROBOR.
– közölte a szakember. Jelezte: a ROBOR-os hitelesek már megtapasztalták a törlesztőrészletek jelentős növekedését, ugyanakkor azok, akiknek az utóbbi években alkalmazott fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) szerint számolják a kamatot, még további növekedésre számíthatnak, hiszen az IRCC több hónapos késéssel „reagál” a történésekre.
Ugyanezt jelezte előre interjúnkban Fatér Gyula. Az OTP Bank Románia vezérigazgatója szerint lehet, hogy az irányadó jegybanki kamat még egy picit feljebb is megy, de úgy gondolják, hogy a ROBOR körülbelül ott lehet már a csúcsán, és innen egy lassú csökkenést várnak. „Ám a legtöbb hitel most már nem a ROBOR-hoz, hanem az IRCC-nek hívott mesterséges kamatlábhoz van kötve, ami egy darabig még biztosan emelkedik. Azt láttuk, hogy decemberben meg a harmadik negyedévben a ROBOR számai már csökkenést mutattak, viszont azt is tudjuk, hogy az IRCC – ami a számítási módjából adódóan nagyon hosszú időn keresztül nem követte a ROBOR-t, hanem sokkal alacsonyabb volt – ebben a negyedévben 5,7 százalékra emelkedik.
– vázolta a Krónikának Fatér Gyula.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Amint a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza is rámutatott, a kamatok alakulása összefüggésben áll az inflációval. Novemberben a vártnál nagyobb mértékben, 16,76 százalékra gyorsult az éves inflációs ráta, miután októberben 15,32 százalékra csökkent a szeptemberi 15,88 százalékról. A BNR arra számít, hogy az idén év végén 11,2 százalékra, majd 2024 harmadik negyedévének végére 4,2 százalékra mérséklődik az éves fogyasztói árindex. Ionuț Dumitru szerint
akár már nyáron, a harmadik negyedévben tíz százalék alá csökkenhet, év végére pedig a hét százalékot is megközelítheti, aminek köszönhetően „felszusszanás” várható a kamatok-hitelek terén is.
A korábbi 6,75 százalékról 7 százalékra emelte az alapkamatot keddi ülésén a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa. Az új kamatérték január 11-étől hatályos.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!