Fotó: Jakab Mónika
Nem gyakorol számottevő hatást a bankhitelek törlesztőrészleteire, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa kedden a korábbi 6,75 százalékról 7 százalékra emelte az alapkamatot – vélekedett a Digi24 hírtelevízió műsorában Ionuț Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza.
2023. január 12., 14:192023. január 12., 14:19
Az elemző emlékeztetett: az elmúlt időszakban csökkenésnek indult a lej alapú fogyasztási hitelek, valamint a korábban igényelt Első otthon-kölcsönök törlesztőrészletét befolyásoló bankközi hitelkamatláb, azaz a ROBOR.
– közölte a szakember. Jelezte: a ROBOR-os hitelesek már megtapasztalták a törlesztőrészletek jelentős növekedését, ugyanakkor azok, akiknek az utóbbi években alkalmazott fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) szerint számolják a kamatot, még további növekedésre számíthatnak, hiszen az IRCC több hónapos késéssel „reagál” a történésekre.
Ugyanezt jelezte előre interjúnkban Fatér Gyula. Az OTP Bank Románia vezérigazgatója szerint lehet, hogy az irányadó jegybanki kamat még egy picit feljebb is megy, de úgy gondolják, hogy a ROBOR körülbelül ott lehet már a csúcsán, és innen egy lassú csökkenést várnak. „Ám a legtöbb hitel most már nem a ROBOR-hoz, hanem az IRCC-nek hívott mesterséges kamatlábhoz van kötve, ami egy darabig még biztosan emelkedik. Azt láttuk, hogy decemberben meg a harmadik negyedévben a ROBOR számai már csökkenést mutattak, viszont azt is tudjuk, hogy az IRCC – ami a számítási módjából adódóan nagyon hosszú időn keresztül nem követte a ROBOR-t, hanem sokkal alacsonyabb volt – ebben a negyedévben 5,7 százalékra emelkedik.
– vázolta a Krónikának Fatér Gyula.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Amint a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza is rámutatott, a kamatok alakulása összefüggésben áll az inflációval. Novemberben a vártnál nagyobb mértékben, 16,76 százalékra gyorsult az éves inflációs ráta, miután októberben 15,32 százalékra csökkent a szeptemberi 15,88 százalékról. A BNR arra számít, hogy az idén év végén 11,2 százalékra, majd 2024 harmadik negyedévének végére 4,2 százalékra mérséklődik az éves fogyasztói árindex. Ionuț Dumitru szerint
akár már nyáron, a harmadik negyedévben tíz százalék alá csökkenhet, év végére pedig a hét százalékot is megközelítheti, aminek köszönhetően „felszusszanás” várható a kamatok-hitelek terén is.
A korábbi 6,75 százalékról 7 százalékra emelte az alapkamatot keddi ülésén a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa. Az új kamatérték január 11-étől hatályos.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!