Fotó: Mediafax
2011. július 11., 08:572011. július 11., 08:57
A Kolozs megye integrált hulladékkezelő rendszere elnevezésű projekt összértéke több mint 255 millió lej, amelyből 199 millió lej a vissza nem térintendő támogatás – a Kolozs megyei önkormányzat önrésze mintegy 4 millió lej. A projekt keretében Kolozsváron hulladékkezelő központ épül, Tordaszentmihályon, Szamosújváron és Bánffyhunyadon pedig ideiglenes hulladéktározót hoznak létre. Alin Tişe az ünnepélyes szerződéskötésen leszögezte, a beruházással végleg megoldódik Kolozs megye hulladékkezelése, a projekt kivitelezési határideje 25 hónap, a rendszer pedig a tervek szerint 25 évig működik majd. Borbély László ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy ez a legnagyobb hulladékkezelő projekt Romániában, az ország eddig összesen 5,4 milliárd euró értékben kötött szerződést környezetvédelmi projektekre, ezzel csaknem kihasználva a Románia számára elkülönített 5,6 milliárd euró keretösszeget.
Az eseményen részt vett Emil Boc Románia miniszterelnöke is, aki megdicsérte a Kolozs megyei önkormányzatot, amiért már a szerződés aláírása előtt kiírta az első közbeszerzési eljárásokat. Ugyanakkor elmondta, az országban nem ez az általános gyakorlat, szerinte a közbeszerzési eljárások körüli „pepecselés” miatt nem sikerül elkölteni az uniós támogatásokat. Boc kifejtette: ami a benyújtott projektek számát illeti, nincs semmi gond, ezek összértéke mintegy 54,2 milliárd euróra rúg, ami jóval több annál, mint amennyi Románia rendelkezésére áll uniós forrásokból. A kedvező elbírálásban részesült projektek terén sem áll a kormányfő szerint rosszul az ország, 19,2 milliárd eurónyi támogatást már jóváhagytak. Eddig 13,4 milliárd euró értékben sikerült különböző projektekre szerződést kötni az Európai Unió 10,6 milliárd eurót érő támogatása mellett.
„A gondok az elszámolásnál kezdődnek, itt nagyon rosszul állunk. Eddig az Unió összesen 2,6 milliárd euró költségtérítést fizetett ki, ráadásul ebből 1,6 milliárd euró előfinanszírozás volt, tehát költségtérítés címen csak 1 milliárd eurót sikerült elszámolni” – részletezte Emil Boc. A miniszterelnök hozzáfűzte: ezzel az a gond, hogy az EU-t nem érdekli, hány projekt részesült kedvező elbírálásban, sőt az sem, hogy hány szerződést kötöttek meg, az uniós pénz lehívásának mértékét kizárólag az elköltött és így elszámolt pénz értékében mérik. Boc szerint mindez a rosszul kiírt közbeszerzési eljárások és a helyi érdekellentétek miatt történt, márpedig ha nem sikerül 2013-ig elkölteni az uniós pénzeket, az a támogatások elvesztéséhez vezethet. „Persze, kereshetünk bűnbakot, vádolhatjuk egymást, de közben elveszítjük az uniós pénzeket” – summázta véleményét Emil Boc. A miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy a kormány ezután úgy szabályozza a pályázati kiírásokat, hogy mindazok, akik a szerződéskötést követő fél éven belül nem fognak hozzá a tényleges munkálatokhoz, elveszítsék az uniós támogatást egy várólistán szereplő projekt javára.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!