Háttérbe szorul a személyes ügyintézés. Csak online tartható a kapcsolat az adóhivatallal
Fotó: Gecse Noémi
Már több mint egy hete kizárólag online térben zajlik az adóügyek intézése. A folyamat nem indult zökkenőmentesen, ám a lapunk által megszólaltatott adószakértő leszögezte, a digitalizálásnak egyértelműen előnyei vannak a vállalkozók számára. Elsősorban az, hogy kiküszöböl minden szubjektivizmust a kapcsolattartásban, ezért üdvözlik, hogy az adóhatóság ezt meglépte, és „minden kérdésre létezik megoldás”.
2022. március 12., 22:122022. március 12., 22:12
2022. március 12., 22:142022. március 12., 22:14
Nem működik teljesen zökkenőmentesen a vállalkozók és az adóhatóság közötti online kapcsolattartás. A zúgolódásra az Országos Adóhatóság (ANAF) közleményben reagált, eligazítást nyújtva, hogyan tudják a jogi személyek a nem digitalizált iratokat elküldeni.
Amint arról beszámoltunk, március 1-től a cégek és a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek csak online tarthatják a kapcsolatot az Országos Adóhatósággal (ANAF), a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) nevű platformon keresztül. Ez azt jelenti, hogy csak online tudják benyújtani a dokumentumokat, kéréseket, azokat papírformátumban már nem fogadják el, tehát mindenkinek regisztrálnia kell, hogy hivatalos adóügyeit intézni tudja. A digitalizációtól azt remélik, hogy a vállalkozók ezentúl gyorsabban és hatékonyabban tudják intézni az adóügyeiket. A gond azonban az, hogy nem minden iratra létezik elektronikus változat.
A Hotnews.ro hírportál irányította rá a napokban a figyelmet arra, hogy a 010 számú nyilatkozatnak nincs digitális változata,
Volt, aki elektronikus levélben küldte el a nyilatkozatot arra a címre, ahová különben a kérdéseket lehet feltenni az adóhivatalnak. A panaszokra az ANAF reagált, és közleményben pontosított, hogy ez esetben mi a teendő.
Szilágyi István közgazdász, a Sziszi.ro pénzügyi tanácsadói oldal működtetője videóban magyarázta el a vállalkozóknak, miként kell eljárjanak, hogyan tudják a még nem digitalizált iratokat az adóhatóságnak elküldeni. Az ANAF közleményén alapuló tájékoztatásban hangsúlyozta,
Az Anaf.ro oldalon be kell jelentkezni a Privát Virtuális Térbe, majd ki kell választani a kapcsolattartási űrlapot, és arra kell figyelni, hogy a kérelem típusánál az első opciót jelöljék meg. Amikor kérelemhez szkennelt iratot kell csatolni, azt lehetőleg PDF-formátumú legyen, tanácsolja Szilágyi. Az adóhatóság különben arról tájékoztat, hogy öt megabitről tízre növelték a csatolható dokumentumok méretét.
A kizárólagosan elektronikus kapcsolattartást ösztönzi Debreczeni László adószakértő is. Amint azt a Krónika megkeresésére kifejtette, a változással egy új világ jött létre, megszűnt a szubjektivizmus az adófizető és az adóhivatal kapcsolatában, ezért üdvözlendő, hogy az ANAF nem fogadja el a papírokat, és az adóhatóság oldalán kell feltölteni a nem digitalizált iratokat is.
– részletezte az adótanácsadó.
Felidézte, korábban előfordult, hogy formai okok miatt az ablaktól visszatérítették a kérelmeket. „Március 1-je után mindent elektronikusan kell feltölteni, tehát ha valamit az adóhivatal visszautasít, azt írásban megindokolja, nem egy hivatalnok értelmezi a saját elképzelése szerint a jogszabályt, hanem minden pontosan a törvény betűje szerint történik, tehát megszűnik a szubjektivizmus az adófizető és az adóhivatal kapcsolatában. Ez már egy új világ, díjazzuk, hogy ezt meglépték” – szögezte le Debreczeni László.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!